Pasta do zębów dla psa – jak pielęgnować psie uzębienie?

Pasta do zębów dla psa czy używanie specjalnej szczoteczki do usuwania u pupila resztek pożywienia wciąż budzić może u niektórych zdziwienie. Podczas kiedy higiena jamy ustnej wydaje się być czymś zupełnie oczywistym i bezdyskusyjnym w przypadku ludzi, te same zasady dużo rzadziej stosowane są przez opiekunów u ich czworonogów. Tymczasem nagromadzenie kamienia nazębnego i potencjalne problemy z dziąsłami, które mogą z tego wyniknąć, powinny być traktowane bardzo poważnie.

Pielęgnacja zębów u psa – podstawowe informacje

Na sam początek trzeba zrozumieć, jak istotne są w przypadku psów zdrowe zęby – warto pamiętać, że zwierzęta te wchodzą w interakcję z otaczającym je światem często właśnie poprzez pysk, którym łapią za różne przedmioty, podnoszą je, przekazują człowiekowi czy też po prostu wykorzystują do zabawy, takiej jak aportowanie czy przeciąganie. Dyskomfort czy problemy w tej okolicy mogą więc znacząco ograniczyć tę naturalną możliwość eksploracji czy ekspresji.

Oczywiście nie zmienia to faktu, że zaniedbane zęby mogą też u psa doprowadzić do problemów zdrowotnych i to takich, które niekoniecznie muszą ograniczać się tylko do samej jamy ustnej. Sam proces wygląda podobnie jak w przypadku człowieka – wraz z jedzeniem do pyska zwierzęcia dostają się różnego rodzaju bakterie, które mogą gromadzić się w formie resztek pożywienia na zębach, szczególnie w okolicy dziąseł.

Z czasem może w wyniku tego zacząć odkładać się płytka nazębna lub osad nazębny (jest to lepka warstwa na zębie, ale w jasnym kolorze), przekształcając się następnie w kamień nazębny (ten ostatni ma już rozpoznawalny, brązowo – żółty kolor, więc stosunkowo łatwo jest go zauważyć). Obecność takich przebarwień, a także brązowych obwódek przy dziąsłach czy też nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyska psa to sygnały, że konieczne jest zadbanie o oczyszczenie powierzchni zębów. Bez tego w pysku mogą zacząć namnażać się w niekontrolowany sposób bakterie, które po zaatakowaniu zębów wywołać mogą z kolei próchnicę, a jeśli przedostaną się do wnętrza zęba – spowodować jego ropne zapalenie, a nawet utratę uzębienia.

Wydzielane przez bakterie toksyny mogą wywołać silny stan zapalny dziąseł, co w konsekwencji może doprowadzić do zaniku dziąseł, odsłonięcia szyjek zębowych i powstania tzw. kieszonek zębodołowych. Inną potencjalnie niebezpieczną konsekwencją zignorowania kamienia nazębnego jest przedostawanie się niebezpiecznych substancji do innych części psiego organizmu. W momencie kiedy pies połyka ślinę, namnażające się w jamie ustnej toksyny mogą zostać doprowadzone do narządów takich jak nerki, wątroba czy serce i poważnie zagrozić ich prawidłowemu funkcjonowaniu.

Reklama

Pasta do zębów dla psa – jak ją dobrać?

Podstawowym elementem regularnej pielęgnacji zębów psa powinna być pasta, która pomaga w pozbywaniu się nagromadzającego się osadu nazębnego, dba o ochronę delikatnych dziąseł psa i – co nie pozostaje bez znaczenia dla opiekunów – pomaga walczyć z nieświeżym oddechem. Oczywiście musi to być preparat dobrany specjalnie pod kątem stosowania u psów, odpadają więc wszelkiego rodzaju odpowiedniki przeznaczone dla ludzi. 

Niestety nawet patrząc pod kątem ściśle pasty do zębów dla psa, nie każda zostanie bezproblemowo zaakceptowana przez czworonoga.

Reklama

Na szczęście współcześnie istnieje dosyć szeroki wybór środków stomatologicznych dla psów i bez problemu można znaleźć pastę do zębów dla psa, który nie wykazuje chęci współpracy przy czyszczeniu zębów – w takim wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie pasta, która zamiast standardowego, ziołowego posmaku, zostawiała będzie w psim pysku przyjemny dla niego smak, np. wątróbki.

Kolejną kwestią jest sama konsystencja pasty do zębów dla psa – opiekun może poniekąd “pójść na łatwiznę” i wybrać preparat, który zamiast gęstej formuły opracowany został w formie łatwo rozprowadzającego się po zębach psa żelu. Dzięki temu czas trwania całej procedury ograniczony zostaje do niezbędnego minimum i zanim pies zdąży się zorientować, że powinien nerwowo zareagować i stawić jakiś opór, będzie już po wszystkim. Jeśli chodzi o skład pasty do zębów dla psa, często odnaleźć tam będzie można m.in. chlorheksydynę, która jest głównym składnikiem pomagającym zwalczać bakterie, a także enzymy, których celem jest rozpuszczanie kamienia nazębnego.

Szczoteczka do zębów dla psa – jaką wybrać?

Po zdecydowaniu się na odpowiednią pastę pozostaje jeszcze wybór szczoteczki do zębów dla psa. W tej kategorii również natknąć się można na dosyć szeroką dostępność modeli różnej wielkości i kształtów.

Na początek istotne może okazać się ustalenie samego rozmiaru – zależny on będzie od wielkości konkretnego czworonoga, a konkretnie jego uzębienia. Szczoteczkę do zębów dla psa można dostać w szerokim zakresie rozmiarowym, od najmniejszych XS aż po XL, a więc nie powinno być problemu z dopasowaniem jej do zębów pupila. Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniej wielkości – powierzchnia czyszcząca powinna być dostatecznie duża, żeby dokładnie usunąć wszelkie pozostałości jedzenia i osadu z zębów, a jednocześnie nie za duża, co mogłoby powodować u psa dyskomfort czy podrażnienie dziąseł przy czyszczeniu. Warto też zwrócić uwagę na dodatkową powierzchnię czyszczącą umieszczoną często z tyłu szczoteczki – służy ona do higieny psiego języka.

Reklama

Poza standardowym modelem szczoteczki do zębów dla psa, przypominającym w dużej mierze jej przeznaczony dla ludzi odpowiednik, dostępne są też wersje, które skonstruowane są nieco inaczej. Ciekawym rozwiązaniem są szczoteczki dla psów zaprojektowane w formie nieco krótszej nakładki, którą opiekun umieszcza na swoim palcu. Taka szczoteczka pozwala na większą precyzję, zarówno jeśli chodzi o docieranie do konkretnych miejsc, jak i regulowanie stopnia nacisku, z jakim czyszczone są zęby psiaka. Innym ciekawym sposobem na poprawę wydajności i przyspieszenie procesu mycia zębów są szczoteczki, których główki zamykają się na zębie z dwóch stron jednocześnie. Pozwala to dotrzeć do trudniej dostępnych miejsc, znajdujących się z tyłu zębów.

Pielęgnacja zębów u psa – co jeszcze warto wiedzieć?

Pielęgnacja zębów u psa, podobnie jak wiele innych podobnych zabiegów, warto jest rozpocząć jak najwcześniej. Problemy z kamieniem nazębnym często nie pojawiają się u psów poniżej drugiego lub trzeciego roku życia, jednak w tym wypadku istotna jest nie tylko profilaktyka, ale przede wszystkim budowanie odpowiednich nawyków i przyzwyczajanie psa do samej czynności. Im wcześniej rozpocznie się pokazywanie psu, że szczotkowanie zębów nie jest niczym strasznym, a jedynie kolejnym elementem codziennego wspólnego funkcjonowania, tym większa szansa, że w przyszłości pupil nie będzie sprawiał kłopotów, kiedy czyszczenie zębów rzeczywiście okaże się bardzo potrzebne.

Warto mieć świadomość, że mycie zębów szczoteczką i pastą do zębów dla psa to nie jedyne sposoby na walkę z kamieniem nazębnym. W dbaniu o higienę jamy ustnej psa mogą też pomóc specjalne gryzaki dentystyczne czy zabawki z wypustkami. Podawanie suchej karmy jako alternatywy lub uzupełnienia dla mokrej również pomaga w pozbyciu się nadmiaru osadu nazębnego.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama