Border Collie opis rasy

Najmądrzejsze psy

Psy są bardzo dobrymi przyjaciółmi ludzi i po latach przebywania ze swoimi opiekunami, rozumieją ich bez słów. Oczywiście z wzajemnością. Czasami naprawdę zadziwia nas to, jak wiele pies rozumie bez słów, jak szybko się uczy i jak bardzo czasami jest podobny do człowieka. Jakie są jednak najmądrzejsze psy

Najmądrzejsze psy na świecie 

Wbrew pozorom wcale nie różnimy się bardzo od naszych psiaków, wręcz przeciwnie, są one do nas całkiem podobne. Psiaki myślą i odczuwają emocje w sposób podobny do naszego. Chociaż oczywiście nie można wymagać, że pies będzie na takim poziomie emocjonalnym, jak dorosły człowiek. Badania naukowe potwierdziły jednak, że pies myśli w sposób podobny to tego, w jaki sposób myśli trzyletnie dziecko. Psiaki mają jednak niesamowitą pamięć i okazuje się, że sięga ona aż do 10 lat wstecz! Niesamowite, prawda? 

Jestem pewna, że wszyscy kochamy swoje psiaki bezgranicznie i każdy z nas jest przekonany, że jego pupil jest najbardziej inteligentny i najzdolniejszy. Czy jest to jednak prawda? Niestety bardzo trudno jest jednoznacznie orzec, który pies jest bardziej inteligentny, z jednej strony przez to, że jesteśmy do swoich zwierząt bardzo przywiązani, a z drugiej strony przez to, że trudno miarodajnie zmierzyć inteligencję psa. Trzeba również wziąć pod uwagę to, że każdy pies jest różny, każdy ma unikalną osobowość i inny temperament. Jedne psiaki będą bardziej lubiły się uczyć i chwalić się wykonywaniem szczutek, inne mniej, ale nie świadczy to w żaden sposób o tym, że pies nielubiący uczyć się danych szczutek jest mniej inteligentny. Nie powinno się mierzyć psiaków jedną miarą, tak jak ludzie, każdy z nich jest inny. 

Najmądrzejsze psy ranking 

W jakiś sposób stworzono jednak ranking najmądrzejszych psów na świecie. Jak to zrobiono? Wszystko zaczęło się od znanego i cenionego trenera psów – Stanleya Corena, który uznał, że warto będzie stworzyć ranking najbardziej inteligentnych psów, badając je pod kątem kilku kryteriów, mianowicie: łatwości szkolenia, uczenia się i posłuszeństwa. 

Po przeprowadzeniu testów, okazało się, że najlepiej wypadł psiak rasy Border Collie. Suczka tej rady nazywała się Chaser i okazało się, że jest w stanie zrozumieć aż 1022 słowa i podzielić wszystkie zabawki pod kątem ich użyteczności i zastosowania. 

Reklama

Oczywiście ten test w żaden sposób nie znaczy, że powinno się teraz zacząć oceniać swojego psiaka pod kątem inteligencji, ponieważ psy jako gatunek są bardzo inteligentne (jedne bardziej, inne mniej). Powyższy test jest tak naprawdę jedynie wyznacznikiem tego, w jakim stopniu dany pies opanował dane umiejętności. Najważniejsza jest oczywiście miłość psiaka do swoich opiekunów, której nie da się zmierzyć ani wycenić, bo jest bezcenna. 

Najmądrzejsze psy świata – ranking 

Border collie 

Z uwagi na swoją wygraną w teście inteligencji, border collie musiał się znaleźć na pierwszym miejscu tego rankingu. Jest to pies pasterski, bardzo radosny i skupiony na swojej pracy, którą wykonuje bezbłędnie. To spokojny i mało problemowy (i mało szczekający) psiak, który potrzebuje dużej ilości uwagi i oczywiście ruchu. 

Reklama

Owczarek niemiecki 

Owczarek niemiecki jest jednymi z najpopularniejszych psów na świecie – są szeroko wykorzystywane w służbach policyjnych i do pomocy osobom niewidomym. To bardzo inteligentne psiaki, które potrzebują dość doświadczonego opiekuna, nie są polecane dla osób początkujących – wymagają odpowiedzialnego i stanowczego opiekuna, który nie będzie krzyczał i będzie konsekwentny. Są to bardzo lojalne psiaki, które świetnie nadają się do szkolenia. Potrzebują dość dużej ilości ruchu. 

Golden retirever 

Goldeny to psiaki uwielbiane na całym świecie. Trudno nie lubić guldenów – są mądre, miłe, opiekuńcze i bardzo empatyczne. Goldeny uwielbiają dzieci, dorosłych, inne zwierzęta. To dobry psiak dla początkujących opiekunów, jednak trzeba pamiętać, że wymaga on konsekwencji i delikatności. Goldeny kochają wodę. 

Pudel średni 

Pudle praktycznie zawsze znajdują się w rankingu najbardziej inteligentnych psów świata. Uczą się z ogromną łatwością, a wykonywanie wszelakich sztuczek sprawia im mnóstwo radości. Co ciekawe, pudel był kiedyś psem myśliwskim, z uwagi na swoją inteligencję, łatwość szkolenia i świetny węch. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czy psy widzą duchy?

Duchy od wieków fascynowały ludzkość, która do dzisiaj zadaje sobie pytania o ich istnienie. Wielu [...]

Dodaj komentarz

Reklama