Kong dla psa – jak zrobić i używać

Kong dla psa to nic innego jak gumowy korek z pustym swym środkiem. Wnętrze tego psiego gadżetu wypełnia się przeróżnymi przysmakami, które zajmują zwierzę przez długi czas. Podczas korzystania z tej zabawki zyskuje zarówno pies jak i sam właściciel.

CO TO JEST KONG?

Zabawka typu kong wygląda jak gumowy stożek, który w środku ma pustą przestrzeń, a jego wnętrze można napełnić ulubionymi smakołykami psa. Jest to bardzo popularna rzecz polecana przez lekarzy weterynarii oraz behawiorystów, a i właściciele czworonogów również ją chwalą. Sklepy w swej ofercie posiadają kong’a wyprodukowane z gumy kauczukowej, dzięki temu są one odporne na gryzienie zwłaszcza osobników dorosłych. Tworzywo to pozwala by zabawka odbijała się i skakała na wszystkie strony, dzięki temu psi instynkt pogoni jest całkowicie zaspokojony. Natomiast chęć pozyskania smacznego wypełnienia środka sprawia, że zwierzę z zachwytem je wylizuje. Ten sposób sprawia, że pies się wycisza i pomaga mu zapanować nad emocjami.

Dzięki tym właściwościom kong jest doskonałą zabawką dla czworonogów, których właściciele pracują od rana do późnego wieczora. Zazwyczaj takie sytuacje (długie, samotne godziny w domu) wywołują u psów tzw. lęk separacyjny. Taki stan rzeczy powoduje, że pies się nudzi, a tym samym może wykazywać on zachowania destrukcyjne, które są bardzo niepożądane. Nikt nie lubi wracać do domu po długiej nieobecności, w którym „nagle eksplodowała poduszka” bądź inny przedmiot czy sprzęt. 

Zabawka ta sprawdza się pod wieloma aspektami. Pomaga wyeliminować wiele problemów związanych z nudą u psa. Zarówno zajmuje po prostu mu czas (w sposób fizyczny), jak również i psychicznie. 

Dostępne są także zabawki typu kong w wersji dla szczeniaków. Natomiast ta odmiana wykonana jest z lateksu, który jest miękki, nie uszkadza delikatnych, mlecznych zębów zwierzątka. 

Reklama

KONG A WIELKOŚĆ PSA:

Kongi mają różne rozmiary, dlatego łatwo kupić odpowiednią dla swojego pupila.

Kong dla dorosłych czworonogów:

Reklama
  • S: to zabawka dla osobników osiągających ok 9 kg; wys. x szer. x gł.: 7 x 4,5 x 4,5 cm;
  • M: dla psów od 7-16 kg; wys. x szer. x gł.: 8 x 5,5 x 5,5 cm;
  • L: dla psów od 13 – 30 kg; wys. x szer. x gł.: 10 x 6,5 x 6,5 cm;

Kong dla szczeniąt: 

  • S: dla maluchów do 7 kg; wys. x szer. x gł.: 8 x 5 x 5 cm;
  • M: dla szczeniąt między 5 a 15 kg; wys. x szer. x gł.: 8 x 5,5 x 5,5 cm;

CO WŁOŻYĆ DO ŚRODKA?

Wnętrze psiego konga można wypełnić niemalże wszystkim. Popularna jest psia karma (sucha i mokra wersja), psie przysmaki, owoce (truskawka, arbuz, gruszka), warzywa (marchew, cukrowy groszek, ogórek), twaróg, mięso, pasztet dla psów, ryby, makaron, ryż, kasza gryczana.

Należy pamiętać, że smakołyki chowane w środku zabawki stanowić powinny część dziennego posiłku psa. Nie może być to tzw. ekstra porcja. Przysmaki nie powinny za szybko wypaść z wnętrza konga. Dlatego dobrym rozwiązaniem stanowi wymieszanie suchej karmy z mokrą, a uzyskaną masą wypełnić cały otwór zabawki.

Dobrym wypełniaczem będzie również ugotowana marchewka i mięso. W tym przypadku należy rozgnieść marchewkę przy pomocy widelca, a mięso pokroić w drobną kostkę. Kolejnym krokiem jest wymieszanie podanych składników i włożenie ich do konga. Wypełnienie można stworzyć również przy pomocy białego sera, odrobiny miodu oraz psich przysmaków.

Reklama

Natomiast w trakcie upałów dobrym pomysłem okazuje się mieszanka w postaci lodowej. Przy pomocy zmiksowanego jabłka, banana, jogurtu naturalnego i łyżki otrębów utworzyć można psie lody. Wystarczy uzyskaną masę włożyć do środka zabawki,  a następnie ją samą do zamrażalnika.

 Istnieje też doskonały przepis na smakołyk lodowy w wersji wytrawnej. Potrzebny jest tuńczyk z puszki, drobna marchewka (surowa lub gotowana), mrożony zielony groszek oraz jogurt. Uzyskaną z produktów mieszanką wypełniamy kong i wkładamy do zamrażalnika.

Taki sposób zajmowana psa, można uzyskać z jego strony trochę spokoju np. w trakcie świątecznego zamieszania. Wycisza ona zwierzę i zabawia przez dłuższy moment, a czasami wręcz przez kilka godzin. 

Nie wolno zapominać o regularnym doglądaniu konga pod kątem zniszczeń. Jeżeli w jakiś sposób zwierzę naruszy jego budowę – zabawkę należy bezzwłocznie wymienić. 

Reklama
Reklama

JAK ZROBIĆ KONG WŁASNORĘCZNIE:

Pies nie musi tylko biegać, aby odczuć zmęczenie. Zmęczenie na poziomie umysłowym także dobrze wpływa na czworonoga. Dlatego warto zaopatrzyć się w zabawkę typu KONG. Jednakże w momencie gdy z jakiś przyczyn nie możemy dokonać jej zakupu, istnieje sposobność aby stworzyć własnoręcznie tego typu rozrywkę dla psa. 

 W celu stworzenia domowego konga można wykorzystać mnogość pudełek, opakowań, butelek. Można np. zrobić w takim przedmiocie mnóstwo dziurek i w ten sposób zyskując pewność,  że zwierzę zainteresuje się wykonaną zabawką. Ważny jest rozmiar otworów przez, które smakołyki mają wypadać. Powinny być one nieznacznie większe od kawałków suchej karmy, a sposób ten zapobiega szybkiemu i łatwemu jej wypadaniu. Należy zadbać o to aby wyeliminować wszelkie zadziory, żeby pies w trakcie zabawy przez przypadek nie uszkodził sobie pyska. Dla czworonogów mających po raz pierwszy kontakt z tego typu zabawką polecane jest zrobienie więcej oraz większe dziurki. Dzięki temu łatwo jest zainteresować psa smacznym wnętrzem domowego konga, a tym samym pozwala to mu szybko zrozumieć na czym polega ta cała zabawa. 

Bez wątpienia ten przedmiot czy też w wersji domowej czy zakupionej, jest rewelacyjnym pod każdym calem. Dlatego też to obowiązkowy gadżet każdego czworonoga. Długie zajmowanie się kongiem sprawia psu ogromną przyjemność, a jego umysł podczas zabawy cały czas jest w użyciu. Jest to doskonały przedmiot gdy zwierzę musi zająć się samym sobą. Dlatego osobniki mające problemy z zostawaniem samemu w domu, powinny bawić się  m.in. kongiem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak schłodzić psa latem?

Jak pomóc psu w upały, by nie męczyły go wysokie temperatury? Czworonogi podczas długiego pobytu [...]

Dodaj komentarz

Reklama