Pies grenlandzki – opis rasy.

Pies grenlandzki – opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa V, sekcja 1, nr wzorca 274.

Ten szpic zaprzęgowy doskonale sprawdzi się u osób potrzebujących kompana w codziennych treningach. Lubi on dorosłych oraz dzieci. Jednakże jego największą pasją jest praca i wysiłek fizyczny.

RYS HISTORYCZNY RASY:

Przodkowie psa grenlandzkiego pojawili się na obszarach Grenlandii wraz z Inuitami (Eskimosami). Fachowcy twierdzą, że pierwsze osady pojawiły się na tych terenach 4,5 tys. lat temu, a lud ten pochodził prosto z Syberii. Dlatego można sądzić, że pies polarny jest bezpośrednio spokrewniony z rasą siberian husky.  

Czworonogi te były wykorzystywane podczas polowań na foki i białe niedźwiedzie przez Eskimosów. Ich głównym zadaniem było węszenie w lodowym otworze, przez który foki nabierały powietrza. Obecnie na Grenlandii żyją psy tej rasy, które wciąż pracują w tradycyjny sposób. Co więcej, sprawdzają się również one w sportach zaprzęgowych. 

Należy wiedzieć, że najwięcej psów grenlandzkich żyje na obszarach Grenlandii, a ta z kolei według administracyjnego podziału należy do Danii. Oznacza to, że i na jej terenie rasa ta jest często spotykana. Co więcej czworonogi te znane i popularne są również w Finlandii, Szwecji oraz Norwegii. Pies grenlandzki ma swych miłośników również na terenach Czech. 

Reklama

W Polsce pierwszym psem polarnym była czeska suczka sprowadzona w 1996 roku do hodowli „Polarna Legenda”. Niewiele później została ona matką pierwszego miotu psa grenlandzkiego. W tym samym roku do hodowli o nazwie „Merkambertaner” ściągnięto drugą sukę. Aktualnie na obszarze naszego kraju żyje ok. sto osobników tej rasy.

PIES GRENLANDZKI WYGLĄD:

Ten bardzo silny szpic polarny, ma tak zbudowane ciało, aby mógł on wytrzymać surowy klimat i wykonywać tam dość intensywną pracę jako pies zaprzęgowy. Pies grenlandzki ma ciało krótkie o prostokątnym kształcie. Stosunek wysokości do jego długości tułowia stanowi 10:11. Czworonóg ten ma czaszkę szeroką, a kufę w kształcie klina szerokiego u nasady. Pies grenlandzki ma uszy małe, trójkątne z zaokrąglonymi końcami. Oczy zazwyczaj zabarwione są na ciemno, mogą być skośne. Z kolei nos ich jest duży i ciemny. Klatka piersiowa rasa ta ma głęboką i szeroką – nigdy beczkowatą, szyję – krótką oraz silną, a wysoko osadzony ogon – gruby i nieznacznie zawinięty nad grzbietem. Pies grenlandzki kończyny ma idealnie proste, o bardzo mocnej budowie. 

Reklama

Sierść jego zbudowana z dwóch warstw: z włosa okrywowego, który jest gruby i prosty (nie mogą pojawiać się fale ani loki), oraz delikatnego oraz obfitego podszerstka. Pies polarny ma szatę krótką w okolicach głowy i kończyn, natomiast na reszcie ciała jest ona zdecydowanie dłuższa. Umaszczenie dopuszczalne przez hodowców to zarówno jednolite jak i łaciate. Nie mile widziane są osobniki albinosy. 

Dorosły samiec psa grenlandzkiego osiąga wysokość w kłębie minimalnie 60 cm, a suki – 55 cm. Natomiast masa ich ciała zazwyczaj wynosi 34-48 kg (samce) i 27-41 kg (samice).

Długość życia przeciętnego osobnika to 10-11 lat.

Cena szczenięcia rasy pies grenlandzki (z rodowodem) to kwota w granicach 2500-4000 zł, a jego miesięczny koszt utrzymania – od 200 do 300 zł.

Reklama

PIES GRENLANDZKI PIELĘGNACJA I ZDROWIE:

Zwierzę to nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedynie wystarczy wyczesywać jego okrywę włosową raz w tygodniu. Oczywiście w okresie intensywnego wypadania sierści częstotliwość szczotkowania trzeba zdecydowanie zwiększyć.

Pies polarny to czworonóg niezwykle odporny na zimno, potrafi wytrzymać mrozy wynoszące nawet 40°C. W związku z tym nie są to zwierzęta radzące sobie z upalną i wilgotną pogodą.

Czworonogi te cieszą się doskonałym zdrowiem, a wszelkie choroby o podłożu genetycznym pojawiają się nadzwyczajnie rzadko. 

Pies zaprzęgowy (a ten do takich należy) musi dostawać wysokoenergetyczne posiłki. Oczywiście mowa tu o osobnikach intensywnie pracujących. W takim przypadku sama sucha karma, nawet ta dobrej jakości mu nie wystarczy. Dobrym pomysłem jest podawanie psu grenlandzkiemu także tłustego mięsa.

Reklama
Reklama

PIES GRENLANDZKI CHARAKTER I USPOSOBIENIE:

Pies polarny to szpic dużych rozmiarów. Jest cięższy i silniejszy od rasy husky, lecz nie tak szybki. Natomiast w porównaniu do malamutów jest on lżejszy, szybszy, a co najważniejsze bardziej ruchliwy.

Zwierzęta te najlepiej czują się żyjąc w stadzie, w którym same sobie ustalają hierarchię. W związku z ich zapędami mogą być dominujące w stosunku do innych samców swojego gatunku.

Psy tej rasy muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ pozbawiony zajęcia może wykazywać destrukcyjne zachowania.

Mają tendencję do faworyzowania jednej osoby i mogą one mocno przywiązać się do swojego właściciela. Psy grenlandzkie lubią kontakt z dziećmi, a w zabawie bywają bardzo żywiołowe, przez do mogą być niedelikatne. 

Czworonogi należące do rasy pies polarny to wesołe zwierzęta, przyjazne wobec nieznajomych. Z kolei idealny dla nich właściciel to ten spędzający dużo czasu na świeżym powietrzu, lubiący ruch i wysiłek fizyczny.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Rasy psów średnich

Rasy psów średnich są najczęściej występującymi rasami psów. Nie za małe, nie za duże, wprost [...]

Dodaj komentarz

Reklama