CHODSKY PES PIELĘGNACJA I ZDROWIE

Chodsky pes (owczarek czeski) – opis rasy.

Owczarek czeski to pies podatny na wszelkie prace i zadania powierzone mu przez człowieka. Zrównoważony, ale temperamenty. Doskonale poradzi sobie w mieście oraz na wsi. 

RYS HISTORYCZNY RASY:

Chodsky pes to zwierzę wywodzące się z najbardziej wysuniętego na zachód obszaru Czech -z terenów Chodsko (czyli z kraju Chodów). Był to wolny lud, który niegdyś strzegł granicy Czech z Bawarią, a podczas patroli powierzchni leśnych towarzyszył im czworonóg wyglądem przypominający wilka ze stojącymi uszami.

Chodzi uzyskali przywileje związane z ich tradycyjnym zajęciem w 1325 roku i przyznał im je sam król Jan Luksemburski. Natomiast król Rudolf II w 1576 roku oficjalnie pozwolił temu rodowi posiadać broń oraz hodować swoje psy. Natomiast w momencie, kiedy Chodzi zaczęli trzymać i pielęgnować owce ich owczarki czeskie zamieniły się w psy zaganiające i stróżujące.

W XVI w. hodowlą psów rasy chodsky pes zajmowała się głównie rodzina Sutków. Niestety z biegiem czasu czworonogi te prawie wyginęły, a ponowne docenienie owczarka czeskiego nastało dopiero 150 lat później. W 1985 roku ogłoszono rasę i równocześnie ustalono jej wzorzec.

W Polsce pierwszy chodsky pes pojawił się w 2003 roku w hodowli o nazwie „Coyoacan”. Obecnie na terenie naszego kraju jest 20 – 30 owczarków czeskich. 

Reklama

CHODSKY PES WYGLĄD:

To średniej wielkości owczarek, a jego długość jest niewiele większa od wysokości. Owczarek czeski pokryty jest długą, gęstą sierścią oraz grubym podszerstkiem. Okrywa włosowa zbudowana w taki sposób doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych m.in. pozwala znieść przenikliwe zimno. Budowa ciała tego psa wyróżnia się dużą harmonią. Tułów ich jest zbity i bardzo proporcjonalny. Chodsky pes to zwierzę średnich rozmiarów, zazwyczaj waży od 16 do 25 kg. Porusza się w sposób płynny, lekki oraz powolny. Jedyne umaszczenie jakie jest akceptowane przez hodowców to czarne podpalne. Należy wiedzieć, że szczenięta tego czworonoga (wszystkie) na początku wyglądają praktycznie tak samo. Z czasem (ok. 6-7 miesiąca życia) małe owczarki czeskie uzyskują niepowtarzalne umaszczenie, dzięki któremu można odróżniać poszczególne osobniki.

Dorosły pies rasy chodsky pes osiąga wysokość w kłębie od 52 do 55 cm, natomiast suki są odrobinę mniejszy – od 49 do 52 cm. Z kolei ich waga zazwyczaj dochodzi do 18-25 kg. 

Reklama

Średnia długość życia owczarka czeskiego wynosi od 12 do 14 lat.

Szczenię z rodowodem w Polsce kosztuje ok. 2000 zł, a miesięczny koszt utrzymania takiego psa to 150-200 zł.

CHODSKY PES PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Zabiegi pielęgnacyjne owczarka czeskiego nie są kłopotliwe. Dlatego wyczesywanie psa raz na tydzień lub dwa powinno być wystarczające. Należy mieć świadomość, że w związku z jego obfitą okrywą włosową (dwuwarstwową) zwierzę rasy chodsky pes linieje dwa razy do roku. W trakcie tej intensywnej utraty futra pies powinien być szczotkowany zdecydowanie częściej. 

Owczarek czeski to czworonóg z doskonałym zdrowiem i dużą odpornością na zmienne, trudne warunki atmosferyczne. Jednakże pojawiają się u tych zwierząt choroby w obrębie stawów biodrowych oraz problemy z płodnością (jest to ściśle związane z niewielką pulą genetyczną u chodsky pes). 

Reklama

Rasa ta nie wymaga szczególnego żywienia. Można podawać mu gotową, dobrej jakości karmę lub przyrządzać posiłki własnoręcznie. 

CHODSKY PES CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Owczarek czeski należy do psa, który uosabia stary typ owczarka kontynentalnego. Na potwierdzenie tej tezy można zestawić jego wraz z czworonogiem o nazwie gelbbacke. Ten staroniemiecki pies pasterski jest ciągle hodowany na terenach Niemiec i jest niezwykle podobny do rasy chodsky pes

Owczarek czeski to inteligentne zwierzę, temperamentne, ale równocześnie zrównoważone. Bardzo silnie przywiązuje się do swej ludzkiej rodziny, lubi dzieci, dlatego spokojnie może z nimi mieszkać. Jest w stosunku do nich delikatny oraz niezwykle opiekuńczy. Potrafi dogadać się z innymi zwierzętami domowymi. Również doskonale sprawdzi się jako towarzysz osoby starszej. Jedynym problemem jaki może sprawiać to jego potrzeba kontrolowania zwierząt oraz małych dzieci.

Ma duże zadatki, aby być rewelacyjnym psem stróżującym. Jako pies pasterski jest czujnym zwierzęciem i wobec osób mu nieznanych jest nieufny. Jeżeli na jego terytorium zadzieje się coś niepokojącego – na pewno zaalarmuje swojego opiekuna. Jeżeli wystąpi taka potrzeba obroni swoje stado, jednakże trzeba wiedzieć, że nie jest on ostry, ani agresywny.

Reklama
Reklama

Chodsky pes ma dużą podatność na szkolenia. Lubi wykonywać zlecone mu zadania, ponieważ posiada w sobie dużą potrzebę ciągłej pracy. Mimo tego nie jest on psim pracoholikiem.

Owczarek czeski może mieszkać na obszarach wiejskich jak i miejskich. Należy jednak pamiętać, że potrzebuję on stałego kontaktu z człowiekiem. Izolowany bądź samotny w domu może zdziczeć lub wykazywać niszczycielskie zachowania.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Ariegeois- opis rasy psa

Ariégeois to francuska rasa średniej wielkości psa myśliwskiego wykorzystywanego do polowania z bronią palną i [...]

Jindo - opis rasy psa

Pochodzenie rasy nie jest znane. Jej nazwa pochodzi od wyspy Jindo położonej na południowy zachód [...]

Reklama

Czytaj dalej

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Dodaj komentarz

Reklama