Idealny pies dla dziecka – najlepsze rasy psów dla dzieci

Jeśli zastanawiasz się nad nowym psim członkiem rodziny, który będzie nie tylko świetnym przyjacielem dla dorosłych, ale również świetnym kompanem dla małego dziecka, te rasy będą idealne. Warto jednak zawsze pamiętać, że pies jest zobowiązaniem na lata i najprawdopodobniej zostanie z Tobą jeszcze po tym, jak dzieci opuszczą już dom. Często niestety zdarza się, że w odpowiedzi na zachciankę dziecka ludzie kupują pieska, dorasta on, staje się coraz większą odpowiedzialnością, a dziecku zabawa z nim się znudziła. Nierzadkie są też przypadki, że dziecko wyjeżdża na studia, a psiak zostaje i tęskni. Przed adopcją warto przemyśleć wszystkie za i przeciw długoterminowo i zastanowić się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze. 

Mały pies dla dziecka 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest spokojne, czy nie, wszystkie kontakty ze zwierzakiem powinny się odbywać pod Twoim nadzorem. Wbrew pozorom, dla 5 – latka nie zawsze najlepszym wyborem będzie mały pies, bowiem dziecko niechcący może go skrzywdzić, upuścić, zamknąć w dziwnym miejscu. Wyobraźnia dzieci naprawdę nie zna granic. 

Trzeba też dostosować rasę do warunków w jakich mieszkasz. Samoyed nie nadaje się do mieszkania, tak samo jak wszystkie inne duże rasy. Lepiej sprawdzą się tutaj mniejsze psiaki, które zbyt dużo nie szczekają i nie potrzebują ogromnej ilości ruchu. 

Dziecko trzeba też oczywiście odpowiednio przygotować na przybycie nowego lokatora i cierpliwie tłumaczyć mu, co można robić, a czego nie. Dzieci naprawdę nie wiedzą, że ciągnięcie za uszy, czy wbijanie ołówka jest niedopuszczalne. Trzeba postawić maluchowi granice, ponieważ jest to wiek, w którym dopiero poznaje się świat i uczy odpowiedzialności za otaczające stworzenia, i przedmioty. 5 – latek dopiero zaczyna rozumieć, że pies jest istotą, która ma swoją autonomię i potrzeby. 

Małe rasy psów dla dzieci – 5 najlepszych ras 

Reklama

Pudel 

Pudle najczęściej zajmują pierwsze miejsce w większości rankingów najbardziej inteligentnych psów świata. I nic dziwnego. Niezwykle szybko się uczą i uwielbiają zabawiać domowników sztuczkami. Uwielbiają spacery i aportowanie. Kupując jednak pudla, trzeba się liczyć z tym, że jest to rasa, która nie traci sierści, przez co trzeba co kilka tygodni odwiedzać psiego fryzjera. Pudle występują również w kilku rozmiarach – jest pudel toy, miniaturka, pudel średni i duży. Wszystkie mają podobne usposobienie, różnią się jedynie rozmiarem. Jednak tak jak wspomniałam wyżej, do mieszkania o wiele lepiej nada się pudel średni i miniaturowy, niż duży. 

Spaniel 

Spaniele to bardzo ciekawe świata psiaki. Są polecane dla początkujących opiekunów i dzieci, bo są łatwe w wychowaniu. Uwielbiają zabawę i towarzystwo. Są pełne energii. Jednak spacer ze spanielem może być dość długi – ten psiak obwąchuje wszystko na swojej drodze! 

Reklama

Samojed 

Samojedy to urocze, puszyste i uśmiechnięte psiaki. Są idealne dla dzieci, które z pewnością pokochają samojeda bez pamięci. Uwielbiają się bawić i są bardzo towarzyskie, tragicznie znoszą samotność. Jednak są dość wymagające w pielęgnacji – trzeba je często i dokładnie czesać, tracą również dużo sierści. 

Labrador 

Labradory chyba zna każdy – te krótkowłose, biszkoptowe psiaki są naprawdę urocze, kochane i pełne energii. Labradory są bardzo inteligentne, bardzo lubią zabawy w wodzie i z dzieciakami. Są bardzo lojalne i przyjacielskie, na tyle, że czasami mówi się o nich, że pomogłyby włamywaczom wynosić rzeczy. 

Golden retriever 

Goldeny są typowymi przylepkami. Uwielbiają się przytulać i bawić. Często są mylone z labradorami z uwagi na podobny kolor sierści. Goldeny jednak mają sierść bardziej złota, labradory z kolei – bardziej żółtą. Są niezwykle inteligentne i lojalne. Cierpliwe, łagodne i z wspaniałym podejściem do dzieci. To świetny psiak dla początkujących opiekunów – jest łatwy do wychowania, ma świetne podejście do dzieci, uwielbia wodę, jest mało wymagający w pielęgnacji – czego chcieć więcej? 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama