Nagi pies meksykański jest kolejnym z dość egzotycznych psiaków, które nie są jeszcze szczególnie popularne w naszych kraju, a są z całą pewnością warte uwagi. Te urocze zwierzęta występują w trzech różnych wielkościach i różnych kolorach skóry. Występuje w dwóch odmianach – owłosionej i nieowłosionej. Jest miły, lojalny i mocno przywiązany do swojej rodziny, za to dość nieufny w stosunku do obcych.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Pies meksykański (pies xolo) – charakter
Pies meksykański, inaczej nazywany xolo, jest inteligentnym i bardzo ciekawym świata psiakiem. Jest mocno przywiązany do swoich opiekunów, ale też dość szybko przywiązuje się do obcych. Są to psy idealne dla osób, które nie przepadają za odgłosem szczekania – ten pies nigdy nie szczeka bez dobrego powodu, jednak kiedy już to robi, oznacza to, że wykrył potencjalne niebezpieczeństwo. Świetnie sprawdzi się jako stróż, wyczuje intruzów z daleka, jednak absolutnie nie może mieszkać na dworze, przynajmniej w naszym klimacie, byłoby to dla niego praktycznie równe ze śmiercią, nie ma on bowiem ani sierści, ani podszerstka, czyli tak naprawdę nic, co chroniłoby go przed zimnem. Na jesienne i zimowe spacery powinno się zakładać mu specjalne ocieplające ubranko. Xolo pies jest spokojny i wyważony ale lubi dać upust swojej energii na spacerach, jednak trudno ukryć, że jest to przede wszystkim pies do towarzystwa.
Ten łysy pies jest naprawdę uparty jak przysłowiowy osioł i co prawda nadaje się na szkolenie, ale nigdy nie można być pewnym, czy będzie w 100 % posłuszny. Z pewnością wymaga rozsądnej i dobrej socjalizacji, a także dość doświadczonego opiekuna.
Łysy pies meksykański sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, z dużym prawdopodobieństwem także dla alergików z uwagi na swój brak sierści i możliwość częstych kąpieli. Regularne kąpiele psiaka mogą być dla alergików naprawdę pomocne z uwagi na to, że pozbywają się one martwego naskórka, który bardzo często jest alergenem.
Nagi pies meksykański – zdrowie i żywienie
Podobnie jak inne psiaki pochodzące z ciepłych krajów, tak samo i ten jest bardzo odporny i zdrowy. Jego słabym punktem są oczywiście niskie temperatury ale i również upały. Jest to psiak o delikatnej skórze, który uwielbia wylegiwanie się na słońcu. Trzeba niestety mu je dawkować, ponieważ jego skóra może ulec poparzeniu.
Jeśli zaś chodzi o jedzenie, jest to naprawdę mało wymagający psiak. Zimą może przyjmować większą liczbę kalorii, warto spróbować także z dietą BARF.
Pies meksykański – pielęgnacja
Pielęgnacja tego psiaka jest tak naprawdę bardzo prosta – trzeba regularnie przycinać mu pazury, tak, by nie stukały po podłożu, a także myć mu delikatnie uszy i przecierać oczy. Jeśli zaś chodzi o kąpiele, warto wykąpać go raz na 3 – 4 tygodnie, jednak trzeba uważać przy wyborze kosmetyków, muszą być one delikatne i dobrane do potrzeb jego skóry. Jego skóra jest bardzo podobna do naszej, łatwo się wysusza, dlatego po kąpieli można i warto zastosować balsam nawilżający (przeznaczony dla psów!), a latem obowiązkowy będzie krem z dość wysokim filtrem UV. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.
Nagi pies meksykański – wzorzec
Wysokość: miniaturka: 25 – 35 cm, średni: 35 – 45 cm, standardowy: 45 – 55 cm (może dochodzić do 60 cm włącznie). Psiak ten żyje około 15 – 18 lat (a czasami nawet dłużej), a jego miesięczne utrzymanie kosztuje od 100 do 140 zł miesięcznie. Na szczęście istnieje w Polsce jedna hodowla nagich psów meksykańskich, więc nie trzeba sprowadzać tej rasy z zagranicy.
Nagi pies meksykański cena
Cena szczeniaka wynosi od 2500 do 3500 zł.
Nagi pies meksykański – historia Xolo jest skrótem od Xoloitzquintle. Nazwa pochodzi konkretnie od azteckiego boga – Xolotla. Aztekowie silnie wierzyli, ze te niezwykłe psiaki mają nadprzyrodzone moce i są w stanie przeprowadzić zmarłego do krainy umarłych. Dlatego były to psy często składane w ofierze (o czym jeszcze krótko poniżej), po czym były chowane razem ze swoim zmarłym opiekunem. Nagi pies meksykański jest jedną z kilkunastu ras na świecie, które nie mają owłosienia. Mimo tego, że nazywa się psem meksykańskim, tak naprawdę nie ma pewności co do tego, skąd pochodzi. Najprawdopodobniej wywodzi się od nagich psów zamieszkujących tereny Azji, które dotarły do Nowego Świata wraz z przodkami Indian. Badania genetyczne pokazują, że praktycznie wszystkie amerykańskie psy mają euroazjatyckie korzenie.
Nagie psy są znane tak naprawdę od stuleci, na pewno jednak były znane już w czasach przez Kolumbem. Zajmowały wyjątkowe miejsce w kulturze Azteków, którzy uważali ich za wspaniałych towarzyszów, ale również jako ofiary dla bogów i jedzenie. Były to psiaki, które znajdowały naprawdę szerokie zastosowanie – służyły do polowań, leczenia reumatyzmy, stróżowania. Z uwagi na brak sierści, były często używane jako termofor. Może się bowiem wydawać, że te psiaki mają bardzo wysoka temperaturę ciała, ale wydaje się tak tylko z uwagi na to, że nie mają sierści. Wszystkie psy mają podobną temperature, tylko w przypadku np. goldena, nie jest to tak mocno zauważalne właśnie z uwagi na jego sierść.