Komendy siad i waruj – jak nauczyć tych komend psa?

Zaraz po tym, jak czworonożny przyjaciel zadomowi się w swojej nowej rodzinie rozpoczyna się nauka czystości, dobrych manier i podstawowych komend. Należą do nich komendy „siad” i „waruj”. Pozwalają zapanować nad emocjami psa, który znajduje się w nowej sytuacji, a wspólne treningi wzmacniają więź pomiędzy zwierzęciem i właścicielem. Metody ćwiczeń powinny być dostosowane do wieku psa i jego możliwości. Jeżeli chcemy, żeby nauka przyniosła założony efekt należy zastosować się do kilku zasad i cierpliwie przechodzić przez poszczególne etapy szkolenia.

Nauka psa samokontroli

Samokontrola jest ważna podczas szkoleń. Pozwala psu utrzymać skupienie na właścicielu wydającym polecenia. Naukę samokontroli zaczyna się od podawania pupilowi zaciśniętej dłoni z aromatycznym smakołykiem. Zainteresowany pies będzie próbował za wszelką cenę dostać się do smakołyka. Należy poczekać aż pies uspokoi się na tyle, że jedyne co będzie robił to obserwował dłoń. W tym momencie powinien dostać smakołyk z drugiej dłoni. Naukę samokontroli można kolejno rozszerzać o poszczególne etapy – otwieranie dłoni, położenie smakołyka na podłodze, dokładanie smakołyków na dłoń lub na podłogę i ostatecznie wprowadzenie komendy zwalniającej „ możesz”. Polega ona na tym, że pies nie może ruszyć smakołyka, dopóki nie usłyszy hasła „możesz”.

Siad!  – gesty i słowa

Pies nie rozumie słów. Szybciej pojmuje gesty niż rzucane do niego hasła. To zrozumiałe. Dlatego ważne jest stosowanie gestów w parze ze słowami. Ustal gest wyrażający komendę „siad”. Może być to otwarta dłoń lub dłoń z wyciągniętym palcem wskazującym.

Pierwszy etap nauki komendy „siad” to zachęcenie psa do zmiany pozycji z wykorzystaniem smakołyka. Zwróć na siebie uwagę psa pokazując mu, że w dłoni masz jego ulubioną przekąskę. Trzymaj smakołyk w zamkniętej dłoni na wysokości nosa psa. Powoli przesuwaj dłoń od nosa, przez grzbiet do ogona. Nakłoni to psa do zmiany pozycji na siedzącą. W nagrodę za wykonanie zadania daj mu smakołyk.

Gdy już to zostanie opanowane wprowadź gest i komendę, z naciskiem na gest. Wykonuj ten sam ustalony wcześniej ruch i co jakiś czas wraz z gestem dodawaj komendę. Nie powtarzaj jej zbyt często, czekaj cierpliwie aż pies usiądzie. Gdy tak się stanie, nagradzaj smakołykiem. Z czasem pupil będzie się mniej zastanawiał, a szybciej działał.

Reklama

Gdy gest zostanie przez psa zrozumiały zmieniają się priorytety. Teraz ważne jest, aby pies pojął słowo. Wypowiadaj głośno i wyraźnie komendę „siad” i dosłownie pół sekundy później wykonaj gest. Nagradzaj psa, gdy wykona prawidłowo swoje zadanie.

Następnie postaraj się wyciszać gesty. Jest to najtrudniejszy etap. W treningach staraj się zmniejszać wykorzystanie gestów. Możesz zrobić to tak, że gest wykonujesz co drugie lub trzecie ćwiczenie według schematu: komenda, gest i komenda, komenda, gest i komenda i tak aż do skutku. Nagradzaj za każdą prawidłową reakcję. Warto już wprowadzić pochwałę słowną. Gdy pies usiądzie na komendę, daj mu smakołyk i głośno powiedz „dobry pies”.

Reklama

W ostatnim etapie celem jest zredukowanie nagradzania psa smakołykami i stosowanie nagrody słownej. Ważne: staraj się wypowiadać pochwały łagodnym tonem, wydłużając poszczególne frazy, przykładowo: „doooooooobry pies” albo „dooooooobrze”. Pozwoli mu to zrelaksować się po męczącym procesie myślowym.

Komenda WARUJ!

Naukę komendy dzięki, której pies zostanie na miejscu należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 4 miesiąca życia. Jest ona o tyle istotna, że pozwala właścicielowi zwiększyć bezpieczeństwo psa w stresujących go sytuacjach i nakłoni do posłuszeństwa wobec właściciela. Do nauki można wykorzystać przysmaki lub atrakcyjną dla niego zabawkę.

W treningu doskonale sprawdzi się wcześniej wyćwiczona samokontrola. Poczekaj, aż pies się uspokoi i zwróć na siebie jego uwagę wykorzystując smakołyk lub zabawkę. Gdy pies będzie skupiony czekał na dalszy rozwój wydarzeń, oddal się od niego o kilka kroków, dosłownie na niewielką odległość. Gdy pies zostanie na swoim miejscu przez kilkanaście sekund, daj mu smakołyk lub chwilę pobaw się z jego ulubioną zabawką. Warto w momencie nagradzania zastosować komendę zwalniającą „możesz”.

Powtórz proces skupiania uwagi psa i wydaj komendę „waruj”. Następnie oddal się od psa na nieznaczną odległość. Ponownie wydaj komendę i obserwuj psa. Gdy zostanie na swoim miejscu przez kilka sekund i daj mu nagrodę. Pies będzie obserwował swojego właściciela dlatego nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, które albo go wystraszą, albo zachęcą do zabawy w nieodpowiednim momencie.

Reklama

W kolejnym etapie wykorzystaj smycz. Przed rozpoczęciem treningu połóż na ziemi smakołyk lub atrakcyjną zabawkę. Sprawdź, czy pies zorientował się, że w jego okolicy znajduje się interesująca go rzecz. Jeśli nie to przejdź z nim obok na smyczy. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej odległości, tak żeby pies nie zabrał zdobyczy. Gdy zwierzę zorientuje się, że tuż obok leży coś wartego jego uwagi, stań z nim naprzeciwko tego, trzymaj smycz krótko przy swojej nodze. Wydaj komendę „waruj” i czekaj na reakcję psa. Stopniowo luzuj smycz. Na zakończenie wydaj komendę zwalniającą i pozwól psu ruszyć po zdobycz.

W następnych etapach możesz wykorzystać dodatkową osobę, która będzie zachęcać psa do podejścia. Stosuj analogicznie zasady z poprzedniego etapu. Podobnie jak przy nauce komendy „siad” powoli redukuj nagradzanie smakołykami, a bardziej skup się na pochwałach słownych.

Cierpliwość to klucz do sukcesu

Pamiętaj, że nauka komend i posłuszeństwa to złożony proces. Każdy pies potrzebuje czasu i cierpliwości. Ważne jest to, żeby nie zniechęcić swojego pupila do treningów. Gdy widzisz, że jest zmęczony, trudno mu się skupić lub zwyczajnie nie ma ochoty na naukę tego dnia, bo woli gryźć swój ulubiony gryzak, po prostu odpuść. Poćwiczycie w inny dzień. Pamiętaj również, że wspólne treningi powinny być przyjemne zarówno dla zwierzęcia, jak i dla Ciebie. Nigdy nie krzycz na psa, gdy zrobi coś źle i pod żadnym pozorem nie stosuj kar cielesnych. Gdy popełnia błąd – poczekaj, gdy wykona polecenie – nagradzaj, nagradzaj i jeszcze raz nagradzaj. Zadbaj również o to, żeby pupil był bezpieczny. Pierwsze etapy szkolenia zawsze powinny odbywać się w miejscu, gdzie pies może czuć się swobodnie i pewnie. Niech będzie to salon w mieszkaniu, które zna lub psia zagroda na osiedlu, gdzie bawił się już wiele razy. Nigdy nie zaczynaj nauki na otwartym terenie, gdzie przychodzą inne psy lub w okolicy gdzie pies znajduje się po raz pierwszy.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies lubi wodę. Co więcej, nie każdy czworonóg umie pływać. Niektóre osobniki potrzebują [...]

Dodaj komentarz

Reklama