Jak nauczyć psa pływać?

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies lubi wodę. Co więcej, nie każdy czworonóg umie pływać. Niektóre osobniki potrzebują sporo czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Jednakże, nie oznacza to, że nasz zwierzak jest skazany na brak wodnych rozrywek przez całe jego życie. 

Oswojenie psa z wodą.

Oswojenie psa z wodą to pierwszy krok w dalszej nauce pływania. Początkowo polecane są spokojne zabawy przy brzegu. Istotne jest, aby zwierzę nigdy nie traciło gruntu pod nogami. Jest to ważne w trakcie budowania jego pewności siebie i swych możliwości. Jeżeli pies czuje się dość swobodnie organizujemy mu zabawy wzdłuż brzegu. Może to być gonitwa lub aportowanie. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu z ogródkiem warto zapewnić naszemu czworonogowi możliwość w chlapania się w wodzie, zwłaszcza w upalne dni

Jeżeli zauważymy, że taka forma rozrywki sprawia zwierzęciu radość i nie wchodzi on do wody z przymusu, możemy przystąpić do dalszej nauki pływania.

Jak nauczyć psa pływać? 

Nauka pływania powinna odbywać się w kilku etapach. 

I etap – polega na oswajaniu zwierzęcia z głębokością. Wchodzimy do wody co raz głębiej i zachęcamy psa, aby zbliżył się on do nas. Kiedy pies zaczyna tracić grunt pod nogami, pomagamy mu – zwłaszcza jeżeli widzimy, jak zwierzę wali desperacko łapami w wodę. Najlepiej będzie, jak złapiemy czworonoga pod brzuch, pomaga to psu utrzymać odpowiednią pozycję w wodzie (oznacza to, że jego grzbiet powinien być ułożony równolegle do tafli). Ważnym jest, aby na pierwsze lekcje spokojny staw albo jezioro. Pobyt nad morzem, a zwłaszcza jego dynamika może wystraszyć zwierzę i zniechęcić go do dalszych etapów.

Reklama

II etap – gdy zauważymy, że pies w wodzie radzi sobie na dobrym poziomie, możemy podwyższyć poziom trudności. Najlepszym sposobem na to jest zastosowanie aportu, który utrzymuje się na wodzie. Zabawka ta pomoże utrzymać zwierzakowi pysk nad taflą, a to zdecydowanie ułatwia naukę pływania oraz nadaje psu pewności, że radzi sobie z sytuacją.  Gdy nasz pies etap ten opanuje do perfekcji, możemy przejść bez problemu do nauki nurkowania.

Nauka nurkowania.

Tą umiejętność zaczynamy trenować w wodzie płytkiej. Podczas zabawy z psem w przeciąganie aportu, zanurzamy go kilka centymetrów pod wodę i czekamy, by zwierzę po niego sięgnęło. Musimy pamiętać, że wykonujemy to tylko w momencie, gdy czworonóg nasz jest widocznie rozbawiony i pobudzony. W przeciwnym razie może on szybko się zniechęcić do dalszej zabawy, a tym samym nauki. 

Reklama

Kolejnym krokiem jaki wykonujemy to zwiększanie (stopniowo) głębokości do momentu, w którym pies zanurzy całą głowę bez większych oporów. Ważnym jest by w trakcie nauki atmosfera nie była napięta, a cały trening odbywał się w formie dobrej zabawy. Sprawi to, że pies będzie takie czynności kojarzył z czymś atrakcyjnym, a tym samym będzie on chętniej współpracował.

Skoki do wody psa.

Specjaliści zauważyli, że większość psów wykonuje skoki do wody w niebezpieczny dla siebie sposób. Zazwyczaj zwierzę zsuwa się z pomostu/brzegu w sposób przypominający schodzenie ze schodów. Jest to nieodpowiednia postawa ciała, ponieważ w takiej pozycji psi kręgosłup jest mocno wygięty i tym samym jego stawy biodrowe narażone są na duże obciążenia. Dlatego dobrym pomysłem jest przyuczenie czworonoga do wykonywania w poprawny sposób skoków do wody. Trening powinien rozpocząć się w miejscu, gdzie jego odległość do tafli jeziora lub stawu wynosi kilkanaście centymetrów. 

Jeżeli podejmujemy się wodnego treningu z naszym pupilem, należy pamiętać, że nie wolno pod żadnym pozorem wrzucać zwierzęcia wprost na głęboką wodę. Jest to bardzo agresywna metoda i jedynie czego może ona nauczyć naszego psa to strachu przed wodą oraz tego, że nie może nam bezgranicznie ufać.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Jak wychować psa?

Jak wychować psa, tak, by jego zachowanie było jak najbardziej przez nas przewidywalne? Przede wszystkim [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama