Rude koty – najciekawsze ciekawostki

Rude koty od wieków są uważane za niezwykle tajemnicze i wyjątkowe. W wielu językach rudy kot ma nawet swoją osobną nazwę, a o ich zdolnościach krążą niesamowite opowieści. Niewątpliwie ten wspaniały kolor sierści przykuwa uwagę i sprawia, że chcemy od razu pogłaskać takiego mruczka! Co warto wiedzieć o takim wspaniałym, rudym futerku? 

1. Rude koty to najczęściej kocurki 

Sama byłam bardzo zdziwiona kiedy się dowiedziałam, że aż 80 % rudych kociaków to kocurki! Bardzo rzadkie jest za to znalezienie rudej kotki z zielonymi oczami. Jest to zasługa dość specyficznej drogi dziedziczenia koloru rudego. Wygląda to tak, że gen rudości jest położony na chromosomie X, czyli na chromosomie płciowym. W praktyce oznacza to, że u kocurka mającego XY wystarczy zaledwie jeden gen rudości położony na chromosomie X (ponieważ chromosom Y nie przekazuje żadnych informacji poza płcią). U kotki, która ma XX, gen rudości musi się znajdować na obu chromosomach, co, jak można się domyślić, jest dość problematyczne. Dlatego żeby kotka urodziła się z rudym futerkiem, musi otrzymać od matki i ojca gen rudości. Nie oznacza to, że oboje rodziców muszą mieć rudy kolor futerka. Wystarczy na przykład, że ojciec jest rudy, a matka szylkretowa. Możemy mieć również 100 % pewności, że każda ruda kotka urodzi rude kociaki. 

2. Rude koty charakter 

Na temat rudego koloru futerka urosły już prawdziwe legendy. Rude koty oskarża się o spryt, złośliwość i wysoką inteligencję. Źródła takich przekonań są różne, ale trzeba przyznać, że występują w wielu kulturach, ponieważ takie cechy przypisuje się nie tylko mruczkom w Polsce, ale również w większości Europy i w Stanach Zjednoczonych. Śpieszę z wyjaśnieniem, że domniemana złośliwość kota to nic innego, jak czysty mit. Koty nie są w stanie być złośliwe, a jeśli ich zachowania są w taki sposób przez ludzi interpretowane, jest to z całą pewnością błędna interpretacja. 

Przypisywanie rudym kotom takich cech może być również wynikiem ich podobieństwa do lisów. Lisy są w końcu uważane za zwierzęta przebiegłe i złośliwe. Często można usłyszeć nawet powiedzenie „fałszywy jak lis”, które jest bardzo krzywdzące, bo w końcu lisy są wspaniałymi, mądrymi zwierzętami. 

Przeprowadzano nawet badania naukowe sprawdzające, czy faktycznie istnieje jakiś związek pomiędzy kolorem sierści kota a jego charakterem. Żadne badania mnie dały zadowalających wyników. Nadal jednak istnieje w społeczeństwie silny stereotyp dotyczący rudego kota. Jednym z najsławniejszych rudych kociaków jest w końcu Garfield, który jest bardzo inteligentny i jakby nie patrzeć – nieco złośliwy. 

Reklama

3. Rude koty inaczej reagują na bodźce 

Udowodniono naukowo, że rude koty mają inną mapę pól mózgowych niż koty o innych kolorach sierści. Nie wpływa to oczywiście na charakter i zachowanie kota, ale sprawia, że rude koty są wykluczone z wszystkich badań leków i preparatów przeznaczonych dla mruczków. Rude koty mogłyby bowiem zafałszować wyniki badań, bo niestety pod tym względem dość odstają od reszty kociej populacji. Warto jednak w razie wątpliwości przypomnieć weterynarzowi, że z uwagi na kolor futerka rudy kot może reagować nieco inaczej na wszystkie lekarstwa. 

4. Rudy kot dachowiec jest często sławny! 

Wspomniałam już o Garfieldzie, ale sławnych rudych kotów jest o wiele więcej. Jednym z najsławniejszych rudych kotów był mruczek Orangey, który grał w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Innym sławnym rudym kotem był Jonesy, który grał w filmie „Obcy” i „Nostromo”. 

Reklama

Poza tym chyba większość z nas zna Krzywołapa, kota Hermiony z „Harrego Pottera”, prawda? Innymi sławnymi rudymi kotami są również kot ze Shreka, Oliver z „Olivera i spółki”, Thomas z „Arystokatów” Disneya, a także „Łebski Harry”. 

5. Rude koty są prawie zawsze pręgowane

Niezależnie od tego, czy rudy kotek jest kotkiem, czy kotką, prawie zawsze mają pręgi. Gen rudości współwystępuje z genem odpowiedzialnym za pręgowanie nadzwyczaj często i jeśli kot ma jednolitą sierść, nie ma po prostu genu odpowiedzialnego na pręgowanie. Ciekawostką jest to, że nawet czarne koty posiadają najczęściej gen odpowiedzialny za pręgowanie, tylko prętów po prostu nie widać, bo są takiego samego koloru jak reszta futerka. 

Warto wiedzieć, że jeśli zamierzasz wystawiać swojego kota jako stricte rudego, dopuszczalny jest delikatny rysunek na futerku, ale zawsze warto upewnić się, że faktycznie kot zostanie do wystawy dopuszczony. Mimo wszystko nadal najwyżej cenione są koty o jednolicie rudym futerku, bo takie są prawdziwą rzadkością. Podobnie ma się sprawa z kotami o kremowym umaszczeniu. Ciekawe jest to, że kremowy kolor sierści jest po prostu rozjaśnionym kolorem rudym! Tworzy się wtedy, kiedy w sierści jest mniej pigmentu odpowiedzialnego za rudy kolor. Jednak niezależnie od koloru sierści, wszystkie kotki są kochane i warte naszej miłości!

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Międzynarodowy Dzień Kota

Koty jako jedne z najczęściej posiadanych zwierząt domowych posiadają swoje własne światowe święto zwane Międzynarodowym [...]

2 myśli na temat “Rude koty – najciekawsze ciekawostki

  1. Nasz rudzielec szybko się adaptuje w nowym otoczeniu dzięki czemu zdobył już doświadczenie na planie zdjęciowym 🙂 może rude piękności są właśnie do tego stworzone.

  2. Dużo się dowiedziałam. Dziękuję! Jestem szczęśliwą posiadaczką 2 rudych kotów, w tym kotki całkowicie rudej z zielonymi oczami 🙂 Dodam, że oba, za darmo znalezione do adopcji lata temu 😉

Dodaj komentarz

Reklama