Jak psy reagują na emocje właściciela?

Czy pies rozumie ludzkie emocje? Tak! odczytuje je z twojej twarzy!

Każdemu z nas wydaje się że jego pies wszystko rozumie. Reaguje na nasze komendy, wie kiedy jesteśmy smutni czy potrzebujemy muśnięcia zimnym noskiem naszego pupila. A teraz dzięki badaniom Włoskich naukowców wiemy również, że psy potrafią odczytywać emocje z twarzy człowieka!

Nawet niepozorne zmiany w ułożeniu głowy naszego pupila świadczą o pracy jego mózgu. Badacze wykryli że różne części psiego mózgu reagują na różne emocje.

„Pobudzające i negatywne emocje są przetwarzane przez prawą półkulę mózgu psa, a bardziej pozytywne – przez lewą”

wyjaśnia prof. Marcello Siniscalchi, autor badania

Jak psy odczytują ludzkie emocje?

Psy żyją z ludźmi od tysięcy lat i dzięki ewolucji wykształciły w sobie mechanizmy pozwalające na odczytanie i dostosowanie się do właściciela. Właściciele czworonogów z pewnością potrafią przypomnieć sobie wiele sytuacji w których pies potrafił idealnie wyczuć nasz nastrój. I czy to stres, złość czy radość nasz pupil idealnie potrafi odczytać nasze emocje, czy to żeby poprawić nam humor czy żeby cieszyć się razem z nami.

Dzięki setką lat ewolucji organizmy psów reagują na nasze stany emocjonalne, uruchamiają odpowiednie obszary mózgu. Jak również zmiany w fizjologii pozwalające na przykład na szybką ucieczkę, czy przygotowanie się do ataku. Te różnorodne mechanizmy i wzory zachowań sprawiają że psy są od wieków najlepszymi przyjaciółmi człowieka.

Badania nad psim wyczuwaniem emocji.

Zespół badaczy z Uniwersytetu im. Aldo Moro w Bari we Włoszech przeprowadził serię testów podczas których pokazywali oni psom zdjęcia ludzi z różnymi emocjami na twarzy. Na fotografiach umieszczone były twarze przedstawiające sześć różnych emocji tj. – gniew, smutek, szczęście, strach, zdziwienie i obrzydzenia. Zdjęcia umieszczali przed psami podczas karmienia tak żeby zwierzak widział twarz.

Reklama

Zgodnie z tym co przypuszczali badacze, zwierzęta potrafiły rozpoznać i odpowiednio zareagować na emocje które wyrażała twarz ze zdjęcia. Kiedy psy widziały twarze pobudzone np. przez strach czy gniew tętno psów zmieniało się. Przestawały jeść a czas nim wróciły do jedzenia był wyraźnie dłuższy niż przy pozytywnych emocjach. Można po tym rozpoznać reakcję stresową.

Dodatkową reakcją było obrócenie głowy zwierzaka. Widzą twarz zagniewaną przestraszoną czy szczęśliwą psy obracały głowy w lewo. Pozostałe emocje które nie kojarzyły się psu z bezpośrednim niebezpieczeństwem sprawiały że przekręcał głowę w prawo.

Reklama

Taka niby niepozorna zmiana ułożenia głowy pozwoliła naukowcą dość do wniosków że to właśnie prawa półkula odgrywa u zwierząt ważną rolę w przetważaniu negatywnych emocji. Prawa półkula mózgu odpowiada między innymi za pobudzenie pracy serca. Jak tłumaczą naukowcy reakcje zaobserwowane podczas eksperymentu miały ścisły związek z niezbędą do przetrwania reakcją „walcz lub uciekaj”

Podsumowania

Dzięki takim badanią możemy z pewnością stwierdzić że pies potrafi wyczuć naszę emocje. A co najważniejsze dla nas jako kochających swoje zwierzaki właścicieli. Nasz dobry humor wpływa też na samopoczucie naszego pupila!

Źródło: springer.com,

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Piotr Maciejowski

Programista, przedsiębiorca, bloger, fotograf i oczywiście miłośnik zwierząt ;)

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Dodaj komentarz

Reklama