Pies górski z Estrela – opis rasy

Pies górski z Estrela to rasa, która przez wiele lat rozwijała się bez zakłóceń na górskich terenach Półwyspu Iberyjskiego i do dzisiaj zachowała wiele swoich cech pierwotnych. Psy górskie z Estrela to przede wszystkim doskonałe psy stróżujące, które z jednej strony są bardzo nieufne w stosunku do obcych, ale z drugiej – mocno przywiązują się do opiekuna.

Pies górski z Estrela – opis rasy

Pies górski z Estrela to jedna z najstarszych ras psów pochodzących z Półwyspu Iberyjskiego. Jego nazwa związana jest z położonym w północno-środkowej części Portugalii pasmem górskim Serra da Estrela – to właśnie tam przez setki lat rasa rozwijała się u boku człowieka, pomagając mu w codziennych czynnościach. Psy górskie z Estrela potrafią występować na odcinku od podnóża gór aż do wysokości 2000 metrów – na tej największej wysokości spotkać je można raczej tylko wtedy, kiedy stopnieją już zimowe śniegi, odsłaniając i nawadniając odżywające na wiosnę górskie łąki.

Nie ma wśród ekspertów pełnej zgody co do dokładnego pochodzenia psa górskiego z Estrela. Niektórzy podejrzewają, że wśród przodków tej rasy znajdują się mastify, które zostały sprowadzone na teren Półwyspu Iberyjskiego w czasach Imperium Rzymskiego. Alternatywna teoria wskazuje na najeżdżających w późniejszych czasach na to terytorium Wizygotów jako grupę, która sprowadziła do współczesnej Portugalii pierwszych protoplastów psa górskiego z Estrela.

Faktem jest, że przez wiele lat rasa rozwijała się bez zakłóceń na tym górskim terenie, dzięki czemu do dzisiaj zachowała wiele ze swoich cech pierwotnych. Do zadań psa górskiego z Estrela zaliczały się m.in. ochrona przed drapieżnikami stad zwierząt gospodarskich, takich jak kozy i owce, pilnowanie dobytku opiekuna czy utrzymywanie porządku w czasie przepędzania zwierząt na nowe pastwiska. 

Ze względu na ograniczone terytorium, na którym hodowane były psy górskie z Estrela, rasa przez pewien czas zagrożona była wyginięciem. Hodowcy zaczęli w związku z tym na początku XX wieku zabierać psy na wystawy. Pierwszy wzorzec rasy opublikowany został w 1922 roku, jednak problemem okazał się powszechny wśród pochodzących z gór hodowców rasy analfabetyzm – nie stosowali się oni do założeń wzorca, ponieważ nie byli w stanie się z nim zapoznać.

Reklama

W latach trzydziestych rząd Portugalii zainicjował program promocji rodzimych ras psów, jednak prawdziwym zainteresowaniem pies górski z Estrela zaczął się cieszyć dopiero w latach siedemdziesiątych – mieszkańcy ośrodków miejskich zaczęli doceniać tę rasę jako doskonałego psa stróżującego. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zaakceptowała oficjalnie rasę w 1959 roku.

Pies górski z Estrela – wygląd

Pies górski z Estrela to potężny molos w typie mastifa. Psy osiągają wysokość w kłębie między 65 i 72 cm, a suki między 62 i 68 cm. Ich waga to odpowiednio około 40 – 50 kg i około 30 – 40 kg. Sylwetka jest umiarkowanie wydłużona i harmonijna. Klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona, głęboka i szeroka – sięga do łokcia lub nawet nieco niżej. Zarówno grzbiet, jak i lędźwie oraz zad są dobrze umięśnione i dosyć krótkie. Ogon jest gruby i długi, a na końcu zawija się w mały haczyk. Pies nosi go powyżej linii grzbietu, chociaż w stanie spoczynku ogon luźno zwisa. Jest średnio wysoko osadzony i mocno owłosiony. Zarówno przednie, jak i tylne kończyny mają mocny kościec i stawy, umiarkowanie strome kątowanie i są proste, a także sprawne w ruchu.

Reklama

Szyja psa górskiego z Estrela jest prosta, krótka, gruba, dobrze osadzona na łopatkach i płynnie w nie przechodząca. Głowa jest dobrze osadzona, mocna, długa i proporcjonalna do tułowia, a czaszka zaokrąglona i dobrze rozwinięta. Zarówno bruzda czołowa, jak i łuki brwiowe są słabo rozwinięte.

