Nagi pies peruwiański nie jest jeszcze co prawda najbardziej popularny w Polsce, ale może niedługo zacznie się to zmieniać. Jest to psiak o spokojnym temperamencie i świetnej sprawności fizycznej. Są to psiaki, które są dość nieufne wobec nieznajomych, ale za to bardzo przywiązane do swojego opiekuna. Co warto wiedzieć o tej rasie?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Nagi pies peruwiański charakter
Peruwiański nagi pies jest bardzo przywiązany do całej rodziny i dobrze sprawdzi się w domu z dziećmi. Przez setki lat był hodowany do tego, żeby być psem do towarzystwa, dlatego pomimo tego, że należy do psów pierwotnych, jest mniej niezależny, niż jego kuzyni. Nagi pies peruwiański sprawdzi się dobrze zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, chociaż wiadomo, że lepiej, żeby nie była to kawalerka. Niezależnie od miejsca zamieszkania, będzie potrzebował regularnych spacerów i zabawy, ale nie w tak dużej ilości jak większość psów. Jest spokojnym i cichym psiakiem, który jednak lubi dość intensywną zabawę, szczególnie umysłową, warto pamiętać, żeby mu ją zapewnić. Dobrze dogada się również z innymi psiakami i zwierzętami w domu. Jest nieufny w stosunku do obcych, tak jak już wspomniałam, ale po bliższym poznaniu staje się naprawdę uroczym kompanem.
Peruwiańczyki wyglądają nieco jak charty, prawda? Są to psiaki, które uwielbiają pogoń za zdobyczą, są często zabierane na eventy polegające na gonitwie za sztuczną przynętą.
Nagi pies peruwiański – wychowanie
Jest to pies, który wymaga łagodnego opiekuna, bardzo źle znosi stanowczość i bycie niemiłym. Jest niezależny, ale z uwagi na to, że był hodowany jako pies do towarzystwa, jest o wiele mniej niezależny, niż jego pierwotni kuzyni, w związku z czym jego wychowanie nie powinno przysparzać większy problemów.
Pies peruwiański świetnie sprawdzi się dla rodziny i dla towarzystwa, np. dla osób starszych. Jest to również psiak, który ma naprawdę małą szansę na uczulenie alergików z uwagi na prawie całkowity brak sierści. Nie wymaga również intensywnej i czasochłonnej pielęgnacji, a jego kąpiele są szybkie, suszenie zaś bezproblemowe – wystarczy osuszyć go dobrze ręcznikiem i problem z głowy!
Trzeba jednak pamiętać, że Peruwiańczyk nie znosi zbyt dobrze niskich temperatur, w końcu nie ma ani ciepłego futra, ani podszerstka, dlatego w zimniejsze dni trzeba zakładać mu ocieplające ubranko przed wyjściem na zewnątrz.
Nagi pies peruwiański – zdrowie
O jego zdrowiu dużo może mówić fakt, że przetrwał on setki lat i jak widać, naprawdę dobrze się trzyma. Może mieć tendencję do problemów z uzębieniem, ale poza tym są to raczej zdrowe i bezproblemowe psiaki, które są często o wiele zdrowsze, niż pozostałe rasy.
Nagi pies peruwiański – historia
Ze względu na to, że psiaki te żyją od setek lat, trudno jest określić ich dokładne pochodzenie, podejrzewa się jednak, że mogą one być potomkami pierwotnych psów azjatyckich lub afrykańskich. Pierwotne psiaki były również bardzo dobrze znane Aztekom i Inkom. Niestety u Azteków nie miały zbyt szczęśliwego losu z uwagi na to, że hodowano je na mięso lub na ofiary. Za życia miały za zadanie ogrzewać członków plemienia.
Inkowie bardzo dbali o te psiaki, trzymali je za dniach w domach lub jaskiniach, ponieważ uważano, że ich skóra jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega poparzeniom (co jest zresztą prawdą).
Nagi pies peruwiański wzorzec
Nagi pies peruwiański pochodzi z Peru ( a przynajmniej tak się uważa). Występuje w trzech rozmiarach:
1. Małym – 25 – 40 cm, waga od 4 – 8 kg 2. Średnim – 40 – 50 cm, waga od 8 – 12 kg 3. Dużym – 50 – 65 cm, waga od 12 – 25 kg Charakterystyczną cechą tego psiaka jest oczywiście brak owłosienia, ale nie jest to zupełnie brak – psiaki te mają trochę włosów na głowie, które układają się w uroczą fryzurkę, mogą pochwalić się również niewielkim owłosieniem na nogach i na końcówce ogona. Zdarzają się również pojedyncze włosy na jego grzbiecie. Co ciekawe, czasami peruwiańczyki rodzą się z normalnym owłosieniem.
Jeśli chodzi o maść tego psiaka, obecnie uznaje się praktycznie wszystkie kolor, zaczynając od czarnego, poprzez brązowy, szary, kończąc na beżowym. Mogą mieć charakterystyczne dla tej rasy plamki.
Te psy żyją od 12 – 16 lat (miniaturki żyją dłużej, niż duże psy, ale jest to typowe dla wszystkich ras).
Jeśli chodzi o miesięczne koszty utrzymania, nie są one zbyt wysokie, wahają się one bowiem od 50 do 150 zł miesięcznie.
Nagi pies peruwiański hodowla
Peruwiańczyki, tak jak wspomniałam na samym początku tekstu, nie są zbyt popularne w Polsce (w 2017 roku działały tylko dwie hodowle – jedna peruwiańczyków średnich, druga miniaturowych. Dlatego jeśli marzy Ci się duży nagi pies peruwiański, raczej trzeba będzie szukać go za granicą. Nagi pies peruwiański cena
Z uwagi na to, że hodowli w Polsce jest tylko kilka, cena szczeniaka rośnie automatycznie w górę. Obecnie szczenię kosztuje około 4000 tysięcy złotych, jednak jego cena może się wahać w zależności od danego hodowcy i jest to zupełnie normalne. Zbyt niska cena powinna jednak zawsze zaniepokoić, ponieważ może oznaczać pseudohodowlę.