Jak wybrać nożyczki dla psa?

Każdy z psich właścicieli stara się dbać o swojego pupila jak najlepiej. Wiedzą oni więc, że niezbędne jest posiadanie w domu zarówno nożyczek do psiej sierści jak i psich pazurów. Oczywiście oprócz pewnej ręki i odrobiny doświadczenia, niezbędny jest także odpowiedni sprzęt, którym sprawnie będziemy mogli operować, a przede wszystkim, nie wyrządzimy naszemu pupilowi krzywdy. Wybór wysokiej jakości nożyczek, jest gwarancją tego, że nasz pies nie będzie odczuwał dyskomfortu, a my uporamy się z procesem strzyżenia czy obcinania pazurów szybko i sprawnie. Jakie nożyczki więc wybrać?

Jakie nożyczki do strzyżenia psa?

Nie da się ukryć, że spośród wszystkich akcesoriów do pielęgnacji pupila, to właśnie nożyczki do strzyżenia będą jednymi z najdroższych- o ile postawimy na profesjonalny sprzęt, wykonany z dobrej jakości stali, ze niezwykle dopasowanymi ostrzami i dobrze wyprofilowanym uchwytem. Nie mniej jednak do użytku domowego, znajdziemy także tańsze modele, które również świetnie sprawdzą się podczas drobnych prac fryzjerskich na naszym pupilu. Po pierwsze, zanim zdecydujemy się na kupno sprzętu należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • rodzaj psiego owłosienia
  • rasa psa
  • stopień oswojenia
  • efekt, który zamierzamy przy pomocy nożyczek osiągnąć

Wówczas, możemy uwzględnić trzy najbardziej popularne rodzaje nożyczek do psiej sierści. Wyróżniamy:

  • nożyczki proste- ten model nożyczek, jak sama nazwa może wskazywać ma nieco ograniczone zastosowanie. Zwykle przy ich pomocy możemy skrócić nieco sierść sukienki u dołu psów długowłosych, a także przyciąć brodę i grzywę. Niekiedy możemy spotkać nożyczki proste, które są lekko zaokrąglone, które świetnie sprawdzą się w przypadku strzyżenia łap i innych, trudniej dostępnych miejsc.
  • nożyczki jednostronnie degażujące- sprawdzą się one, jeśli chcemy ostatecznie i skrupulatnie dopracować psią fryzurę. Możemy je wykorzystać nie tylko do skracania, ale także do modelowania sierści w okolicy psich łap. Ich główną zaletą jest to, że nie zostawiają one wyraźnej linii cięcia, więc całość będzie wyglądać naturalnie.
  • nożyczki dwustronnie degażujące- sprawdzą się jeśli nasz pupil wyróżnia się obfitą sierścią, a sylwetka sprawia wrażenie ciężkiej i zaburzonej. Zawsze trzymamy je pionowo w górę i tniemy ostrożnie, krótkimi ruchami w głąb sierści. Z ich pomocą, wymodelujemy również sierść na głowie psa, czy małżowinach usznych, a także zniwelujemy przejścia pomiędzy różnymi długościami owłosienia.

Warto także zwrócić uwagę na nożyczki, które przeznaczone są do tak zwanych zadań specjalnych. W przypadku psów długowłosych, niezbędne będzie także zaopatrzenie się w nożyczki, które bezpiecznie pozwolą nam przyciąć włosy przy oczach pupila. Jeśli posiadamy yorka, na ich głowach często wiążemy niewielkie kucyki, warto więc zaopatrzyć się także w nożyczki, które sprawnie przetną gumkę, dzięki temu nie sprawimy pupilowi bólu przy rozplątywaniu kucyka.

Jakie nożyczki wybrać do obcinania psich pazurów?

Co prawda, nożyczki do obcinania pazurów będą o wiele tańsze, jednak również należy je dopasować do rasy psa, jaką posiadamy. Okazuje się, że nie wszystkie psy biegając po betonowych nawierzchniach, samoczynnie ścierają swoje pazury, wobec tego, takie akcesorium może nam się wyjątkowo przydać. W przypadku wyboru nożyczek do pazura, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy kształt ostrzy, dopasowany będzie do rozmiaru łapy naszego psa. Co więcej, ostrza muszą być wysokiej jakości, gdyż w przeciwnym razie zmiażdżą one pazury, co może spowodować ból. Mają one ciąć równo i dokładnie, a także nie zostawiać ostrych krawędzi i nie szarpać pazurów. Ważna jest także odpowiednio wyprofilowana rączka. Psy z natury nie lubią siedzieć spokojnie, a obcinanie pazurów nie należy do czynności, które sprawiają im przyjemność. Odpowiedni uchwyt, zapewni nam stabilność, a przede wszystkim da nam możliwość szybkiego obcięcia, bez zbędnego przetrzymywania psa. Warto także wyrównać linię cięcia pilniczkiem, by pazury się nie haczyły i nie zadzierały, a nasz pies mógł dalej swobodnie biegać.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Kąpanie szczeniaka

Czy można kąpać szczeniaka? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. I trudno [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama