Kiedy kastrować psa?

Kastracja psa – cena i zachowanie psa po zabiegu

Kastracja psa jest zabiegiem, który jest wykonywany coraz częściej. Świadomość właścicieli zwierzaków odnośnie chorób i zdrowia pupili jest również coraz większa. Wybór kastracji / sterylizacji jest dokonywany z kilku powodów, wśród w nich znajduje się nie tylko troska o ewentualne młode, które miałyby problem ze znalezieniem nowego domu, ale również troska o zdrowie samego kastrowanego psa / sterylizowanej suki.Co warto wiedzieć o tym zabiegu? 

Różnica pomiędzy kastracją a sterylizacją 

Sterylizacja jest zabiegiem przeprowadzanym u suczek i polega na wycięciu macicy oraz jajników, z kolei kastracja jest przeprowadzana u psów i polega na usunięciu jąder. Oba zabiegi są obecnie uważane za rutynowe zabiegi chirurgiczne. Kastracja i sterylizacja są nieodwracalnymi zabiegami, co oznacza, że raz wykonane (dobrze wykonane!), skutkują bezpłodnością zwierzęcia do końca życia. 

Kastracja psa – kiedy? 

Suczki można sterylizować wcześniej, bo już w okresie pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia, natomiast psy można kastrować od 7 do 12 miesiąca. 

Sterylizacja suczki 

Istnieje wiele mitów dotyczących sterylizacji. Jeden z nich mówi, że aby przeprowadzić zabieg na suczce, musi ona przejść pierwszą cieczkę. Jest to nieprawda, nie ma to żadnego znaczenia, można wysterylizować suczkę przed pierwszą rują, nie wpłynie to w żaden sposób na jej prawidłowy rozwój. 

Reklama

Kolejnym mitem jest to, jakoby suczka przed sterylizacją miała urodzić chociaż jeden miot szczeniaków, dla zdrowia, by poczuć „jak to jest być matką”. Jest to nieprawdziwa i szkodliwa informacja, Wiele z takich szczeniaków nie może potem znaleźć domu, a schroniska są już i tak przepełnione. 

Suczka nie odczuwa w codziennym życiu instynktu macierzyńskiego, nie tęskni za byciem matką, takie myśli zupełnie nie zaprzątają jej głowy. Suczki faktycznie bardzo troskliwie opiekują się swoim potomstwem, ale jest to instynkt, który budzi się dopiero w ostatnich tygodniach ciąży i wyłącza się po odchowaniu młodych. 

Reklama

Pozwalanie psiakowi na przejście ciąży dla zasady, jest po prostu nieodpowiedzialne. Ciąża jest sporym obciążeniem dla organizmu suczki, sama cieczka jest naprawdę bardzo męcząca, zarówno dla właścicieli, jak i dla psa. Dlatego najlepsze co można zrobić, to poddać zwierzaka zabiegowi sterylizacji najszybciej, jak się da. 

Jakie są plusy sterylizacji suczki? 

Plusy zdecydowanie przewyższają minusy, do zalet należą: 

1. Zabezpieczenie przed ciążą do końca życia – sterylizacja jest nieodwracalna, jeśli 

dobrze przeprowadzona. 2. Zapobieganie przed urodzeniem się kolejnych niechcianych zwierzaków 3. Zapobieganie ciążom urojonym – czasami kiedy suczka ma cieczkę, zdarza się 

Reklama

problem urojonej ciąży. Sterylizacja całkowicie go eliminuje. 4. Zapobieganie nowotworom – brak macicy i jajników to brak możliwości 

zachorowania na nowotwór jednego z tych narządów 5. Zapobieganie ropomaciczu – to groźna choroba występująca u suczek niezależnie od wieku. Leczenie polega na usunięciu całej macicy, która jest wypełniona ropą. Nietrudno się domyślić, że jest to zabieg wysokiego ryzyka i może z łatwością doprowadzić do śmiertelnych komplikacji. Lepiej zawczasu poddać suczkę sterylizacji. 6. Zapobieganie cieczce – jest ona naprawdę bardzo uciążliwa, zarówno dla właścicieli, jak i dla suczki. Jeśli nie planujemy dla niej potomstwa, naprawdę warto uwolnić ją od tego przykrego przeżycia. 

Sterylizacja suki – cena 

Ile kosztuje sterylizacja suczki? Ceny będą się wahać w zależności od województwa i gabinetu weterynaryjnego. Czasami lecznice pobierają też często nieco kwotę za sterylizację dużego psa, a mniejszą za małego. Jest to zrozumiałe, w końcu większy pies wymaga większej dawki znieczulenia, leków, etc. Ceny wahają się od 200 do 400 złotych. 

Warto dodać, że co jakiś czas gabinety weterynaryjne organizują darmową akcję sterylizacji i kastracji. Jeśli nie stać się na wydatek tego rzędu, możesz spróbować skorzystać z tej inicjatywy. 

Reklama
Reklama

Kastracja psa 

Jakie są plusy kastracji psa? 

1. Zmniejszenie agresji i dominacji – niekastrowane psy miewają niestety skłonności do dominacji i agresywnych zachowań, ponieważ w ich organizmie panuje istna burza hormonalna. 2. Zapobieganie nowotworom – tak, psy również mogą zachorować na nowotwory, jeśli nie są wykastrowane, konkretnie na nowotwory prostaty i przepuklinę. Są to przypadłości, które bardzo często kończą się śmiercią psa. Nie warto ryzykować. 3. Pies przestanie znaczyć teren moczem – Samce często znaczą teren, a zapach jest 

wprost nie do zniesienia. Kastracja rozwiązuje te wszystkie problemy. 

4. Zapobieganie niechcianym szczeniakom – pies oczywiście nie zajdzie w ciążę, ale może sprawić taką niespodziankę innym właścicielom suczki. Przezorny zawsze ubezpieczony. Wystarczająco dużo psiaków błąka się bez domu i nigdy nie zazna miłości. Nie dokładaj do tego swojej cegiełki. 

Kastracja psa – cena 

Ile kosztuje kastracja psa? Ceny będą się wahać w zależności od województwa i gabinetu weterynaryjnego, ale generalnie rzecz biorąc, kastracja jest tańsza od sterylizacji. Czasami lecznice pobierają też inną kwotę za kastrację dużego psa, a inną za małego. Ceny wahają się od 240 do 330 złotych. 

Warto dodać, że co jakiś czas gabinety weterynaryjne organizują darmową akcję sterylizacji i kastracji. Jeśli nie stać się na wydatek tego rzędu, możesz spróbować skorzystać z tej inicjatywy. 

Przed zabiegiem trzeba wykonać niezbędne badania profilaktyczne, pies nie może również jeść ani pić przez minimum 12 godzin przed zabiegiem. Jest to bardzo, bardzo ważne, ponieważ jakakolwiek treść pokarmowa w żołądku podczas zabiegu może doprowadzić do wymiotów, które w narkozie poprzez zadławienie skończą się śmiercią. 

Pies po kastracji – opieka 

Kastracja psa trwa około godziny, krócej, niż sterylizacja. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, pies jest od razu po zabiegu zabierany do domu. Warto psiaka dogrzewać letnim termoforem przez kilka godzin – po narkozie termoregulacja jest zaburzona. Nie zdziw się również, jeśli nie będzie panował nad wypróżnianiem się – jest to normalne 

Po około 6 godzinach można psiakowi podać wodę. Trochę wcześniej można podać również wodę. 

Przez kilka pierwszych dni nie należy psiaka przeciążać i zabierać do na długie spacery. Po Kilkunastu dniach psiak powinien wrócić do pełnej sprawności.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Po kim konie dziedziczą maść?

Wiele miłośników koni przy wyborze swojego pupila kieruję się rodowodem, jednak maść dla znacznej części kupców [...]

Kot miauczy - co to oznacza?

Właściciele dostojnych zwierząt, jakimi są koty, doskonale zdają sobie sprawę z ich roszczeniowej natury. Nasi [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama