Whisky – pies geniusz, który rozpoznaje aż 90…

Whisky jest 6 letnią dumną reprezentantką rasy Border Collie. Whisky poza imieniem, które przypadło niektórym naszym czytelnikom do gustu, wyróżnia się jeszcze niesamowitą inteligencją. Jak podają jej właściciele, rozpoznaje i przynosi na ich życzenie aż 90 zabawek.

Daily Mail podczas wywiadu z właścicielami Whisky dowiedziało się, że pies rozróżnia 59 nazw zabawek. W niedługim czasie od wywiadu właściciele psa oznajmili, że ich pupil rozróżnia już 90 nazw różnych zabawek.

Do rekordu wszech czasów, ustanowionego przez innego przedstawiciela rasy Border Collie (pies Chaser z Karoliny Południowej) brakuje naszej bohaterce jeszcze ponad 900 słów. Podobno Chaser potrafił rozróżnić i odpowiednio zareagować na ponad 1000 złów.

Ciekawym faktem jest również to, że bohaterka naszej opowieści jest w stanie rozróżnić różne rozmiary tych samych zabawek (np. 4 różne Frisbees), co było dużym zaskoczeniem dla specjalistki od zdolności poznawczych psów Dr Claudii Fugazza, która badała Whisky przez kilka dni, podczas rygorystycznych testów. Pies jest w stanie odróżnić zabawkę „pierścień” od „kolorowy pierścień”, lub „Frisbee”, od „Małe Frisbee”, co pokazuje, że pies potrafi odróżnić wielkości oraz kolory przyporządkowane do nazw zabawek przez swoich właścicieli.

Dodatkowo podczas testów Whisky okazało się, że gdy wprowadzono do nich nowe zabawki,, to pies w bardzo krótkim czasie poprzez zabawę nauczył się ich nazw polegając na wizualnych cechach zabawek oraz doświadczeniu ich funkcji przez czworonożnego Einsteina 😊

Naukowcy twierdzą, że umiejętności Whisky są podobne do umiejętności małych dzieci, podczas nauki ich pierwszych słów.

Reklama

„Osiągnięcia Whisky odzwierciedlają ludzkie zdolności bardziej typowe badania na zwierzętach w dwóch kluczowych czynnikach: braku specjalnego szkolenia do kategoryzacji przed testami i użycia słów do wskazania kategorii” – wyjaśnił profesor Miklósi.

Wyniki badań naukowców nad psem pokazują że spontaniczna kategoryzacja w przypadku braku specjalnego szkolenia nie jest umiejętnością umysłową, która występuje tylko u ludzi. Może wystąpić ona również u psów. Jest to niesamowite odkrycie. Niestety nie oznacza to, że wszystkie psy mogą być jak nasza bohaterka. Okazuje się, że psy z umiejętnościami tak dobrego rozpoznawania słownictwa występują na świecie (jak np. Chaser), jednak zdarza się to niezwykle rzadko i jest to wyjątkowa cecha wśród niektórych przedstawicieli rasy psów.

Reklama

Doświadczenia również są potwierdzeniem tego, że podczas zabawy można nauczyć wielu rzeczy naszych czworonożnych przyjaciół. Gorąco kibicujemy Whisky i zapraszamy do sprawdzenia na własne oczy jak inteligentny jest nasz bohater dnia:

Źródło: https://www.dailymail.co.uk/

Zapisz się na newsletter!

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Pies który został burmistrzem

Poznajcie psa o imieniu Parker the Snow Dog, który w oficjalnych wyborach został burmistrzem górskiego miasteczka Georgetown. [...]

Dodaj komentarz

Reklama