Dog de bordeaux szczeniak

Dog de bordeaux – opis rasy

Dog de bordeaux należy do molosów. Jest to duży i bardzo masywny pies o krótkiej i twardej sierści. Jest fantastycznym stróżem i obrońcą. Potrzebuje doświadczonego opiekuna i conajmniej podstawowego szkolenia, ale mimo tego jest wspaniałym towarzyszem całej rodziny, uwielbia dzieci. Co jeszcze warto wiedzieć o tej niezwykłej rasie? 

Dog de bordeaux – charakter 

Pies Śliniak – znacie go? Każdy kto oglądał „rodzinę zastępczą” na pewno kojarzy dużego, przyjaznego psiaka, który opiekował się całą rodziną i był znany z tego, że bardzo dużo się ślinił. 

Serialowy Śliniak jest właśnie przedstawicielem rasy dog de bordeaux i pochodzi od dawnych psów bojowych, które towarzyszyły rzymskim legionom i Aleksandrowi Wielkiemu! Mimo dość walecznej historii, obecnie jest to bardzo przyjazny psiak, kochający swoją rodzinę ze wszystkie sił. 

Rasa ta charakteryzuje się również spokojnym i stabilnym temperamentem, dlatego właśnie będzie idealna dla rodzin z dziećmi. Psiak ten jest bardzo wrażliwy i pogodny – potrzebuje dokładnie takich opiekunów, cierpliwych i życzliwych. Bardzo wylewnie okazuje swoje uczucia, co można było zauważyć w serialu „rodzina zastępcza”, kiedy po powrocie właścicieli bardzo entuzjastycznie witał ich w domu i bardzo obficie obśliniał. Psiak ten bardzo źle znosi samotność i jest ona dla niego największą karą, dlatego nie można trzymać go na zewnątrz w budzie ani w kojcu. Potrzebuje przebywania bardzo blisko swojego właściciela, w innym przypadku jest nieszczęśliwy. W związku z tym nie jest to rasa dla osób mało przebywających w domu. 

Dog de bordeaux jest znany ze swojego zamiłowania do dzieci. Jest pełen cierpliwości i wyrozumiałości, co czyni z niego naprawdę wspaniałą nianię. Kontakty powinny się jednak odbywać zawsze w obecności rodziców z uwagi na rozmiary psa, który ciężarem swojego ciała mógłby niechcący wyrządzić dziecku krzywdę. 

Reklama

Dog de bordeaux jest bardzo dobrze wychowanym psiakiem. Zawsze wie, jak się zachować, nie wykazuje żadnych zachowań agresywnych, nie zaczepia i nie daje się zaczepiać. Jeśli widzi albo uczestniczy w jakiejś psiej kłótni, pełni rolę mediatora. Niesamowite, prawda? Nie jest to jednak psiak w typie labradora, który nigdy nie zaatakuje. Owszem, zrobi to, ale tylko w ostateczności i po usłyszeniu odpowiedniej komendy (jeśli jest dobrze wyszkolony). Kiedy już zaatakuje, jest naprawdę groźnym przeciwnikiem. Nietrudno się domyślić, jak imponujący jest jego zacisk szczęki. 

Rasa ta nie ma praktycznie żadnych problemów z akceptacją innych zwierząt, niezależnie od tego, czy są większe, czy mniejsze. Jak widać, jest to bardzo spokojny i wrażliwy pies, który emanuje pewnością siebie i nigdy nie nadużywa swojej siły. 

Reklama

Warto wiedzieć, że psiak ten naprawdę późno dojrzewa. Następuje to dopiero w wieku trzech lat. Daje to co prawda dużo czasu na szkolenie, ale powinno ono zacząć się wcześnie, by wpoić psiakowi dobre nawyki. Nie znosi okrutnego i brutalnego zachowania, relacja musi być oparta na przyjaźni i partnerstwie. Samce mogą być oczywiście bardziej dominujące niż suczki. 

Jest to bardzo inteligentny psiak, który szybko się uczy, jednak trzeba dostosować szybkość szkolenia i nauki do możliwości psiaka. Rasa ta potrzebuje dużej ilości ruchu, bez tego popada we frustrację. Nie nada się jednak do biegania. Raczej wskazane są długie spacery, o których intensywności powinien decydować sam. 

Dog z bordeaux – zdrowie i żywienie 

Z uwagi na to, że psiak należał kiedyś do ras bojowych, miał on głęboko osadzone oczy, tak, by trudniej było mu zrobić krzywdę. Obecnie mimo tego, że psiak jest przede wszystkim psem do towarzystwa, nadal ma dość głęboko osadzone gałki oczne, co często prowadzi niestety do wad powiek. 

Przez swoje duże rozmiary może mieć również problem z układem kostnym, w szczególności z dysplazją bioder i łokci. Jest to niestety bardzo często występująca u tej rasy wada, dotyka ona bowiem aż 56,7 % wszystkich dogów. Psiak ten może mieć również problemy ze skórą, np. z alergiami. 

Reklama

Jeśli chodzi o żywienie, jest pod tym względem dość wymagający. Szczególnie jako szczeniak, potrzebuje naprawdę dobrze zbilansowanej karmy obficie uzupełnianej witaminami i preparatami wzmacniającymi stawy i kości (to ogromnie ważne!). Psiak nie powinien chodzić dużo po schodach, w szczególności jest to zakazane po jedzeniu, podobnie jak wysiłek fizyczny. Dog jest narażony na skręt żołądka, dlatego po jedzeniu powinien odpoczywać. Psiak powinien jeść minimum dwa razy dziennie, najlepiej w mniejszych porcjach i trochę częściej, tak, by nie zjadł za dużo na raz. 

Dog de bordo- historia 

Okazuje się, że przodek wszystkich współczesnych molosów żył już kilka tysięcy lat temu na terenie Tybetu. Duże rozmiary psiaki te osiągały dzięki nadmiernemu wzrostowi kości. Hormon wzrostu mnie chciał się u tych czworonogów zatrzymać, co powodowało zwiększenie grubości i gęstości kości, wytworzenie masywnej czaszki i pomarszczonej skóry. 

Psiak ten podróżował dużo z prymitywnymi plemionami. W starożytnym Rzymie natomiast walczył na arenach z lwami, ludźmi i nawet niedźwiedziami. Jego odwaga stała się legendarna. 

Współczesna wersja doga powstała prawdopodobnie przez skrzyżowanie go z odmianą tuluzyjską, paryską i bordeaux. Do Polski rasa zawitała na początku lat 90. W 1994 roku na świat przyszły pierwsze dwa mioty. 

Reklama
Reklama

Dog bordeaux – pielęgnacja 

Pielęgnacja jest bardzo intuicyjna i mało kłopotliwa. Doga trzeba tak naprawdę wyczesać raz na tydzień czy dwa szczotką gumową lub taką z twardym włosiem. Trzeba również regularnie przecierać fałdy na jego głowie i oczy, ponieważ mają one skłonności do infekcji. 

Bordeaux dog – opis rasy 

Rasa ta pochodzi z Francji. Jego średnia wysokość wynosi od 60 – 68 cm w przypadku psów i od 58 – 66 cm w przypadku suczek. 

Dogue – cena 

Cena szczeniaka w Polsce to koszt od 3000 – 8000 zł. Rozrzut cenowy jest dość spory i zależy od hodowli, tego, jakie osiągnięcia mieli rodzice i dziadkowie psiaka, etc. Z kolei miesięczny koszt utrzymania to od 200 – 400 zł. Średnia długość życia doga de bordeaux wynosi od 8 – 10 lat. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama