Jak wygląda wystawa psów rasowych?

Wystawa psów jak wygląda i jak zgłosić swojego pupila na wystawę?

Wystawa psów rasowych to bardzo profesjonalne zdarzenie na ogromną skalę. W wydarzeniu tym mogą brać udział tylko hodowcy czworonogów oraz ich podopieczni. Co więcej, jest to jeden z warunków, aby hodowla psów została uznana za certyfikowaną. 

Kto może wziąć udział w takim wydarzeniu?

Jeżeli mamy ambicję wystawić naszego pupila na wystawie psów rasowych, musimy spełnić kilka ważnych warunków. Po pierwsze – nasz pies musi posiadać rodowód. Choć zdarzają się także specjalne imprezy, gdzie można pokazać swojego kundelka. Po drugie – należy posiadać status członka Związku Kynologicznego. To niezbędny zapis, ponieważ udział w wystawie mogą brać tylko członkowie takie związku. Aby zostać członkiem musimy być w posiadaniu metryki zwierzęcia, którą wystawia właściciel hodowli, z której pochodzi nasze zwierzę. Mając taki dokument, rejestrujemy się w Związku Kynologicznym. Następnie należy uiścić opłatę, aby później móc wypełnić formularz zgłoszeniowy, który umożliwi nam uczestnictwo w danej wystawie. Po trzecie – nasz czworonóg musi posiadać aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Po czwarte – okrywa włosowa naszego psa powinna być przystrzyżona według ścisłych wytycznych FCI.

Jak wygląda wystawa psów rasowych?

Każdemu z uczestników podczas zapisów jest nadawany numer startowy. W związku z tym zaraz po przybyciu należy go odebrać i umieścić w widocznym miejscu. Każda z klas wystawowych ma przydzielony swoje miejsce do prezentacji. Psy są dzielone na grupy pod względem rasy, płci, wieku. Mogą powstawać również dodatkowe zgrupowania, które gromadzą czworonogi według cech szczególnych (z długą sierścią, typem umaszczenia itd.). Na ring wychodzą wszyscy uczestnicy danej klasy. Każde zwierzę jest przypięte do specjalnej smyczy więc istotnym jest, aby umiało ono na niej chodzić. Zawodnicy zajmują swoje miejsce w taki sposób, aby nie zasłaniać swoich psów, a jury mogło swobodnie oceniać inne czworonogi. Pierwszym zadaniem jest obejście całego ringu, to umożliwia ocenę zwierzęcia będącego w ruchu. Następnie ocenia się psa pod kątem cech rasy. Czworonóg stoi na stoliku, a sędzia punktuje jego sierść, zęby, uszy, oczy, sylwetkę, łapy. 

W takim miejscu jak wystawa psów rasowych wszystko musi być dopracowane do perfekcji. Nie ma półśrodków. Ważnym jest, aby czworonóg potrafił płynnie przejść się po ringu w celu zaprezentowania swego całokształtu. Pies musi wykazywać duża pewność siebie, musi umieć się pokazać. Ważny jest jego uniesiony ogon i pewny krok. W trakcie brania udziału w wystawie, nie ma miejsca na zachowania typu leżenie lub drapanie się. Wiąże się to z obniżeniem oceny przez sędziów. Dlatego warto z psem intensywnie ćwiczyć pozycję wystawową. Trening podczas każdej wolnej chwili np. będąc z psem na spacerze należy wykonywać zadania, które umożliwiają później jak najlepszy występ. Bieganie w odpowiednim tempie jest najważniejszym ćwiczeniem zanim czworonóg weźmie udział w konkursie psów wystawowych. Ważne jest, aby tempo było dobrane tak aby pies mógł w pełni zaprezentować swoje walory w trakcie ruchu. Pamiętajmy, że zbyt szybkie tempo sprawia, że nasz czworonóg podskakuje i nie wygląda to zbyt efektownie, z kolei – wolne powoduje, że zwierzę drobi kroczki, a to również nie wygląda atrakcyjnie. 

Psy wystawowe i ich tytuły.

Tytuły na wystawie zwierząt zależą od rangi i zasięgu wystawy. Jeżeli chodzi o imprezy odbywające się tylko raz do roku i te autoryzowane przez Związek Kynologiczny w Polsce i FCI, to najwyższym tytułem jest ZWYCIĘZCA ŚWIATA. Niższy rangą jest ZWYCIĘZCA EUROPY, ZWYCIĘZCA POLSKI albo innego kraju. 

Reklama

Niektóre nadane tytuły są tylko zarezerwowane dla klubowych wystaw. Należy do tego: Najlepszy Reproduktor, Najlepsza Suka Hodowlana, Najlepsza Hodowla oraz Zwycięzca Klubu i Młodzieżowy Zwycięzca Klubu. Tego typu nazwy mogą otrzymać te psy, które uzyskały najwyższą ocenę oraz najwyższą lokatę punktową.

Natomiast tytuł Najpiękniejszego Szczenięcia w Rasie, Najpiękniejszego Juniora w Rasie, Najlepszego Psa i Suki w Rasie można uzyskać biorąc udział w specjalnie organizowanych wystawach. Można również spotkać się z ciekawie brzmiącymi nagrodami, mianowicie – CWC czyli Certyfikat na Wystawowego Championa, CACIB czyli Certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności, BOB czyli Zwycięzca Rasy, BIS czyli Zwycięzca Wystawy.

Reklama

Na polskich wystawach istotne są rasy pochodzące z terenów Polski, a nagrodzony pies otrzymuje tytuł Najpiękniejszy Pies Ras Polskich

Zaskakujące jest to, że starsze czworonogi, czyli takie, które mają więcej niż 7 lat też mogą wziąć udział w zawodach (oczywiście jak powstanie dla tej klasy wiekowej stworzona odpowiednia kategoria). W psiej branży czworonogi takie nazywane są weteranami, a osobnik, który zajmie pierwsze miejsce wygrywa również tytuł Najpiękniejszego Weterana.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Najstarsze rasy psów

Psy towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione psy są potomkami wilków i innych dzikich [...]

Dodaj komentarz

Reklama