Rasa najmniejszych psów świata

Jakiś czas temu pisałam o Toudim – najmniejszym psiaku świata, który mieszka we Wrocławiu i został okrzyknięty najmniejszym psem na świecie, został wpisany do księgi rekordów Guinessa. Toudi jest psiakiem rasy Chihuahua i właśnie o tej rasie chciałabym wam dzisiaj więcej opowiedzieć. 

Najmniejszy pies – rasa Chihuahua 

Często można spotkać w internecie zapytania pt. „ najmniejszy pies świata – jaka rasa”? Mogę zatem odpowiedzieć, że tytuł najmniejszego psa świata należy do Chihuahua. Ten psiak bywa niestety bardzo często traktowany jak zabawka z uwagi na swoje niewielkie rozmiary. Często widzimy celebrytów, którzy noszą chihuahuę w torebce, czy plecaku i traktują jak modny dodatek do stylizacji. Tymczasem jest to prawdziwy psiak, który jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, a także mocno przywiązuje do swoich opiekunów. Chihuahua występuje w odmianie krótko i długowłosej i jest świetnym psem zarówno dla osób samotnych, jak i dla rodzin z dziećmi. 

Najmniejszy pies na świecie – rasa Chihuahua, jaki ma charakter? 

Przede wszystkim bardzo ciekawy świata i odważny, zupełnie nieproporcjonalnie do swojego rozmiaru. Jest to miniaturowy psiak o wielkich marzeniach i ogromnym potencjale, który często jest niewykorzystywany przez opiekunów, którzy, co tu dużo mówić, nie doceniają jego potencjału i traktują go conajmniej pobłażliwie. Chihuahua uwielbia dzieci i zabawę, lubi być w centrum zainteresowania, równie często uwielbia okazywać czułość swoim opiekunom i potrzebuje naprawdę dużej ilości uwagi. Zazwyczaj bardzo mocno przywiązuje się do jednego opiekuna, reszta jest nieco z boku, chociaż kocha wszystkich. 

Chihuahua będzie świetnym psiakiem dla rodzin z dziećmi, pod warunkiem, że chodzi o dzieci starsze, czyli np. 5, 6 letnie. Wydawałoby się, że taki mały piesek dla małego dziecka będzie świetnym wyborem, ale z całą pewnością tak nie jest. Dwulatek mógłby z wielką łatwością skrzywdzić tego delikatnego psiaka, szczególnie, że małe dzieci nie mają jeszcze na tyle wyuczonej siły i koordynacji, by móc panować nad swoim ciałem. 

Te psiaki są bardzo energiczne i ruchliwe, wszędzie ich pełno. Nie potrzebują co prawda długich spacerów, ale jednak muszą one codziennie być, żeby zadbać zarówno o sferę psychiczną, jak i fizyczną. 

Reklama

Chihuahua – szkolenie? 

Ten psiak nie jest trudny do wychowania, uwielbia się uczyć i jest bardzo ciekawy świata, co stanowi świetną podstawę. Jednak tak jak wspomniałam, wielu właścicieli ignoruje ten fakt i nie rozwija potencjału tego psiaka. Tymczasem warto to robić, a kiedy już się to robi, trzeba być czułym i delikatnym, tak, by pies nie stał się zestresowany. 

W przypadku tej rasy bardzo istotna jest odpowiednia socjalizacja, która powinna zacząć się od momentu, w którym psiak przekroczy próg Twojego domu (a właściwie nawet wcześniej). Żeby mieć pewność, że psiak jest zdrowy i został odpowiednio zsocjalizowany z mamą i rodzeństwem, trzeba kupić zwierzę z legalnej, zarejestrowanej hodowli. Jej gwarancją będzie rodowód albo metryczka wydana przez Polski Związek Kynologiczny albo przez inną organizację legalnie uznaną przez Związek Kynologiczny. 

Reklama

Pierwszym odruchem jest oczywiście ochrona malucha, który wydaje się kruchy i delikatny, jednak jest to błąd. Nie należy podnosić psa, kiedy widzi inne psiaki, chować go przed hałasem i innymi bodźcami, bo wyrośnie na lękliwego, znerwicowanego psiaka, który będzie szczekał na wszystko wokół siebie. Ważna jest również socjalizacja z innymi psami, bowiem kiedy tego zabraknie, chihuahua może być agresywny i zaczepny wobec innych psiaków (a ta rasa ma tendencję do zadziorności). 

Chihuahua – zdrowie 

Jest to długowieczny psiak, który najczęściej nie ma żadnych problemów ze zdrowiem. Tak naprawdę trzeba w jego przypadku dbać głównie o profilaktykę i dobrą kondycję. Nadwaga będzie w jego przypadku dużym problemem ze względu na delikatną budowę. Czasami chihuahua ma problem z hipoglikemią, zgryzem i kanalikami łzowymi, ale generalnie to zdrowy psiak. 

Najmniejszy pies świata – cena 

Ile kosztuje najmniejszy pies świata? Chihuahua z legalnej, zarejestrowanej hodowli będzie kosztował od około 1800 do 4000 zł. Jego utrzymanie nie jest drogie, za miesiąc będzie pochłaniał mniej więcej 50 zł (nie liczyć kosztów związanych z wizytami u weterynarza, ale nie powinny one zdarzać się zbyt często. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama