Jak nauczyć psa pływać?

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies lubi wodę. Co więcej, nie każdy czworonóg umie pływać. Niektóre osobniki potrzebują sporo czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Jednakże, nie oznacza to, że nasz zwierzak jest skazany na brak wodnych rozrywek przez całe jego życie. 

Oswojenie psa z wodą.

Oswojenie psa z wodą to pierwszy krok w dalszej nauce pływania. Początkowo polecane są spokojne zabawy przy brzegu. Istotne jest, aby zwierzę nigdy nie traciło gruntu pod nogami. Jest to ważne w trakcie budowania jego pewności siebie i swych możliwości. Jeżeli pies czuje się dość swobodnie organizujemy mu zabawy wzdłuż brzegu. Może to być gonitwa lub aportowanie. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu z ogródkiem warto zapewnić naszemu czworonogowi możliwość w chlapania się w wodzie, zwłaszcza w upalne dni

Jeżeli zauważymy, że taka forma rozrywki sprawia zwierzęciu radość i nie wchodzi on do wody z przymusu, możemy przystąpić do dalszej nauki pływania.

Jak nauczyć psa pływać? 

Nauka pływania powinna odbywać się w kilku etapach. 

I etap – polega na oswajaniu zwierzęcia z głębokością. Wchodzimy do wody co raz głębiej i zachęcamy psa, aby zbliżył się on do nas. Kiedy pies zaczyna tracić grunt pod nogami, pomagamy mu – zwłaszcza jeżeli widzimy, jak zwierzę wali desperacko łapami w wodę. Najlepiej będzie, jak złapiemy czworonoga pod brzuch, pomaga to psu utrzymać odpowiednią pozycję w wodzie (oznacza to, że jego grzbiet powinien być ułożony równolegle do tafli). Ważnym jest, aby na pierwsze lekcje spokojny staw albo jezioro. Pobyt nad morzem, a zwłaszcza jego dynamika może wystraszyć zwierzę i zniechęcić go do dalszych etapów.

Reklama

II etap – gdy zauważymy, że pies w wodzie radzi sobie na dobrym poziomie, możemy podwyższyć poziom trudności. Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie aportu, który utrzymuje się na wodzie. Zabawka ta pomoże utrzymać zwierzakowi pysk nad taflą, a to zdecydowanie ułatwia naukę pływania oraz nadaje psu pewności, że radzi sobie z sytuacją.  Gdy nasz pies etap ten opanuje do perfekcji, możemy przejść bez problemu do nauki nurkowania.

Nauka nurkowania.

Tą umiejętność zaczynamy trenować w wodzie płytkiej. Podczas zabawy z psem w przeciąganie aportu, zanurzamy go kilka centymetrów pod wodę i czekamy, by zwierzę po niego sięgnęło. Musimy pamiętać, że wykonujemy to tylko w momencie, gdy czworonóg nasz jest widocznie rozbawiony i pobudzony. W przeciwnym razie może on szybko się zniechęcić do dalszej zabawy, a tym samym nauki. 

Reklama

Kolejnym krokiem jaki wykonujemy to zwiększanie (stopniowo) głębokości do momentu, w którym pies zanurzy całą głowę bez większych oporów. Ważnym jest by w trakcie nauki atmosfera nie była napięta, a cały trening odbywał się w formie dobrej zabawy. Sprawi to, że pies będzie takie czynności kojarzył z czymś atrakcyjnym, a tym samym będzie on chętniej współpracował.

Skoki do wody psa.

Specjaliści zauważyli, że większość psów wykonuje skoki do wody w niebezpieczny dla siebie sposób. Zazwyczaj zwierzę zsuwa się z pomostu/brzegu w sposób przypominający schodzenie ze schodów. Jest to nieodpowiednia postawa ciała, ponieważ w takiej pozycji psi kręgosłup jest mocno wygięty i tym samym jego stawy biodrowe narażone są na duże obciążenia. Dlatego dobrym pomysłem jest przyuczenie czworonoga do wykonywania w poprawny sposób skoków do wody. Trening powinien rozpocząć się w miejscu, gdzie jego odległość do tafli jeziora lub stawu wynosi kilkanaście centymetrów. 

Jeżeli podejmujemy się wodnego treningu z naszym pupilem, należy pamiętać, że nie wolno pod żadnym pozorem wrzucać zwierzęcia wprost na głęboką wodę. Jest to bardzo agresywna metoda i jedynie czego może ona nauczyć naszego psa to strachu przed wodą oraz tego, że nie może nam bezgranicznie ufać.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama