Dzikie koty – jak je złapać i udomowić?

Pewnie niejednokrotnie spotkałeś w swojej okolicy dzikiego kota i zastanawiałeś się czy możesz go udomowić? 

Dzikie koty, które zostały porzucone lub zagubiły się, a także takie, które posiadają wielu właścicieli są zazwyczaj częściowo zsocjalizowane – swobodnie podchodzą do ludzi po jedzenie, miauczą, a nawet mruczą. 

Co  z osobnikami, które nie są w żadnym stopniu 'społeczne’? Jak oswoić całkowicie dzikie koty?

Udomowienie kota

Jak postępuje kot dziki? Taki osobnik żyje całe swoje życie na zewnątrz, bez kontaktu z człowiekiem. Zwierzaki tego typu, traktują ludzi jak swego rodzaju zagrożenie, a w momencie bezpośredniego spotkania działają zgodnie z tym, co myślą. Widok kota żyjącego na zewnątrz w zimne dni lub w miejscu o dużym natężeniu ruchu może łamać serce – do tego stopnia, że w pewnym momencie zaczniesz zastanawiać się jak złapać bezdomnego kota i go udomowić.

Oswajanie kota nie jest zadaniem dla osób o słabym sercu, jednak w zależności od wieku dzikiego kota (im młodszy, tym lepiej), jego osobowości i doświadczeń na ulicy, socjalizacja może być bardziej prawdopodobna. 

Reklama

O czym nie można zapominać przy oswajaniu kota?  Nawet przy najlepszym scenariuszu, udomowienie kota będzie wymagało czasu i cierpliwości. „Poziom towarzyskości kotów wychodzących na zewnątrz, które pojawiają się w naszym życiu, jest bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników – większość z nich pozostaje tajemnicą dla osoby, która chce posiadać dzikiego kota w domu” – mówi Peter J. Wolf, analityk krajowej organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt. 

Czy nadal jesteś zdecydowany oswoić płochliwego kota i dać mu dom? Jeśli tak, to poniżej znajdziesz porady na temat tego, czy i jak można oswoić dzikiego kota.

Reklama

Po pierwsze nie zbliżaj się do dzikiego kota, który wydaje się chory (bez względu na to, jak bardzo jest Ci go żal) lub zachowuje się nietypowo. Kot, który normalnie zawsze ucieka, jeśli zbliżysz się do niego na odległość mniejszą niż 30 metrów i nagle niespodziewanie pojawia się przy drzwiach twojego domu, nie stwierdził, że Cię kocha. Wersją, która jest o wiele bardziej prawdopodobna jest ta, że wypatrzony przez Ciebie dziki kociak ma wściekliznę. W takich sytuacjach należy wezwać lokalną straż dla zwierząt. Jeśli zostaniesz przez niego ugryziony lub podrapany, bezzwłocznie udaj się do lekarza, który sprawdzi i opatrzy niepokojącą ranę.

Specjaliści zapytani o to jak oswoić kota, zawsze odpowiadają: “’To zależy od tego, co rozumiesz przez zwierzę domowe”. Dziki kot może ściślej związać się ze swoją ulubioną osobą. Oczywiście, krąg jego ludzkich przyjaciół może się poszerzyć wraz ze zwiększoną ekspozycją na innych, zwłaszcza jeśli ci, których to dotyczy, są cierpliwi w zdobywaniu zaufania kota. 

Socjalizacja i udomowienie dzikiego kota wymaga rozsądnych oczekiwań. Zastanawiacie się jak wychować kota na pieszczocha? Niestety dziki kot może nigdy nie stać się pupilem, który resztę życia spędzi na kolanach ulubionego człowieka, bez względu na to, jak wiele miłości zostanie mu okazane. Jeśli bliskość to jest to, na czym szczególnie Ci zależy, udomowienie kota może nie być najlepszym pomysłem. Doskonałą alternatywą dla oswajania kota może być adopcja potrzebującego pupila ze schroniska. 

Jak oswoić dzikiego kota?

  1. Rozwiązaniem i jednocześnie odpowiedzią na pytanie jak zwabić kota jest po prostu jedzenie. Smakołyki są doskonałą drogą do tego, by zwierzak zyskał do Ciebie zaufanie. Dzikie koty często przekonują się, że przebywanie w pobliżu ludzi równa się z regularnymi posiłkami. Skuteczne oswajanie płochliwego kota w Twoim sąsiedztwie musi rozpocząć się od ustanowienia rutyny związanej z jedzeniem. Karm dzikiego kota codziennie o tej samej porze i w tym samym miejscu. Nie nawiązuj z nim kontaktu wzrokowego, kiedy go widzisz, gdyż osobnik może odebrać to jako groźbę. Usiądź lub stań cicho w pobliżu i ignoruj dzikiego kota podczas jedzenia. Kiedy to się uda, możesz przemówić do niego spokojnym i miękkim głosem, bo właśnie dzięki takiemu działaniu masz szansę na to by zyskać jego przychylność i tym samym udomowić kota. Kiedy poczujesz, że Ci ufa, każdego dnia przesuwaj jedzenie nieco bliżej siebie. 
  2. Nie próbuj gwałtownie dotykać dzikiego kota, dopóki nie będziesz miał pewności, że Ci na to pozwoli. Jeśli zwierzak się wycofa, przestań i odczekaj kilka dni zanim spróbujesz ponownie. Uważaj, aby nie wykonywać zbyt śmiałych ruchów. Pozwól zwierzakowi powąchać twój palec, zanim spróbujesz pogłaskać go po pyszczku. Kiedy kot będzie czuł się komfortowo w kontakcie z dotykiem, możesz przejść do odważniejszego głaskania. Jeśli to się uda, możesz spróbować delikatnie go podnieść. Przygotuj się na tygodnie sumiennego wysiłku (jeśli nie miesiące), aby dojść do tego etapu waszej znajomości.
  3. Przed wprowadzeniem dzikiego kota do domu musisz go zabrać do lekarza weterynarii na pełne badanie i szczepienia (zwłaszcza jeśli masz pod opieką więcej pupili). Udomowienie kota i zaproszenie go do przestrzeni, którą dzielą już inne zwierzęta wiąże się także z koniecznością kastracji lub odpchlenia. Chcąc zamknąć futrzaka w klatce na czas podróży, musisz nie tylko zdobyć zaufanie kota, ale także być stosunkowo pewnym jego zachowań. Jeśli zastanawiasz się jak złapać bezdomnego kota i przetransportować go, musisz być świadomy, że prawdopodobnie będzie wymagało to kilku podejść. Niestety tego nieprzyjemnego kroku, który poczyniony będzie działał dla waszego dobra.

Dziki kot w domu

  1. Kiedy w końcu twój dziki kot dostanie pozwolenie od weterynarza i oficjalnie wprowadzisz go do nowego domu, przygotuj dla niego specjalne pomieszczenie. Nie musi być ono duże, ale przed wszystkim powinno być ciche i przynajmniej tymczasowo nie używane do innych celów. Jeśli w pokoju są półki, usuń z nich wszystko, co mogłoby zostać przewrócone.
  2. Ustaw kilka małych „bezpiecznych miejsc”, takich jak kocie drzewka i wieże.  Dalsze oswajanie kota wiąże się ściśle z dawaniem mu swobody oraz udostępnianiem mu prywatnych miejsc do drzemki, a także wielu możliwości wspinania się i sprawdzania wszystkiego z góry. Stworzenie przestrzeni relaksu dla zwierzaka pomoże Ci oswoić płochliwego kota, dlatego szanuj bezpieczne miejsca twojego nowego pupila i nie spiesz się z interakcjami, dopóki kot nie czuje się całkowicie komfortowo w nowym otoczeniu.
  3. Oprócz kryjówek, dziki kot potrzebuje oczywiście miski na karmę i wodę oraz kuwety. Jeśli o obawiasz się o umiejętność korzystania z tej ostatniej – koty dzikie i domowe w jakiś sposób dość szybko się z nią oswajają. Na początek warto wybrać kuwetę, która ma wysokie boki pomagające zatrzymać żwirek przekopywany przez kota. Jeśli masz w tym samym pomieszczeniu roślinę doniczkową, usuń ją lub przykryj folią aluminiową, ponieważ Twój dziki kociak może traktować ją jako swoją drugą ubikację. Przynajmniej przez kilka pierwszych dni postaraj się używać organicznej ziemi doniczkowej, która jest “bliższa” dzikiemu kociakowi niż zwykły sklepowy żwirek.
  4. Pamiętaj, że zmysły dzikiego kota są bardzo wyostrzone. Oznacza to, że oświetlenie w pomieszczeniu, którym mieszka tymczasowo zwierzak powinno być stosunkowo naturalne. Niemniej istotne są zapachy, do których powinniśmy powoli przyzwyczajać nieoswojonego kota. Twój futrzasty przyjaciel przyzwyczai się do ludzkich zapachów przez pozostawianie w jego pobliżu starych części garderoby. Dzięki takim zaaranżowanym warunkom łatwiej Ci będzie udomowić kota, ponieważ dzięki nim zwierzak poczuje się bezpieczniej w nowym środowisku.
  5. Nie możesz zapomnieć o kluczowym elemencie, który pozwoli Ci zachować dom “w całości”. Drapak, bo niego właśnie chodzi, uniemożliwi kotu kierowanie instynktownego zachowania w stronę Twoich mebli. Pocieraj słupek odrobiną kocimiętki, aby przyciągnąć jego zainteresowanie.
  6. Stale obserwuj język ciała udomawianego kota. Obchodzenie się z dzikim kotem na początku może być niebezpieczne – zwierzak może chcieć się szybko obronić i zaatakować Cię ze strachu. Obserwując mowę ciała oswajanego kota dowiesz się, czy jest on gotowy do przejścia na kolejny poziom interakcji z człowiekiem. Mowa ciała, która wskazuje na to, że twój pupil potrzebuje jeszcze trochę czasu to kurczenie ciała, syczenie oraz odciąganie uszu i wąsów.

