Ocicat – opis rasy kota, charakter, cena

Ocicat przypomina swoim wyglądem (i nazwą) dzikiego amerykańskiego ocelota, jednak jego charakter potrafi być zupełnie inny – to zwierzak czuły i skłonny do zabawy z człowiekiem.

Ocicat – opis rasy

Ocicat to rasa kota pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Jego nazwa pochodzi od ocelota – cętkowanego drapieżnego dzikiego kota, zamieszkującego Amerykę Północną i Południową. To właśnie tym gatunkiem inspirowała się pierwsza hodowczyni ocicatów – w celu osiągnięcia wyglądu kota domowego, który przypominałby ocelota, postanowiła skrzyżować ze sobą samicę syjamsko-abisyńską oraz samca rasy syjamskiej, który cechował się czekoladowymi znaczeniami. To jej pomysłowości zawdzięcza się również tę oryginalną nazwę rasy.

W ślad za nią, w latach sześćdziesiątych XX wieku, inni hodowcy zaczęli podejmować próby krzyżowania kotów abisyńskich – poza syjamskimi kandydatami na rodziców przyszłych ocicatów były też inne rasy, np. koty amerykańskie krótkowłose. Rasa została oficjalnie zaakceptowana przez organizację TICA (The International Cat Association) w 1986 roku. Dwa lata później pojawiły się w Europie, w Wielkiej Brytanii.

Ocicat – wygląd

Ocicat to rasa o rozmiarach wahających się pomiędzy średnim a dużym. Osiągają wagę od 4 do nawet 8 kg – w przypadku samców jest to zazwyczaj między 4 i 6 kg, a u kotek pomiędzy 3 i 5 kg. Ich wielkość w przypadku obydwu płci wynosi około 30 cm.

Sylwetka ocicata sprawia ogólne atletyczne wrażenie – ciało jest nieco wydłużone, kości są mocne, a muskulatura dobrze widoczna i rozwinięta, zwłaszcza w okolicy klatki piersiowej i na silnych, średniej długości nogach kota. Jednocześnie ocicat nie sprawia przysadzistego czy ociężałego wrażenia – jest zgrabny i gibki. Jego stopy są owalne, mocne i zwarte, szyja długa, smukła i elegancka, a ogon jest dosyć długi i subtelnie zwęża się na samym końcu. 

Reklama

Głowa ma kształt, który porównać można do klina – ma szeroką, prostokątną i silną żuchwę. Oczy przypominają kształtem migdał i są ustawione nieco pod kątem – akceptowany jest według wzorca każdy kolor poza niebieskim. Uszy są wysoko osadzone, mają średni rozmiar i są dość szeroko rozstawione, a nos jest krótki, ma nieznaczny przełom i jest lekko garbaty u nasady.

Najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu ocicata jest jego sierść. Jest delikatna w dotyku, ma krótką długość i bez względu na dokładne umaszczenie tym, co od razu rzuca się w oczy, są wyróżniające się na jaśniejszym tle cętki, określane też jako tzw. “ticking” (a dokładniej rzecz biorąc – ticking abisyński). Szata ocicata ściśle przylega do jego ciała i ładnie lśni.

Reklama

U ocicatów występuje sześć podstawowych odmian kolorystycznych – od niebieskiej i liliowej, przez płową i cynamonową, aż po czekoladową i brązową (wszystkie mogą też wystąpić w tzw. wersji silver, czyli srebrzystej). Poza łatwo zauważalnymi cętkami (są ciemniejsze niż tło), charakterystycznymi elementami umaszczenia ocicata są pierścienie na ogonie (musi ich być minimum pięć), ciemna końcówka ogona, znaczenie przypominające kształtem literę “M” na czole oraz ciemniejszy niż tło tzw. “makijaż” wokół oczu kota. 

Ocicat – charakter

Wygląd ocicata może być mylący – chociaż przypomina dzikiego drapieżnika, w rzeczywistości jest to kot, który ma w sobie ogromne pokłady uczuciowości, delikatności i towarzyskości. Uwielbia przebywać w otoczeniu człowieka i może mu czasami doskwierać samotność, jeśli opiekun przez długi czas przebywa poza domem. Warto rozważyć wtedy zakup lub przygarnięcie jeszcze jednego kota, aby mogły dotrzymywać sobie nazwajem towarzystwa.

Wysportowana sylwetka ocicata to nie tylko pozory – rasa doskonale odnajduje się we wszelkich harcach i zabawach wymagających gonitwy, wspinaczki czy skakania. Warto poświęcać codziennie chociaż 10 minut na wspólną zabawę np. w polowanie. Pozwoli to kotu rozładować zapasy energii, wyciszyć się i zaspokoić swoje potrzeby nie tylko fizyczne, ale także psychologiczne.

Ocicat to rasa bardzo inteligentna i samodzielnie myśląca, a do tego cechująca się ogromną ciekawością otaczającego świata. Ma duży potencjał rozumienia oczekiwań swojego opiekuna, jednak nie zawsze ocicat będzie skłonny je spełniać – ma w sobie bowiem sporą dawkę poczucia niezależności i kiedy nie jest w nastroju, da człowiekowi wyraźnie do zrozumienia, że potrzebuje spędzić trochę czasu w samotności.

Reklama

Ocicat – cena

Cena kociaka rasy ocicat to koszt rzędu około 2000 – 2500 złotych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Kot syberyjski - opis rasy kota

Kot syberyjski przez wiele lat nie miał możliwości pozyskania uwagi międzynarodowej społeczności, a pierwsza oficjalna [...]

Reklama

Czytaj dalej

Kot pixie-bob - opis rasy.

Rasa nieuznana przez FIFe. Kot rasy pixie-bob z wyglądu mocno przypomina swego dzikiego kuzyna, rysia rudego [...]

Dodaj komentarz

Reklama