Najdroższe rasy kotów

Najdroższe koty świata – rasy, rekordziści

Według polskiego prawa można sprzedawać jedynie koty, które pochodzą z zarejestrowanej hodowli. To znaczy, że jeśli komuś okociła się kotka „dachowiec”, kocięta można rozdać, ale nie można ich sprzedać. Wiadomo, że kocięta z legalnej hodowli trochę kosztują.

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

 1. Peterbald 
  1. Kot bengalski 
   1. Toyger 
    1. Chausie 
     1. Ashera 

      Cena jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od renomy danej hodowli, znaków szczególnych kociąt, ubarwienia, przeznaczenia kota (hodowla, wystawy, czy po prostu kot „na kanapę”). Głównym wyznacznikiem ceny kota jest jednak przede wszystkim rasa. Niektóre z nich potrafią osiągnąć naprawdę zawrotne ceny! Jaki jest najdroższy kot świata? Sprawdź! 

      Peterbald 

      Najdroższy kot peterbald bardzo przypomina sfinksa i jest z nim dość często mylony. Ten uroczy zwierzak bez włosów wykazuje bardzo „psie” zachowania i nie odstępuje swojego opiekuna nawet na krok. Jeśli chodzi o charakter, jest to bardzo inteligentny, ufny, łagodny i bardzo mocno przywiązany do swojego opiekuna kociak. Nie posiada w ogóle futra albo posiada króciutką sierść pozbawioną podszerstka. Mimo tego, że jego króciutka sierść jest bardzo przyjemna w dotyku, najbardziej cenione są osobniki, które jej zupełnie nie posiadają. Jeśli chodzi o cenę, kocię peterbald kosztuje od 3000 do 6000 złotych. 

      Kot bengalski 

      Koty bengalskie stają się ostatnio w Polsce coraz popularniejsze. Rasa powstała przez skrzyżowanie kota domowego z kotem bengalskim (dzikim). Dzięki temu niezwykłemu połączeniu rasa zyskała dobre cechy dzikiego kota bengalskiego, czyli dobre zdrowie i dużą ilość energii oraz przepiękny wygląd, bowiem kociak ten naprawdę przypomina miniaturową wersję lamparta. 

      Jego futerko jest gładkie, błyszczące, o cudownym, złocistym tle, które jest usiane rozetkami lub rysunkiem marmurkowym (marble). 

      Reklama

      Cena zwierzaka tej rasy zależy przede wszystkim od linii hodowlanej, czyli przeznaczenia kota. Jeśli zależy Ci na tym, żeby zwierzak dotrzymywał po prostu towarzystwa, cena będzie niższa. Najdroższe koty bengalskie pochodzą z pokolenia F1, czyli jest to bezpośrednio potomstwo dzikiego kota bengalskiego i kota domowego. Najczęściej można jednak spotkać koty bengalskie z pokolenia F4 i F5. Cena kota bengalskiego waha się od 2000 zł do 8000 złotych. 

      Toyger 

      Założeniem stworzenia tej rasy miało być utworzenie kota, który będzie przypominał miniaturowego tygryska. I trzeba przyznać, że wyszło to hodowcom naprawdę nieźle. Twórczyni rasy, Judy Sugden, skrzyżowała pręgowanego kota domowego z kotem bengalskim, a później włączyła jeszcze do hodowli kota ulicznego, którego przywiozła z Kaszmiru. Posiadał on charakterystyczny rysunek na głowie, który zachwycił hodowczynię. 

      Reklama

      Toyger (sama nazwa sugeruje tygrysa, prawda?) jest bardzo ufnym, radosnym, inteligentnym i przyjacielskim kociakiem. Nie jest jednak zupełnie rasą dla osób zabieganych, których bardzo często nie ma w domu, ponieważ potrzebuje bardzo dużej ilości zabawy. 

      Jego futerko jest mięciutkie, krótkie i bardzo gęste o cudownej, pomarańczowej barwie z ciemnymi pręgami. W Polsce toyger staje się ostatnio coraz bardziej popularny, ale na razie istnieje tylko jedna hodowla. Cena kociaka wynosi od 4000 do 8000 zł w przypadku kotka „na kolanka”, ale jego cena może wzrosnąć nawet do 16000, jeśli zależy nam na kotach wystawowych. 

      Lykoi (kot wilkołaczy) Ten uroczy kociak naprawdę wygląda nieco jak nietoperz, prawda? Rasa ta powstała w wyniku spontanicznej mutacji. Lykoi jest kotem częściowo bezwłosym, ponieważ nie posiada sierści wokół pyszczka, oczu, uszu, nosa i częściowo szyi. Reszta ciała pokryta jest krótkim i niezbyt gęstym futerkiem. 

      Jest to bardzo przyjazny i łagodny kot, który uwielbia spacery i aktywność fizyczną. Dzień bez zabawy jest dla niego dniem straconym. Jest również bardzo cichym kociakiem. Lubi wyzwanie intelektualne i ruchowe. Można zakupić kotka tej rasy w Polsce, będzie kosztował około 7000 – 8000 złotych. 

      Reklama

      Chausie 

      Chausie zdecydowanie musiał znaleźć się w rankingu „najdroższe koty świata”, ponieważ kocię tej rasy kosztuje od 8000 do 20000 złotych. Jest to hybryda kota domowego z kotem błotnym, który zamieszkuje obszary Afryki i Azji. Jej sierść jest poprzecznie prążkowana, co daje efekt maści zajęczej. Istnieje jednak odmiana czarna, która jest jednolicie umaszczona. 

      Chausie wykazują w swoim zachowaniu naprawdę sporo cech swoich dzikich przodków. Są to koty bardzo aktywne, bardzo inteligentne i chętne do nauki. Są również świetnymi obserwatorami i bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, żeby je dobrze wychować. Nie są to koty polecane dla początkujących, do ich wychowania potrzeba trochę cierpliwości. Jednak dobrze ułożony kociak tej rasy jest naprawdę wspaniałym towarzyszem. 

      Ashera 

      Ashera to niewątpliwie najdroższy kot na świecie. Kocię tej rasy potrafi kosztować od 22 do 125 tysięcy dolarów. Cena jest tak wysoka, ponieważ właścicielem i jedynym hodowcą rasy jest firma Lifestyle Pets. Ashery zostały wyhodowane w 2006 roku w USA. Koty mają od 120 – 150 cm długości i ważą od 12 do 15 kg. Bardzo charakterystyczne jest jego krótkie i gęste futro usiane cętkami. Jest to bardzo łagodny i przyjazdy kot. 

      Zapisz się na newsletter!

      Reklama
      Reklama

      Autor: Maja Magiera

      Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

      Reklama

      Podobne artykuły

      Reklama

      Czytaj dalej

      Dodaj komentarz

      Reklama