Jeśli zwierzak wydaje się być stosunkowo spokojny gdy jesteś w pobliżu, jest to dobra wskazówka, która daje Ci zielone światło do nawiązania dalszej relacji.

Reklama
  1. Spędzaj czas ze swoim nowym pupilem, nie skupiając na nim swojej uwagi. Po tym jak dziki kot będzie miał trochę czasu na zadomowienie się, zacznij wchodzić z nim w interakcje, aby przyzwyczaić go do kontaktów z ludźmi. Aby zapobiec zadrapaniom i ugryzieniom, zakładaj długie rękawy, spodnie, rękawiczki i buty, kiedy wchodzisz do pomieszczenia. Możesz też mieć pod ręką kawałek kartonu na wypadek gdyby dziki kot rzucił się na Ciebie.
  2. Aby zdobyć zaufanie kota spędzaj z nim czas mniej więcej o tej samej porze każdego dnia –  rutyna pomoże dzikiemu kotu zadomowić się w twojej przestrzeni. Zanim wejdziesz do pomieszczenia pukaj i wchodź powoli. W miarę jak kot będzie czuł się przy Tobie coraz swobodniej, posiedź z nim około godziny rano i wieczorem. Poza rozmową z nim możesz poczytać książkę lub spokojnie popracować na laptopie. Wspólnie spędzony czas bardzo was do siebie zbliży.
  3. Z czasem pozwól sobie na zabawę z dzikim kociakiem. Zabawa pomoże mu oswoić się z Tobą, zanim nawiążecie bliższą relację. Kup w sklepie zoologicznym kilka lekkich zabawek dla kota i pozwól mu się nimi bawić, gdy jesteś z nim w pomieszczeniu. Możesz również zrobić domową zabawkę – przymocuj mały kawałek materiału do sznurka, a następnie połącz sznurek z małym patykiem.

Nie pozwól dzikiej kotce, ani kotu bawić się samotnie, gdyż istnieje ryzyko, że zwierzę mogłoby połknąć sznurek i tym samym doprowadzić do niedrożności jelit, która wymagałaby rozległej opieki weterynaryjnej.

Czy warto oswajać dzikiego kota?

W jakich okolicznościach lepiej pozostawić dzikiego kota na zewnątrz, aby sam sobie poradził? Mentalność polegająca na chęci ratowania kota tylko dlatego, że żyje na zewnątrz, może doprowadzić do tego, że koty społeczne zostaną zabrane z okolicy, w której są cenione (często opiekuje się nimi więcej niż jedna osoba).

Prawdą jest też to, że istnieją dzikie koty, które w pewnych okolicznościach świetnie sobie radzą żyjąc na zewnątrz. Ciężko stwierdzić, czy niektóre zwierzaki nie wolałyby być pozostawione samym sobie, a ludziom nie sposób to oceniać. Wiele nieoswojonych kotów ma pod dostatkiem jedzenia, wody, schronień, towarzystwa innych osobników i całe mnóstwo urozmaiceń, które wynikają z przebywania na zewnątrz. 

O czym jednak należy pamiętać,  w sytuacji, gdy chcemy złapać dzikiego kota? Zawsze należy postępować bardzo powoli i myśleć o tym, co jest najlepsze dla zwierzaka.

Reklama
Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Kot arabski- opis rasy

Turkmeński kot pustynny jest wyjątkowo piękny i trudno temu zaprzeczyć! Dodatkowo natura wyposażyła go w wyjątkowe [...]

Reklama

Czytaj dalej

Legrys - hybryda lwa z tygrysem

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o legrysie, koniecznie musicie przeczytać ten artykuł! O  narodzinach legrysa usłyszał [...]

Dodaj komentarz

Reklama