Kong dla psa – jak zrobić i używać

Kong dla psa to nic innego jak gumowy korek z pustym swym środkiem. Wnętrze tego psiego gadżetu wypełnia się przeróżnymi przysmakami, które zajmują zwierzę przez długi czas. Podczas korzystania z tej zabawki zyskuje zarówno pies jak i sam właściciel.

CO TO JEST KONG?

Zabawka typu kong wygląda jak gumowy stożek, który w środku ma pustą przestrzeń, a jego wnętrze można napełnić ulubionymi smakołykami psa. Jest to bardzo popularna rzecz polecana przez lekarzy weterynarii oraz behawiorystów, a i właściciele czworonogów również ją chwalą. Sklepy w swej ofercie posiadają kong’a wyprodukowane z gumy kauczukowej, dzięki temu są one odporne na gryzienie zwłaszcza osobników dorosłych. Tworzywo to pozwala by zabawka odbijała się i skakała na wszystkie strony, dzięki temu psi instynkt pogoni jest całkowicie zaspokojony. Natomiast chęć pozyskania smacznego wypełnienia środka sprawia, że zwierzę z zachwytem je wylizuje. Ten sposób sprawia, że pies się wycisza i pomaga mu zapanować nad emocjami.

Dzięki tym właściwościom kong jest doskonałą zabawką dla czworonogów, których właściciele pracują od rana do późnego wieczora. Zazwyczaj takie sytuacje (długie, samotne godziny w domu) wywołują u psów tzw. lęk separacyjny. Taki stan rzeczy powoduje, że pies się nudzi, a tym samym może wykazywać on zachowania destrukcyjne, które są bardzo niepożądane. Nikt nie lubi wracać do domu po długiej nieobecności, w którym „nagle eksplodowała poduszka” bądź inny przedmiot czy sprzęt. 

Zabawka ta sprawdza się pod wieloma aspektami. Pomaga wyeliminować wiele problemów związanych z nudą u psa. Zarówno zajmuje po prostu mu czas (w sposób fizyczny), jak również i psychicznie. 

Dostępne są także zabawki typu kong w wersji dla szczeniaków. Natomiast ta odmiana wykonana jest z lateksu, który jest miękki, nie uszkadza delikatnych, mlecznych zębów zwierzątka. 

Reklama

KONG A WIELKOŚĆ PSA:

Kongi mają różne rozmiary, dlatego łatwo kupić odpowiednią dla swojego pupila.

Kong dla dorosłych czworonogów:

Reklama
  • S: to zabawka dla osobników osiągających ok 9 kg; wys. x szer. x gł.: 7 x 4,5 x 4,5 cm;
  • M: dla psów od 7-16 kg; wys. x szer. x gł.: 8 x 5,5 x 5,5 cm;
  • L: dla psów od 13 – 30 kg; wys. x szer. x gł.: 10 x 6,5 x 6,5 cm;

Kong dla szczeniąt: 

  • S: dla maluchów do 7 kg; wys. x szer. x gł.: 8 x 5 x 5 cm;
  • M: dla szczeniąt między 5 a 15 kg; wys. x szer. x gł.: 8 x 5,5 x 5,5 cm;

CO WŁOŻYĆ DO ŚRODKA?

Wnętrze psiego konga można wypełnić niemalże wszystkim. Popularna jest psia karma (sucha i mokra wersja), psie przysmaki, owoce (truskawka, arbuz, gruszka), warzywa (marchew, cukrowy groszek, ogórek), twaróg, mięso, pasztet dla psów, ryby, makaron, ryż, kasza gryczana.

Należy pamiętać, że smakołyki chowane w środku zabawki stanowić powinny część dziennego posiłku psa. Nie może być to tzw. ekstra porcja. Przysmaki nie powinny za szybko wypaść z wnętrza konga. Dlatego dobrym rozwiązaniem stanowi wymieszanie suchej karmy z mokrą, a uzyskaną masą wypełnić cały otwór zabawki.

Dobrym wypełniaczem będzie również ugotowana marchewka i mięso. W tym przypadku należy rozgnieść marchewkę przy pomocy widelca, a mięso pokroić w drobną kostkę. Kolejnym krokiem jest wymieszanie podanych składników i włożenie ich do konga. Wypełnienie można stworzyć również przy pomocy białego sera, odrobiny miodu oraz psich przysmaków.

Reklama

Natomiast w trakcie upałów dobrym pomysłem okazuje się mieszanka w postaci lodowej. Przy pomocy zmiksowanego jabłka, banana, jogurtu naturalnego i łyżki otrębów utworzyć można psie lody. Wystarczy uzyskaną masę włożyć do środka zabawki,  a następnie ją samą do zamrażalnika.

 Istnieje też doskonały przepis na smakołyk lodowy w wersji wytrawnej. Potrzebny jest tuńczyk z puszki, drobna marchewka (surowa lub gotowana), mrożony zielony groszek oraz jogurt. Uzyskaną z produktów mieszanką wypełniamy kong i wkładamy do zamrażalnika.

Taki sposób zajmowana psa, można uzyskać z jego strony trochę spokoju np. w trakcie świątecznego zamieszania. Wycisza ona zwierzę i zabawia przez dłuższy moment, a czasami wręcz przez kilka godzin. 

Nie wolno zapominać o regularnym doglądaniu konga pod kątem zniszczeń. Jeżeli w jakiś sposób zwierzę naruszy jego budowę – zabawkę należy bezzwłocznie wymienić. 

Reklama
Reklama

JAK ZROBIĆ KONG WŁASNORĘCZNIE:

Pies nie musi tylko biegać, aby odczuć zmęczenie. Zmęczenie na poziomie umysłowym także dobrze wpływa na czworonoga. Dlatego warto zaopatrzyć się w zabawkę typu KONG. Jednakże w momencie gdy z jakiś przyczyn nie możemy dokonać jej zakupu, istnieje sposobność aby stworzyć własnoręcznie tego typu rozrywkę dla psa. 

 W celu stworzenia domowego konga można wykorzystać mnogość pudełek, opakowań, butelek. Można np. zrobić w takim przedmiocie mnóstwo dziurek i w ten sposób zyskując pewność,  że zwierzę zainteresuje się wykonaną zabawką. Ważny jest rozmiar otworów przez, które smakołyki mają wypadać. Powinny być one nieznacznie większe od kawałków suchej karmy, a sposób ten zapobiega szybkiemu i łatwemu jej wypadaniu. Należy zadbać o to aby wyeliminować wszelkie zadziory, żeby pies w trakcie zabawy przez przypadek nie uszkodził sobie pyska. Dla czworonogów mających po raz pierwszy kontakt z tego typu zabawką polecane jest zrobienie więcej oraz większe dziurki. Dzięki temu łatwo jest zainteresować psa smacznym wnętrzem domowego konga, a tym samym pozwala to mu szybko zrozumieć na czym polega ta cała zabawa. 

Bez wątpienia ten przedmiot czy też w wersji domowej czy zakupionej, jest rewelacyjnym pod każdym calem. Dlatego też to obowiązkowy gadżet każdego czworonoga. Długie zajmowanie się kongiem sprawia psu ogromną przyjemność, a jego umysł podczas zabawy cały czas jest w użyciu. Jest to doskonały przedmiot gdy zwierzę musi zająć się samym sobą. Dlatego osobniki mające problemy z zostawaniem samemu w domu, powinny bawić się  m.in. kongiem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama