Psiaki mają nieco inne potrzeby żywieniowe niż ludzie, mimo tego, że są wszystkożercami. Zwierzaki nie powinny jeść tego samego co my, nawet jeśli bardzo ładnie o to proszą i bardzo trudno im odmówić. Należy pamiętać, że pies w zależności od etapu rozwoju potrzebuje różnych zawartości składników odżywczych w swoim jedzeniu. Niestety wielu z nas lubi dzielić się swoim jedzeniem z psiakiem, czy nawet gotować mu dokładnie to samo. Jest to ogromny błąd.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Mimo tego, że psu z całą pewnością będzie smakować Twoje jedzenie, nie powinien go dostawać, może to bowiem wpłynąć negatywnie na jego zdrowie, z uwagi na wiele przypraw i składników, które nie powinny się znaleźć w diecie psiaka.
Makaron dla psa – czy to dobry pomysł?
Dobrze zbilansowany posiłek dla psa, podobnie jak dla człowieka, powinien składać się z kilku elementów. Przede wszystkim posiłek dla psa powinien zawierać mięso, warzywa i wypełniacz w postaci węglowodanów, czyli makaronu, ryżu, czy kaszy.
Czy pies może jeść makaron?
Pies może jeść makaron, jednak powinien jeść go w odpowiednich porcjach. Jeśli chodzi o gotowe karmy, będą one zawierać dobrze wyliczoną ilość wypełniacza (jeśli to karmy w wyższej półki jakościowej). W przypadku komponowania posiłku dla psa na własną rękę, trzeba skupić się na tym, by zaspokajał on wszystkie potrzeby zwierzaka. Niestety nadal zdarza się, że jedynymi posiłkami jakie dostają czworonogi są te, które są resztkami ze stołu po właścicielach. Nietrudno się domyślić, że jest to bardzo zły pomysł, a pies karmiony w ten sposób jest po prostu koszmarnie zaniedbany i cierpi na niedobory witamin i składników odżywczych.
Dlatego opiekunowie powinni koniecznie zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia dla swojego pupila. Jest to podstawa komponowania zdrowych i zbilansowanych posiłków dla psa.
Jak powinno się komponować dietę psa?
Tak jak wspomniałam powyżej, posiłek dla psa powinien składać się z mięsa, warzyw i wypełniacza, czyli właśnie makaronu, czy ryżu. Każdy z wymienionych składników stanowi ważną część diety i powinien występować w niej w takiej samej ilości, jak pozostałe. Jedynie u niektórych psów promocje składników będą nieco inne. Na przykład psy bardziej aktywne fizycznie powinny otrzymywać większą porcję mięsa. Generalnie ilość mięsa, jaką pies powinien przyjmować można przeliczyć w następujący sposób: na każdy kilogram masy ciała pies powinien dostawać 10 g mięsa na dzień.
Oznacza to, że pies ważący 20 kg powinien dostawać 200 g mięsa, pies ważący 10 kg 100 g mięsa i tak dalej. Pozostałe składniki powinny być dodawane w takiej samej ilości, tzn., pies ważący 30 kg powinien dostawać 300 g mięsa, 300 g warzyw i 300 g makaronu.
Makaron dla psów jest bardzo dobrym wypełniaczem i częścią zbilansowanej diety, należy jednak z niego zrezygnować, jeśli psiak ma cukrzycę, jest otyły, czy ma alergię na zboża. Nie powinno się również przekraczać zalecanych 10 g makaronu / 1 kg masy psiaka na dzień, ponieważ będzie to skutkować zmęczeniem, przyrostem masy ciała i częstszym oddawaniem moczu.