Rasa Australian silky terrier

Australian silky terrier – opis rasy

Australian silky terrier bywa dość często mylony z yorkiem. Nie bez powodu, zarówno silky jak i york należą do terierów, co sprawia, że mają nie tylko podobny wygląd, ale również cechy charakteru. Jest jednak większy i dłuższy od swojego kuzyna. Ten wspaniały psiak ma wydłużoną smukłą sylwetkę i włosy gładkie niczym jedwab, skąd wzięła się zresztą nazwa rasy. Co warto wiedzieć o silky terierze? 

Silky terrier – charakter 

Psiak ten, tak jak wspomniałam nieco wyżej, jest często mylony z yorkiem nie bez powodu. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, różnice są zasadnice. Silky ma bardziej płaską i dłuższą głowę i bardziej okrągłe oczy, niż york. Włos silky’ego jest krótszy od włosa yorka, a jego sierść jest o wiele bardziej jedwabista i przyjemna w dotyku. W związku z tym, że psiak ten ma krótsze włosy, nie wpadają mu one do oczu i nie musi nosić charakterystycznego dla yorka kucyka. York ma bardziej kwadratową sylwetkę, z kolei silky – prostokątną. 

Charakter silky’ego jest bardzo podobny do yorka – jest to psiak dość uparty i bardzo inteligentny – świetny towarzysz dla całej rodziny, który uwielbia dzieci, jednak nie powinien przebywać z małymi dzieciakami, ponieważ źle znosi niedelikatne traktowanie. Dzieci powinny być zatem starsze i powinny dobrze wiedzieć w jaki sposób obchodzić się z psiakiem. Jedną z jego wad jest uwielbienie do wykopywania dołków w ziemi, co może być dość uciążliwe. Mogą się zdarzać podkopy i ucieczki z domu. Są to psiaki o dość silnym instynkcie terytorialnym, co znaczy, że nie lubią, kiedy ktoś zabiera im ich zabawki i rzeczy, które uznają za swoje. Mimo tego, że zupełnie na to nie wyglądają, są doskonałymi stróżami. Nie ufają obcym, ale w stosunku do swoich opiekunów są bardzo troskliwe, lojalne i miłe. Nieco gorzej znoszą obecność innych zwierząt w domu – problem nie jest zbyt duży w przypadku kiedy zwierzaki od samego początku wychowują się razem, może stać się jednak widoczny, kiedy do domu w którym mieszka silky jest wprowadzony nowy zwierzak, szczególnie tej samej płci. 

Jeśli chodzi o wychowanie, jest to psiak, którego jest stosunkowo łatwo wychować – jest on szczególnie wrażliwy na zmiany natężenia głosu, więc można z łatwością wpływać na jego zachowanie tym sposobem. Można uprawiać z nim agility. Autralian silky świetnie nada się do mieszkania, nie potrzebuje bardzo dużej ilości ruchu. Trzeba jednak pamiętać, że jest terrierem i nie można dać sobie wejść na głowę. 

Silky terrier – historia 

Skrzyżowanie yorka z terierem australijskim zaowocowało powstaniem silky’ego. Psiaki były od początku przeznaczone do umilania czasu, ale przydawały się również do tępienia szczurów. Na początku rasa nie była dokładnie opisana, a psiaki rodziły się w różnych rozmiarach i o różnych kolorach szaty. W 1926 roku zatwierdzono wzorzec, który ujednolicił wszelkie nieścisłości. Popularność psiaka zaczęła się na dobre w latach 50, obecnie natomiast jest bardzo popularny w USA i Kanadzie. 

Silky terrier – zdrowie 

Jest to raczej odporny i zdrowy psiak, ale źle znosi niskie temperatury z uwagi na brak podszerstka, który chroni przed zimnem. Dlatego warto zaopatrzyć go w ubranko w czasie zimowych spacerów. Można też rozważyć specjalne buty dla psów chroniące przed mrozem i ranami powstałymi przez sól. 

Reklama

Silky terrier – pielęgnacja 

Jego włos nie jest trudny do pielęgnacji, warto jednak przyzwyczajać psiaka do czynności pielęgnacyjnych od małego, ponieważ później może to sprawiać problem. Co kilka dni warto wyczesać delikatnie sierść. Trzeba również usuwać włosy z uszu i przycinać włosy na łapkach. Kąpiel powinna się odbywać w zależności od potrzeb, zazwyczaj jednak wystarczy wykąpać silky’ego raz na 2, 3 miesiące. 

Silky terrier cena 

Silky kosztuje od 2000 do 3000 zł, a jego miesięczne utrzymanie to koszt około 150 zł miesięcznie. Czasami na zwierzaka tej rasy trzeba trochę poczekać, ponieważ hodowli tej rasy w Polsce nadal jest bardzo mało. 

Reklama

Australian silky terier waży od 3,5 do 5 kg i mierzy od 23 – 26 cm. Żyje od 12 – 15 lat.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Rasy psów z włosami

Psy z włosami są idealną opcją dla alergików uczulonych na sierść, którzy kochają zwierzęta, ale [...]

AKITA INU

Akita Inu - pies obdarzony niebywałym charakterem i inteligencją o którym w Japonii krążą legendy. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama