Czy konie mogą jeść żołędzie?

Żołędzie mogą być dobrym pożywieniem dla niektórych zwierząt, jednak nie jest prawdą to, że sprawdzą się one w przypadku karmienia zwierząt gospodarskich – kozy, owce i bydło źle znoszą spożywanie żołędzi. Warto wiedzieć, że konie, osły i inne zwierzęta koniowate również odczuwają negatywne skutki spożywania dużych ilości żołędzi.

Żołędzie zawierają znaczne ilości kwasu galusowego i garbnikowego, a obie te substancje mogą wyrządzić wiele szkód w nerkach i układzie pokarmowym konia. 

Zatrucie żołędziami jest rzadkim stanem u koni, jednak może objawić się po spożyciu ich w dużej ilości. Podczas gdy zjedzenie kilku żołędzi nie powinno być problemem dla zwierzaka, nie wiadomo jak wiele może doprowadzić do zatrucia.  Istnieje wiele czynników, które prowadzą do zróżnicowania poziomu toksyczności; na przykład, stężenie szkodliwych substancji w żołędziach, korze, liściach i gałązkach będą różne w zależności od pory roku i mogą się zmieniać z biegiem lat. Toksyczność jest zazwyczaj większa w mniej dojrzałych żołędziach, pędach i gałęziach, co oznacza, że ich szkodliwość będzie większa wiosną. Ważne jest, by pamiętać, że wrażliwość na toksyny zawarte w żołędziach będzie się różnić w zależności od zwierzęcia. 

Jeśli twój koń ma wystarczająco dużo paszy, zazwyczaj unika żołędzi, ponieważ mogą mieć dla niego mało atrakcyjny smak. Niektóre konie jednak uznają żołędzie za atrakcyjne i będą ich szukać, odrzucając inne opcje żywieniowe.

Objawy zatrucia żołędziami u koni

Objawy najczęściej zauważalne kilka dni po spożyciu obejmują:

Reklama
  • odwodnienie i niewydolność nerek,
  • osłabioną okrywę włosową i wychudzenie,
  • utratę apetytu i wagi,
  • częste oddawanie moczu i krew w moczu,
  • zwiększone pragnienie,
  • zaparcia i bóle brzucha,
  • bladość błon śluzowych,
  • wolne lub nieregularne bicie serca,
  • wrzody na ustach i zapach amoniaku w oddechu,
  • krwotok z narządów,
  • wyraźna wydzielina z oczu lub nosa.


Jeśli wątroba i nerki konia zostaną uszkodzone, koń umrze bez leczenia. Należy wiedzieć, że konie w ciąży, które zatruły się żołędziami podczas drugiego trymestru mogą doświadczyć utraty ciąży lub ich źrebię może urodzić się z wadami wrodzonymi.

Zatrucie żołędziami u konia – co należy wiedzieć

Zatrucie może wystąpić, gdy twój koń zjadł nadmierną ilość żołędzi, liści dębu lub kory, jednak poziom ich toksyczności będzie się różnił w zależności od wielu czynników:

Reklama
  • Pory roku
  • Która część dębu została zjedzona
  • Etapu dojrzewania części, które zostały zjedzone

Przyczyny zatrucia żołędziami u koni

Zatrucie w głównej mierze powodowane jest przez kwas garbnikowy, który w momencie dostania się do tkanek eliminuje płyny, prowadząc do uszkodzenia nerek i wątroby. Warto wiedzieć, że zawarta w żołędziach tanina może również wpływać na to, w jaki sposób twój koń wykorzystuje białko.

Diagnostyka zatrucia żołędziami u koni

Diagnozowanie zatrucia żołędziami jest trudne. W niektórych przypadkach, wiemy, że koń zjadł żołędzie, a taka informacja może pomóc w diagnozie. Jeśli zauważysz zmiany u swojego konia lub którykolwiek z objawów wymienionych powyżej, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Twój koń zostanie dokładnie zbadany, a weterynarz zada pytania na temat zauważonych objawów, czasu, w którym je zauważyłeś. Zostaniesz również zapytany o historię choroby konia. Lekarz weterynarii może zalecić obserwację kału konia w celu sprawdzenia śladów strawionego materiału z żołędzi, jeśli uzna, że twój koń zatruł się żołędziami.

Leczenie zatrucia żołędziami u koni

Jeśli twój koń zatruł się żołędziami, lekarz weterynarii skupi się na leczeniu wspomagającym. Często u koni, które doświadczyły zatrucia żołędziami dochodzi do odwodnienia. Płyny podawane dożylnie mogą być zalecane, aby utrzymać układ krążenia w ruchu, jak również po to, aby zapobiec niewydolności nerek. 

Węgiel aktywny jest w pewnym sensie jak antidotum na zatrucie żołędziami i jest najbardziej pomocny natychmiast po spożyciu nadmiernej ilości żołędzi. Węgiel od razu pochłonie garbniki, które znajdują się w organizmie twojego konia i doprowadzi do ich eliminacji. Jeśli twój koń ma kolkę (co może się również zdarzyć), środek przeciwbólowy może być zalecony, aby pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo.

Reklama

Wiadomym jest, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego aby uchronić konia przed zatruciem żołędziami, należy utrzymywać pastwisko w dobrym stanie i dostarczać zwierzęciu odpowiednią ilość siana i trawy. Wiele koni jest w stanie zjeść niewielką ilość żołędzi bez żadnych problemów. Koń może wyrobić sobie smak do żołędzi i w końcu się od nich uzależnić. Warto więc z tego powodu usunąć liście dębu, gałęzie i żołędzie z miejsc, gdzie pasące się zwierzęta mają do nich dostęp. Jeśli twój koń doświadczy zatrucia żołędziami, powrót do zdrowia następuje zazwyczaj w ciągu 60 dni, chociaż jeśli uszkodzenie nerek jest poważne, powrót do zdrowia może nie być możliwy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama