Jak kot okazuje miłość? 10 sposobów okazywania uczuć przez kota

Mimo tego, że stereotypy na temat mruczków mówią, że są to mało wylewne i powściągliwe zwierzęta, prawda leży zupełnie gdzieś indziej. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka mruczki nie należą do mistrzów wylewności, tak naprawdę bardzo mocno kochają swoich opiekunów. Co więcej, najnowsze badania naukowe pokazują, że pamiętają wydarzenia ze swojego życia aż do 10 lat wstecz! To absolutnie niesamowite! Zatem jak kot okazuje miłość? 

Jak kot okazuje miłość do człowieka? Ociera się o Ciebie głową 

Tak zwane „barankowanie” głową, to jeden ze sposobów w jaki mruczek okazuje miłość. Lekkie „uderzenie” Cię głową (czasami potrafi być naprawdę mocne!) jest oznaką tego, jak bardzo mruczek Cię kocha, okazuje Ci tym swoje przywiązanie. Kociak umacnia w ten sposób więź ze swoim opiekunem i niejako oznacza, że jest on jego własnością, ponieważ zostawia na Tobie swój zapach. Jest to sposób okazywania czułości, który stosują również koty między sobą, ale przeniosły go też na człowieka. 

Ociera się o Twoje nogi 

Chyba wszyscy opiekunowie kotów znają to zachowanie: wracasz z pracy, a mruczek ociera się o Twoje nogi. Jest to powitanie, które mruczek zaserwuje tylko dla swoich najbliższych lub osób, które polubił. Kiedy kot ociera się o nogi, inne zwierzę, czy nawet meble bokami pyszczka, produkuje feromony policzkowe. 

Feromony policzkowe służą do „oswajania” terenu i oznaczania go jako swojego. Kiedy kot ociera się o Ciebie, sprawia to, że czuje się on bezpiecznie i stabilnie, ale jednocześnie zostawia swój zapachowy znak rozpoznawczy, który jest informacją dla innych kotów, że ten człowiek należy do właśnie tego, a nie innego kota. Zauważ, że mruczek bardzo często ociera się o Ciebie po dłuższej nieobecności, ponieważ jego zapach na Tobie staje się praktycznie niewyczuwalny, więc kot odczuwa potrzebę jego odświeżenia i przypomnienia wszystkim wokół, że to jego człowiek. 

Owija Cię wokół swojego ogona 

Kocia miłość manifestuje się również w owijaniu opiekuna ogonem. Mruczek, który jest pozytywnie i przyjaźnie nastawiony do swojego opiekuna, unosi w górę ogon, a jego koniuszek jest lekko ugięty, w taki sposób, że tworzy kształt pytajnika. Bardzo często kot ociera się o swojego ukochanego opiekuna i podczas ocierania owija ogonem jego nogi. Zdarza się też, że kot leży na kolanach i owija swój ogon wokół ręki opiekuna. 

Reklama

Jak kot pokazuje ze kocha ? Pokazuje brzuszek 

Przewracanie się na grzbiet i pokazywanie brzuszka, a co więcej, pozwolenie na głaskanie po tej wrażliwej części ciała, jest dla kota oznaką największego zaufania i uległości. Brzuszek jest najczulszym punktem kociego ciała, dlatego kiedy kot chce okazać Ci miłość i zaufanie, może pokazać swój brzuszek. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie koty to robią i nie ma w tym nic złego, w końcu każdy mruczek okazuje miłość inaczej. Niektóre koty pokażą nawet brzuszek, ale nie zgodzą się na głaskanie. I to też jest w porządku. 

Podąża za Tobą praktycznie krok w krok 

Podążanie krok w krok za swoim opiekunem jest bez wątpienia wyrazem kociej miłości. Mimo tego, że koty trochę chodzą swoimi drogami, nie oznacza to absolutnie, że opiekun jest im obojętny, bynajmniej! Bardzo często nawet jeśli kot nie ma ochoty na pieszczoty, kładzie się niedaleko swojego opiekuna, żeby czuć jego obecność. Nawet jeśli kot nie kładzie Ci się na kolanach, zauważ, że zazwyczaj kiedy zmieniasz pomieszczenie, kot podąża za Tobą. Są koty tak przywiązane do swojego opiekuna (i jest ich niemało), że praktycznie nie wyobrażają sobie przebywania w innym pomieszczeniu niż opiekun i dosłownie chodzą za nim krok w krok. Niektóre mruczki nie pozwalają nawet w spokoju pobyć swojemu człowiekowi w łazience! 

Reklama

Leży Ci na kolanach 

Większość z nas marzy o mruczku, który uwielbia spać na kolanach, prawda? Nic dziwnego, głaskanie kota, który akurat drzemie jest wspaniałe. Na szczęście większość kotów uwielbia przytulać się do swojego opiekuna. Bardzo chętnie kładą się na jego klatce piersiowej, czy kolanach. Jest to oczywiście oznaka kociej miłości, a także przywiązania i zaufania. Jeśli kot przychodzi się przytulać i kładzie się na kolanach, oznacza to, że czuje się przy Tobie bardzo bezpieczny, szczególnie jeśli na tych kolanach zaśnie. Pamiętajcie jednak, że koty śpią w różnych miejscach i nie zawsze muszą wybierać wasze kolana. To, że kot od czasu do czasu przyjdzie do was i okaże wam czułość, jest zupełnie wystarczające. 

Mruga do Ciebie 

Mrugnięcia można przetłumaczyć na kocie pocałunki. Wbrew pozorom długie wpatrywanie Ci się prosto w oczy, bez mrugania jest w kocim języku oznaką agresji i gotowości do ataku. Zatem kot, który chce okazać ci swoją miłość. Nie będzie bez mrugania wpatrywał się w Ciebie, ale obserwował i co pewien czas przymykał na dłuższą chwilę oczy. 

Jest to koci sposób na utrzymanie kontaktu wzrokowego bez agresywnego zabarwienia. Mrużenie oczu jest oznaką przyjaźni, zarówno wobec człowieka, jak i innych zwierząt. Ba, Ty też możesz posłać swojemu mruczkowi takiego wzrokowego całusa, przez 

odmruganie mu. Jeśli będziesz mieć szczęście, kot odmruga Ci kolejnym przymrużeniem oczu. 

Reklama

Ugniata łapkami 

Ugniatanie łapkami potrafi być prawdziwą akupresurą i wie to każdy opiekun kota. Jest to pozostałość z czasów dzieciństwa, kiedy kociak mrucząc, ugniatał sutki matki, by lepiej płynęło z nich mleko. Jednocześnie podczas tej czynności w jego mózgu uwalniały się hormony szczęścia, co sprawiało, że kot czuł się bezpieczny i kochany. Ten odruch nie znika, kiedy mruczek dorasta. Tendencja do ugniatania swojego opiekuna jest w kotu głęboko zakorzeniona. Kiedy zatem kot Cię ugniata, oznacza to, że czuje się absolutnie bezpiecznie, jak u mamy. Zdaję sobie sprawę, że wbijanie kocich pazurków w skórę należy do bardzo mało przyjemnych, ale zapewniam, że można sobie z tym poradzić! Najlepiej nakryć się kołdrą, kocem, poduszką, założyć grubsze ubranie lub po prostu przyciąć mruczkowi pazurki. Od razu zauważycie różnice, a kot będzie mógł swobodnie okazywać wam swoje uczucie! 

Próbuje Cię umyć 

W kocim świecie mycie językiem jest oznaką wielkiej miłości. I nic dziwnego. Kochające się i bliskie sobie koty zacieśniają więzy, poprzez mycie sobie nawzajem futerka. Spędzają tym samym czas blisko siebie, wymieniają się zapachami i wzmacniają więź. Zatem jeśli kot próbuje cię umyć, oznacza to, ze chce pokazać Ci, jak bardzo Cię kocha. Pozwól na to, kocia ślina jest naprawdę bardzo czysta. Ponadto, jeśli masz więcej niż jednego kota i widzisz, że wzajemnie się myją, możesz mieć pewność, że są ze sobą bardzo blisko zaprzyjaźnione, i nie mogą wręcz bez siebie żyć. 

Lekko pogryza 

Lekkie podgryzanie, mimo, że może być dla człowieka dość nieprzyjemne, a nawet irytujące, zdaje się, że dla kota w żadnym stopniu nie jest oznaką agresji, bynajmniej. Koty, które są do siebie przyjaźnie nastawione, podgryzają się nawzajem. Pamiętajmy, że kocia skóra jest o wiele grubsza od naszej, dlatego kiedy kot gryzie drugiego kota w taką samą intensywnością, jest to dla niego o wiele mniej bolesne niż dla nas i naszej delikatnej skóry. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama