Chomiki Roborowskiego to niewielkie, ale niesamowite zwierzęta. Przy odrobinie wysiłku i cierpliwości mogą być naprawdę świetnymi towarzyszami dla dzieci i dorosłych. Są niezależne i nie potrzebują dużo uwagi. Choć nie są jeszcze tak znane jak chomiki dżungarskie czy syryjskie, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Co trzeba wiedzieć o chomikach Roborowskiego?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Chomik Roborowskiego – najważniejsze informacje
Chomik Roborowskiego, zwany jest również chomicznikiem malutkim. To gatunek gryzonia, który pochodzi z terenów Azji Środkowej. W naturalnym środowisku zamieszkuje pustynie i inne piaszczyste tereny. Jak sugeruje nazwa, jest najmniejszym przedstawicielem rodziny chomików.
Chomicznik malutki odkryty i opisany został po raz pierwszy dopiero w 1894 r. Prawie 10 lat później – w 1903 roku zainteresowanie gatunkiem zaczęło sukcesywnie rosnąć, a chomiki Roborowskiego (za sprawą naukowców i miłośników zwierząt) powoli pojawiały się w każdym zakątku świata. Hodowle prywatne spopularyzowały gatunek dopiero około lat 90. XX wieku.
Średnia długość życia chomika Roborowskiego wynosi 2-3 lata, chociaż w warunkach domowych mogą to być nawet 4 lata.
Niezwykły wygląd chomika Roborowskiego
Chomik Roborowskiego ma miękkie futerko o barwie jasnobrązowej (piaskowej), którego odcień zmienia się wraz z porą roku. Latem jest lekko czerwone, a zimą szare. Długość włosia to ok. 9 mm. Również brzuch, kończyny i stopy porośnięte są gęstym futrem. Cechą charakterystyczną są jasne plamy nad oczami (które mogą przypominać brwi) oraz brak pręgi grzbietowej. Dorosły chomik Roborowskiego osiąga rozmiary, które nie przekraczają zazwyczaj 5 centymetrów.
Przypuszcza się, że istnieje 10 różnych odmian chomika Roborowskiego, ale póki co, kwestia nie została odpowiednio zbadana i nadal stanowi przedmiot sporu naukowców. Na wnioski (i klasyfikację) z pewnością trzeba będzie zaczekać. Tłumaczy to jednak pewne rozbieżności w wyglądzie chomików dostępnych w hodowlach i sklepach.
Najlepsze warunki dla chomika Roborowskiego
W przeciwieństwie do innych przedstawicieli gatunku, chomiki Roborowskiego mogą być trzymane w parach (lub nawet grupach) tej samej płci, o ile były razem od wczesnego wieku.
Klatka i podłoże
Minimalne wymiary klatki w przypadku jednego osobnika to 50×70 cm, ale jak wiadomo – im więcej, tym lepiej. Dla każdego kolejnego chomika, trzeba odpowiednio zwiększyć wymiary klatki. Pręty powinny być gęsto rozstawione, bo chomiki Roborowskiego to sprytne i zwinne zwierzęta, które z pewnością wykorzystają okazję, by trochę pozwiedzać teren poza klatką.
Podłoże powinno być głębokie na (przynajmniej) 15-20 cm – chomiki uwielbiają kopać nory w których składają jedzenie lub chowają się w sytuacjach zagrożenia.
Akcesoria
Chomiki Roborowskiego są bardzo aktywne, koniecznością jest umieszczenie w klatce kołowrotka. I chociaż określenie maksymalnego rozmiaru nadal budzi wątpliwości ekspertów, przyjmuje się, że nie powinno być to więcej niż 18 cm. Chomiczniki malutkie są bardzo lekkie, zbyt duże koło może sprawić im problem podczas poruszania się.
Chomiki Roborowskiego nie czują się zbyt pewnie na otwartych przestrzeniach, dlatego warto zapewnić im odpowiednie kryjówki. Domki, tunele czy nawet gałęzie sprawdzą się idealnie.
O ile to możliwe, klatka powinno być oddalona od okien i drzwi. Chomiki nie tolerują przeciągów, są również wrażliwe na nadmierną ekspozycję na słońce.
Chomiki Roborowskiego – żywienie
W naturalnych warunkach chomiki Roborowskiego to stworzenia wszystkożerne. Podstawę ich diety stanowią zboża, nasiona, warzywa, owoce i rośliny, ale spożywają również owady i mięso – choć w znacznie mniejszych ilościach.
Podobnie przy chomikach hodowanych w domu – karma powinna zawierać ziarna i różne drobne nasiona (może być jakaś dobra, pełnowartościowa dedykowana mieszanka). Zapotrzebowanie na białko doskonale uzupełnią owady – żywe lub suszone.
Jak karmić?
Karmę warto „ukryć” lub delikatnie zakopać pod powierzchnią podłoża. Metoda przypomina zwierzętom poszukiwanie jedzenia w warunkach naturalnych (żerowanie). Dzienna ilość pożywienia zależna jest przede wszystkim od masy ciała chomika (chociaż jest to zazwyczaj łyżka karmy na każdego osobnika).
Jeśli chodzi o wodę, poidełka są z pewnością bardzo popularne i wydają się świetnym rozwiązaniem, ale chomikom lepiej podawać wodę w misce (ceramicznej lub ze stali nierdzewnej). To nie tylko naturalne, ale i wygodne.
Jak nie karmić?
W trosce o zdrowie i witalność chomików Roborowskiego należy zrezygnować z kilku produktów w diecie, które mogą zaszkodzić zwierzakowi. Wśród najpowszechniejszych należy wymienić:
- liście i zielone części pomidora
- tłuste mięso
- paprykę
- cebulę
- czosnek
- cytrusy
- nasiona jabłek
- bakłażan
- cukier
Pielęgnacja chomika Roborowskiego
Pielęgnacja chomika Roborowskiego nie jest szczególnie wymagająca. Chomik kąpie się w…piasku. Tak, to najlepszy sposób, na zachowanie czystości i zdrowia tego małego stworzenia.
Do klatki warto wstawić dużą miskę z piaskiem (najlepiej bezpyłowym), który bez trudu można nabyć w każdym sklepie zoologicznym. Piasek można również pozyskać z innego źródła, pamiętając, że najpierw trzeba go „upiec” w wysokiej temperaturze, by pozbyć się wszelkich drobnoustrojów. Piasek należy regularnie wymieniać.
A może jednak kąpiel?
Chomiki Roborowskiego źle znoszą kąpiele w wodzie. To dla nich ogromny stres, ale – co gorsze – może być również niebezpieczne. Oleje ochronne znajdujące się w sierści są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularne usuwanie związane z myciem może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne.
Kąpiel powinna być stosowana tylko w razie konieczności, kiedy na przykład pupil pobrudził się substancją, której nie da się usunąć w normalny dla niego sposób.
Jak oswoić chomika Roborowskiego?
Chomiki Roborowskiego przeważnie żyją samotnie, są nieśmiałe i bardzo płochliwe. Oczywiście można je oswoić, ale wymaga to czasu i cierpliwości.
Pierwsze dni w domu
Przez kilka pierwszych dni lepiej zostawić w spokoju nowego domownika. Powinien dobrze poznać swoją klatkę i najbliższe otoczenie. A co potem?
Na początek warto pokazać chomikowi swoją dłoń tak, by mógł podejść i poznać nowy zapach. Nie należy dotykać ani głaskać zwierzaka. Po kilku próbach chomik z pewnością zacznie podchodzić coraz śmielej. Powinno się unikać gwałtownych ruchów, które mogą wystraszyć zwierzę. Ręce powinny być czyste, nawet najdelikatniejszy zapach jedzenia może sprawić, że zwierzak ugryzie.
Chomiki Roborowskiego są bardzo aktywne w nocy, dni poświęcają na sen. „Treningi” warto więc zaplanować w godzinach wieczornych lub porannych. Po ok. dwóch tygodniach można przejść do kolejnego etapu.
Smakołyki
Kiedy chomik pozna już dłoń opiekuna, czas na smakołyki (np. ziarna słonecznika). Do klatki należy wsunąć rękę z przysmakiem. Jeśli chomik nie podejdzie w ciągu 10 minut, oznacza to, że nadal się boi i trzeba wykazać się większą cierpliwością, czyli…powtarzać czynność do skutku. W momencie, kiedy chomik weźmie smakołyk, można spróbować lekko go pogłaskać, aby stworzyć pozytywne skojarzenie. Jeżeli ucieka, nie warto robić nic na siłę i zmuszać go do kontaktu.
Chomik, który nie okazuje strachu przed interakcją jest gotowy na kolejny etap.
Wyższy poziom znajomości
Kolejnym krokiem w oswajaniu chomika jest próba podniesienia. Tutaj też warto wykazać się delikatnością, by nie stracić ledwo zyskanego zaufania. Do klatki należy wysunąć rękę ze smakołykiem. Kiedy zwierzak dostrzeże dłoń i podejdzie, należy ją lekko unieść i zaczekać aż na nią wskoczy. Jest to duży krok dla chomika i może zająć trochę czasu – nie można zniechęcać się po pierwszych (nieudanych) próbach.
Zabawa nie powinna trwać dłużej niż 15 minut dziennie (przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni). Dla wzmocnienia efektu obok klatki można umieścić przedmiot osobisty (np. koszulkę), by chomik przyzwyczaił się do nowego zapachu.
Warto pamiętać, że chomiki Roborowskiego preferują raczej ograniczony kontakt z człowiekiem i najgorszą taktyką jest próba zmuszenia chomika do interakcji.
Dla kogo chomik Roborowskiego? Opinie i fakty
Rosnące zainteresowanie chomikiem Roborowskiego mówi wiele. Wyjątkowe, miękkie futerko i niespotykany wśród chomików temperament – to najczęstsze opinie. To idealny wybór dla wszystkich, którzy prowadzą nocny tryb życia lub dużo pracują. Nie sprawdzi się za to u osób, które mają lekki sen. Zwierzęta te są bardzo niezależne, nie potrzebują ciągłej uwagi a opieka podobna jest do tej w przypadku innych gatunków. Odpowiednia przestrzeń i wyposażenie klatki zaspokoją wszystkie potrzeby związane z aktywnością i zniwelują czynniki stresogenne. I już, to tyle – właśnie tak niewiele trzeba, by zyskać wspaniałego towarzysza w postaci chomika Roborowskiego.