Kufa jest długa i stosunkowo prosta – zwęża się ku końcowi, ale nie spiczastego kształtu. Nos jest duży, prosty i czarny – nozdrza są wyraźnie otwarte. Błony śluzowe pyska, podniebienie i krawędzie warg są u psa górskiego z Estrela mocno pigmentowane na czarno, a górna warga zachodzi na dolną. Oczy są małe lub średniej wielkości, mają owalny kształt i łagodny, ale jednocześnie bystry wyraz. Najbardziej pożądany jest kolor ciemnego bursztynu. Uszy wiszą przy bokach głowy i mają kształt określany jako “płatek róży” – są cienkie, trójkątne i zaokrąglone na końcach, a w porównaniu do tułowia są stosunkowo małe.  

Pies górski z Estrela występuje w dwóch odmianach, które różni rodzaj sierści. Odmiana długowłosa ma prosty lub lekko falisty włos okrywowy, którego długość jest zróżnicowana na całym ciele (sierść jest krótsza na głowie, uszach i kończynach poniżej łokci i stawów skokowych, a dłuższa na ogonie, wokół szyi i na udach). Odmiana krótkowłosa ma natomiast krótki włos okrywowy o prawie jednakowej długości na całym ciele. 

Dopuszczalne umaszczenia to jednolite płowe, szare lub żółte, a także tzw. wilczaste (na wymienionych wcześniej kolorach widoczny jest dodatkowo nalot różnych odcieni) lub pręgowane (te same kolory, ale z ciemnym pręgowaniem).

Reklama

Pies górski z Estrela – charakter

Pies górski z Estrela to pies, na którego charakter w dużym stopniu wpłynęła pełniona przez niego na przestrzeni lat rola psa stróżującego. Z jednej strony jest więc rasą bardzo inteligentną i odważną, którą stać na wiele w obronie swojego opiekuna, a z drugiej wykazuje się ogromną wrodzoną nieufnością w stosunku do obcych i trzeba się naprawdę długo napracować, aby zasłużyć na bycie przez niego zaakceptowanym.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast zachowanie psa górskiego z Estreli w stosunku do opiekuna i pozostałych członków domowego “stada”. Mocno przywiązuje się do wszystkich domowników i bardzo lubi spędzać z nimi czas, zwłaszcza jeśli jest on poświęcony na wspólną zabawę – to bardzo energiczna rasa, która docenia wszelkie formy aktywności fizycznej, a także wysiłek umysłowy.

Jednocześnie nie należy do najbardziej wylewnych psów. Nie wynika to z braku uczuć w stosunku do człowieka, a raczej z jego mocno zadaniowego usposobienia – pies górski z Estrela przez cały czas zachowuje czujność na wypadek, gdyby coś niepokojącego miało się wydarzyć w jego otoczeniu.

Pies górski z Estrela – hodowla

Pies górski z Estrela to rasa, która przez większość swojej historii pilnowała stad zwierząt i swojego terytorium, w związku z czym instynkt stróżowania jest u niej bardzo silny, a jej przedstawiciele najlepiej odnajdują się w domach, w których mają możliwość spędzania czasu na podwórku i obserwowania otoczenia.

Reklama
Reklama

Nie oznacza to oczywiście, że własny ogródek będzie dla psa wystarczający – jak każdy inny czworonóg potrzebuje on codziennego kontaktu ze światem zewnętrznym. Tylko regularna styczność z nowymi bodźcami – poznawanie nowych ludzi, zwierząt czy miejsc – jest w stanie zapewnić psu prawidłową socjalizację. Jest ona szczególnie istotna przy psów dużych ras, takich jak pies górski z Estrela – od samego początku powinny one być socjalizowane i konsekwentnie prowadzone, ponieważ złe nawyki mogą w ich wypadku okazać się szczególnie problematyczne.

Dobrym pomysłem jest zapisanie się z młodym psem górskim z Estrela na psie przedszkole, a następnie trening posłuszeństwa i podstawowych komend . Jest to rasa, która szybko się uczy, ale jednocześnie wykazuje się dosyć dużą niezależnością – wczesne rozpoczęcie nauki posłuszeństwa zwiększa szansę na wychowanie posłusznego i nie sprawiającego kłopotów psa. Należy też pamiętać, że psy tej rasy potrzebują na co dzień dużej dawki ruchu – jeśli nie będą jej miały zapewnionej, również mogą zacząć sprawiać kłopoty.

Pies górski z Estrela – cena

Cena psa górskiego z Estrela to około 1000 euro – po szczeniaka najprawdopodobniej trzeba będzie się udać do hodowli zagranicznej.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Szpic duży - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 4, nr wzorca 97. Największy przedstawiciel rodziny szpiców – szpic duży. [...]

Dodaj komentarz

Reklama