Dlaczego sierść Twojego psa nie wygląda dobrze

Co może być przyczyną nieestetycznego wyglądu sierści psa

Jest kilka ważnych kwestii, które mogą decydować o nieładnym wyglądzie sierści i pojawieniu się problemów skórnych u psa. Przede wszystkim należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie. Pies powinien dostawać wysokiej jakości karmę bogatą w białko, witaminy, makro i mikroelementy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i 6. Dodatkowo można psu wprowadzić również suplementację witaminową, która poprawi kondycję skóry i sierści od wewnątrz, a dobrą praktyką jest dodawanie oliwy lub oleju do karmy. Dzięki temu sierść będzie lepiej natłuszczona. Wygląd sierści może zmieniać się w zależności od pory roku. W zimie narażona jest ona na działanie mrozu oraz suche powietrze z ogrzewanych pomieszczeń, przez co może stać się bardziej matowa. Dla zdrowia i utrzymania w dobrej kondycji skóry i sierści psa, należy także  pamiętać o jego regularnym odrobaczaniu.

Problemy zdrowotne, które mogą pogorszyć wygląd sierści i skóry psa

  • Cukrzyca – odbija się niekorzystnie nie tylko na zdrowiu, ale i wyglądzie psa. Zmianie ulega nie tylko wygląd sierści, ale i zachowanie – pies jest bardziej apatyczny, szybko męczy się podczas spacerów i dużo śpi w domu, dużo pije i często sika. Charakterystycznym objawem cukrzycy jest zaćma, która wiąże się z pogorszeniem wzroku. Lekarz powinien wdrożyć odpowiednie leczenie.
  • Problemy z tarczycą – niedoczynność tarczycy u psa możesz zaufać po zmianie jego wagi – przytyciu, mimo, że cały czas otrzymuje takie same ilości karmy. Niedoczynność tarczycy dotyka głównie starsze psy, które szybciej się męczą i stają się mało aktywne. Najczęstsze objawy skórne to łupież, łuszczyca, przebarwienia i miejscowe wyłysienia. Pies powinien przyjmować odpowiednie leki, więc w razie zauważenia oznak choroby, zgłoś się z nim do lekarza.
  • Niewydolna trzustka – o problemach z trzustką mogą świadczyć: apatia, niechęć do aktywności ruchowej, czasem biegunka. Chorobę sygnalizuje także wygląd sierści psa, która staje się matowa i sucha. Na skórze często pojawiają się suche płaty złuszczającego się naskórka, tworzy się łupież oraz miejscowe wyłysienia. 

Co jeszcze może powodować kiepski wygląd sierści psa – choroby skóry

  • Alergie – alergeny oddziaływujące na skórę mogą powodować zaczerwienienia, swędzenie, łuszczącą się skórę i matową sierść. Miejscami włosy mogą całkowicie wypaść. Zmienia się zachowanie psa – jest on niespokojny, może mieć gorszy apetyt. Znalezienie alergenu, który jest odpowiedzialny za uczulenie nie zawsze jest łatwe. Może nim być składnik karmy czy jakiegoś kosmetyku, a czasami ugryzienie przez owada. Po wykryciu i wyeliminowaniu alergenu stan skóry zaczyna się poprawiać.
  • Grzybica – grzybica jest nie tylko nieprzyjemnym dla psa schorzeniem, ale może również stanowić zagrożenie dla ludzi (jest zaraźliwa). W przypadku zauważenia zmian grzybiczych na skórze psa, należy jak najszybciej zgłosić się z nim do weterynarza. Objawy grzybicy: okrągłe wyłysienia i zgrubienia na skórze, skóra łuszczy się i może nieprzyjemnie pachnieć, sierść się przerzedza lub całkowicie wypada w okolicy uszu, szyi, łap i pachwin.
  • Pasożyty zewnętrzne – wszy, pchły, kleszcze i roztocza. Ugryzienie może prowadzić do alergii lub poważnych chorób. U psa można zauważyć krostki na skórze, podrażnienia i świąd, a sierść wypada. Czasem pojawiają się ciemne plamy. Najlepszym środkiem zachowawczym jest profilaktyczne stosowanie preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych w postaci kropli lub obroży. W przypadku zakażenia – weterynarz wprowadza odpowiednie leczenie.

Jak dbać o sierść psa, by była zdrowa i lśniąca

Proste zabiegi, które każdy właściciel psa może wykonywać samodzielnie w domu lub korzystać z usług profesjonalnego groomera pomogą zadbać o skórę i sierść psa, by była w najlepszej kondycji. Pamiętaj o:

  • kąpieli – stosuj tylko kosmetyki do pielęgnacji psów (szampony dla psów mają odpowiedni i bezpieczny dla psa skład, nie uczulą go). W sklepach groomerskich znajdziesz duży wybór różnego rodzaju szamponów i odżywek do każdego typu sierści i o różnym działaniu (hipoalergiczne, nawilżające, ułatwiające rozczesywanie i in.)
  • czesaniu – regularne i dokładne czesanie psa pozwoli usunąć martwy naskórek i podszerstek, pozbyć się kołtunów i usunąć z sierści drobne zabrudzenia. W okresie linienia, częste wyczesywanie pozwala zmniejszyć jej ilość w domu. Do czesania możesz wybrać różnego rodzaju szczotki dla psów, grzebienie, furminatory. Dobierz je odpowiednio do typu sierści, jej długości i rozmiarów psa.
  • strzyżenie – strzyżenie psa najlepiej wykonać w salonie groomerskim. Groomer to profesjonalny psi fryzjer, który sprawnie i szybki skróci sierść twojego pupila przy użyciu nożyczek groomerskich i maszynki do strzyżenia psa. Ważne jest aby sierść psa nie była obcięta zbyt krótko. chroni ona bowiem psa zarówno przed chłodem, jak i działaniem promieni słonecznych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

pies sika w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu

Jak oduczyć psa sikania w domu? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama