Zapalenie stawów u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie stawów u psa to problem, do leczenia którego nie wystarczą środki farmakologiczne – kluczowa jest w tym wypadku odpowiednia profilaktyka, oparta na dobrej diecie i regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej.

Zapalenie stawów u psa – podstawowe informacje

Zapalenie stawów u psa jest jednym z podstawowych, najczęściej występujących u psów schorzeń stawów. Rozwija się w wyniku pogorszenia stanu chrząstki stawowej, która odpowiada razem z płynem maziowym za prawidłowe działanie stawu i przylegających do niego kości. Dodatkowo swoje właściwości traci płyn maziowy, w wyniku czego przylegające do siebie kości nie poruszają się już odpowiednio swobodnie.

Zapalenie stawów u psa – przyczyny

Istnieją różne czynniki wpływające na możliwość rozwinięcia się zapalenia stawów u psa. Bezpośrednią przyczyną jest najczęściej nadmierne obciążenie stawów, ich zużycie i niestabilność. Przyczyną zapalenia stawów u psa może też być przebyty uraz, wypadek, skutkujący np. zerwaniem więzadłem czy naruszeniem stabilności stawu . 

Istnieje natomiast wiele innych czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia stawów u psa. Jednym z nich jest jego waga – nadwaga i otyłość to najważniejsze czynniki ryzyka, które powinien mieć na uwadze opiekun psa, ponieważ mogą wynikać z nieodpowiedniego trybu życia psa, zbyt małej aktywności fizycznej psa czy zbyt wysokokalorycznej, nieodpowiednio zbilansowanej karmy. U psów z nadprogramowymi kilogramami stawy są zbyt mocno obciążone, a przez to podatniejsze na wystąpienie problemów takich jak zapalenie stawów.

W związku z wpływem masy ciała na obciążenie stawów bardziej predysponowane do zapalenia stawów są psy ras dużych, takie dogi (np. dog argentyński, dog kanaryjski czy dog tybetański), mastify, nowofundlandy, retrievery (golden retriever i labrador retriever), owczarki (owczarek niemiecki i owczarek podhalański), rottweilery oraz psy pasterskie (szwajcarski pies pasterski i berneński pies pasterski) czy bernardyny. Nie powinno to jednak uśpić czujności opiekun psów mniejszych ras – przykładem mogą być yorkshire terriery, u których ⅕ psów w wieku 1 – 7 lat cierpi na problemy z rzepką.

Reklama

Podobnie wygląda sytuacja, kiedy weźmie się pod uwagę czynnik, jakim jest wiek. Z reguły problemy z tkanką chrzęstną kojarzone są z psami w starszym wieku, jednak u psów dużych ras, jeśli wzrost nie będzie przebiegał prawidłowo, bolesność stawów również może się okazać zagrożeniem – kluczem do profilaktyki jest w tym wypadku odpowiednio dobrana i dawkowana karma oraz utrzymywanie aktywności fizycznej. Z tą ostatnią należy jednak zachować umiar i unikać zbyt intensywnego wysiłku – dużo lepsze będzie utrzymywanie poziomu umiarkowanego, za to dbanie o regularność.

Zapalenie stawów u psa – objawy

Podstawowym objawem zapalenia stawów u psa jest jego zmieniony sposób poruszania. Na samym początku może nie być w oczywisty sposób łatwy do wychwycenia przez opiekuna – kiedy stan zapalny dopiero zaczyna się rozwijać, pies często może podejmować próby odciążania obolałej łapy, ale jego postura nie zmienia się przy tym ani nie kuleje w widoczny sposób.

Reklama

Z czasem pies zaczyna coraz mniej chętnie udawać się na spacery, a jego ogólna aktywność fizyczna spada. Przejawia się to nie tylko w czasie wspólnych przechadzek poza domem, ale także w środku – zwierzę cierpiące na zapalenie stawów będzie mniej skłonne, np. do wskakiwania na wysokie meble. Jeśli więc od zawsze pupil lubił spędzać czas na kanapie czy fotelu z innymi domownikami, a nagle przestał podejmować próby dołączenia do nich, powinno to naprowadzić uwagę opiekuna na potencjalne problemy ze stawami, w tym np. stan zapalny.

Również w sytuacji wstawania z posłania po dłuższym czasie odpoczynku, zauważyć będzie można u psa problemy z podnoszeniem i poruszaniem się. Problem sprawiało będzie schodzenie i wchodzenie po schodach, z czasem zauważalny też będzie coraz wyraźniej zmieniony sposób samego poruszania się ciała psa w trakcie ruchu. Zważywszy na fakt, że ruchy w obrębie stawu ze stanem zapalnym stają się coraz bardziej ograniczone, pies usztywnia często kończynę i jego krok staje się mniej płynny i naturalny. Coraz wyraźniejsza staje się też kulawizna wynikająca z próby zmniejszenia dyskomfortu w obrębie chorego stawu. Czasem, jeśli stan zapalny rozwinął się nie w kończynie, a w okolicy kręgosłupa, pies poruszał się będzie z jeszcze większą trudnością i wykonywał będzie mniej niż zazwyczaj ruchów głową.

Zapalenie stawów u psa – diagnoza

W przypadku podejrzenia wystąpienia zapalenia stawów u psa pierwszym krokiem na drodze do wyleczenia jest oczywiście udanie się z czworonogiem na kontrolę do lekarza weterynarii. Podstawowym badaniem, jakie powinno zostać w tej sytuacji wykonane, jest badanie krwi.

Bardzo często jednak niezbędne dla jednoznacznego rozstrzygnięcia, z jakim problemem boryka się pies, będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w wybranym miejscu i przyjrzenie się ewentualnym zmianom wskazującym na stan zapalny. Lekarz weterynarii może też zlecić dodatkowo badanie mazi stawowej.

Reklama

Zapalenie stawów u psa – leczenie

Leczenie zapalenia stawów u psa przebiegało będzie na różnych poziomach. Podstawowe, doraźne leczenie będzie miało na celu natychmiastową pomoc psu, zmniejszenie stanu zapalnego i odczuwanego przez psa bólu. Lekarz weterynarii może przepisać środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale także takie tabletki na stawy dla psa, które w dłuższej perspektywie pozwalają chronić stawy i wspomagają ich prawidłową pracę- tzw. chondroprotektory to środki farmakologiczne, które zwiększają lepkość mazi stawowej i wzmacniają chrząstki stawowe.

W składzie tabletek na stawy dla psa mogą się znaleźć np. mangan, który wspomaga wytwarzanie będącego częścią chrząstki stawowej siarczanu chondroityny albo selen, który pozwala zredukować sztywność stawów. Często tabletki na stawy dla psa zawierały też będą wykazujące działanie przeciwzapalne witaminy C (uczestnicząca w rozwoju chrząstki stawowej). i E, a także antyoksydanty. Odbudowę uszkodzonej chrząstki stawowej wspomagały będą dodatkowo zawarte w tabletkach na stawy dla psa kwas hialuronowy, siarczan chondroityny czy glukozamina.

W niektórych przypadkach lekarz weterynarii może dojść do wniosku, że konieczne jest stosowanie przez kilka tygodni antybiotyków, w skrajnych przypadkach również interwencja chirurgiczna  pozwalająca ustabilizować i oczyścić staw, w tym także usunąć w niego ewentualne ciała obce.

Drugi, kluczowy z perspektywy opiekuna poziom leczenia zapalenia stawów u psa, to zapewnienie mu odpowiednich warunków i opieki już po powrocie do domu. Podstawową kwestią, na którą od razu należy zwrócić uwagę, jest rodzaj posłania – stawy powinny mieć cały czas miękką powierzchnię dookoła, aby złagodzić odczuwany przez psa ból. Im więcej w tej sytuacji materacy, poduszek i kocyków, tym dla pupila z zapaleniem stawów lepiej – takie warstwy pomagają też tworzyć dodatkową warstwę izolacyjną od ziemi, co jest kolejnym czynnikiem do uwzględnienia jeśli chodzi o proces leczenia zapalenia (pies powinien być jak najlepiej chroniony przed zimną podłogą).

Reklama
Reklama

Poza kwestią samych warunków w domu kluczowym elementem profilaktyki będzie w wypadku zapalenia stawów u psa zadbanie o dostarczanie psu wszystkich składników odżywczych w dobrze zbilansowanej karmie oraz systematyczną, ale niezbyt obciążającą dla stawów aktywność fizyczną.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pies chrapie - dlaczego?

Wiadomo, że chrapanie nie należy do najprzyjemniejszych dźwięków dla naszego ucha, szczególnie, kiedy chcemy się [...]

Czym jest hot spot u psa?

Hot spot u psa występuje częściej, niż można by przypuszczać! Kiedy głaszczesz, czeszesz, czy sprawdzasz [...]

Dodaj komentarz

Reklama