Szpic niemiecki średni

Psy stróżujące – czy znasz te rasy?

Psy stróżujące będą sprawdzać się idealnie jako czujni obrońcy domu, ale również wierni towarzysze rodziny. Psy stróżujące dają nam znać szczekaniem za każdym razem, kiedy w okolicach domu będzie działo się coś niepokojącego. Będą również w stanie obronić dom i domowników przed ewentualnymi intruzami. Psy obronne i stróżujące, jak wszystkie psy, potrzebują dużej ilości towarzystwa, zabawy i czułości – dlatego jeśli chcesz kupić psa tylko po co, by spędził całe życie sam w ogrodzie, wypatrując zagrożenia, lepiej będzie zainwestować w kamerę i firmę zajmującą się ochroną domów. Jeśli jednak szukasz psiaka, który będzie również Twoim przyjacielem, będziesz zachwycony wyborem jednej z poniższych ras. Jakie zatem są najlepsze psy stróżujące i na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej rasy? 

Psy stróżujące rasy 

Małe psy stróżujące 

1. Szpic średni 

Psy stróżujące na zewnątrz nie zawsze muszą być duże i silne. Szpic średni również świetnie sprawdzi się w tej roli. Mimo swojego uroczego wyglądu i pięknych oczu, jest to pies bardzo odważny i czujny, przez co nie przepuści żadnego intruza kręcącego się wokół domu. Szpic średni odnajdzie się również bardzo dobrze w domu z dziećmi – jest to miły pies, który uwielbia zabawę, spacery i dzieci. 

2. Schipperke 

Schipperke jest małym owczarkiem, który uwielbia ruch i zabawę. Jest to psiak w typie szpica, który jest bardzo ciekawski i wszędzie go pełno. Świetnie nada się zarówno na psa rodzinnego, jak i na psa stróżującego. W tym małym ciele tkwi wielki duch, schipperke jest bardzo miłym i życzliwym zwierzakiem, ale lepiej go nie prowokować – potrafi być wtedy naprawdę uparty i agresywny. Jeśli chcesz, by dobrze dogadywał się z innymi, szczególnie mniejszymi zwierzętami w domu, trzeba go tego uczyć od małego – w innym przypadku może je potraktować jako ofiary. 

3. Terrier szkocki 

Terriery są bardzo lojalne i mocno przywiązują się do swoich opiekunów. Świetnie sprawdzą się nie tylko jako psy rodzinne (świetnie dogadują się z dziećmi), ale również jako psy stróżujące. Są nieufne względem nieznajomych, ale nie są nazbyt hałaśliwe, więc nie będą uprzykrzać życia sąsiadom. Mimo niewielkich rozmiarów, terriery są bardzo odważne i potrzebują dużej ilości ruchu. 

Reklama

Zaniedbania w tej sferze będą prowadzić do problemów behawioralnych, między innymi do problemów z agresją. Podczas wychodzenia z nim na spacery lepiej mieć go na oku i nie spuszczać 

ze smyczy, ponieważ uwielbia gonić wiewiórki, koty i tym podobne zwierzaki, nie zważając na to, co dzieje się wokół, przez co mogą nawet wpaść pod samochód. 

Duże psy stróżujące 

1. Moskiewskie psy stróżujące 

To idealne psy do pilnowania posesji. Wymagają jednak bardzo dobrego, profesjonalnego szkolenia i konsekwentnego prowadzenia przez opiekuna, który ma doświadczenie z podobnymi psami. Z całą pewnością nie jest to pies dla początkujących – jest on z natury agresywny i ma ciężki do opanowania charakter. Jest to rasa wpisana do wykazu ras uznawanych za agresywne. 

Szkolenie jest w ich przypadku naprawdę szalenie istotne, ponieważ mają one również tendencje do agresywnych i dominujących zachowań wobec ludzi i innych zwierząt. Ten pies sprawdzi się w rodzinach z dziećmi, natomiast kontakty z najmłodszymi powinny odbywać się zawsze pod kontrolą dorosłych (jak zresztą w przypadku wszystkich zwierząt – dla dobra zwierzęcia i dziecka). Te psy zupełnie nie nadają się do małych powierzchni, mieszkania zupełnie odpadają, domy z malutkim ogrodem też. Moskiewski pies stróżujący potrzebuje dużo przestrzeni i ruchu. 

2. Owczarek kaukaski 

Ten uroczy, puchaty psiak ma bardzo mocną budowę i silne mięśnie. Sprawdzi się świetnie jako pies stróżujący, ponieważ posiada bardzo silny instynkt terytorialny i będzie chciał przepędzić każdego, kto będzie zagrożeniem dla jego terytorium. Poza aspektami stróżowania, są to psy wierne i bardzo mocno przywiązane nie tylko do opiekuna, ale również do wszystkich pozostałych domowników. 

Nie szczekają bez powodu. Reagują na każdy szelest, nie szczeniakiem, a uważnym poszukiwaniem przyczyny zjawiska. To bardzo inteligentne psy, które przez setki lat były wykorzystywane do strzeżenia owiec przed wilkami i niedźwiedziami. Biorąc to pod uwagę, nietrudno się domyślić, że są to niezależne i pewne siebie psy, którym zależy na partnerskiej relacji z opiekunem. Jeśli będziesz traktował owczarka kaukaskiego z szacunkiem i życzliwością, odwdzięczy się tym samym. 

Reklama

3. Owczarek środkowoazjatycki 

Psy stróżujące i obronne nie muszą być niewzruszone, wystarczy spojrzeć na owczarka środkowoazjatyckiego, który jest fantastycznym psem stróżującym, a do tego jest bardzo wrażliwy. Owczarek środkowoazjatycki potrzebuje dużo aprobaty, pochwał i czułości ze strony swojego opiekuna – tylko wtedy będzie szczęśliwym psem, który stanie się nie tylko cudownym przyjacielem rodziny, ale również nieustępliwym stróżem domu. 

Trzeba nauczyć się (najlepiej na profesjonalnym szkoleniu), jak podchodzić do tej rasy, tzn., w jaki sposób psa nagradzać, jak wyrażać dezaprobatę. W tym ostatnim trzeba być szczególnie subtelnym, ponieważ owczarek środkowoazjatycki łatwo zamyka się w sobie słysząc krytykę. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama