Jak wygląda badanie neurologiczne psa?

Badanie neurologiczne psa polega na badaniu jego odruchów oraz czucia bólu. Wykonuje się je w celu wstępnej diagnostyki chorób związanych z układem nerwowym. Na neurologię kierowane są pieski, u których właściciele zaobserwowali takie objawy jak drgawki, paraliż, niedowład, problemy z poruszaniem się i koordynacją ruchów, osłabienie, otępienie, skurcze mięśni, czy inne nietypowe zachowania. Jak wygląda takie badanie i jak przygotować na nie pieska?

Co lekarz robi na badaniu neurologicznym psa?

Celem badania neurologicznego jest odnalezienie dokładnej lokalizacji ogniska zaburzeń u zwierzęcia i skierowanie go na dalsze badania lub zabiegi. Lekarz weterynarii bada odruchy Pacjenta i obserwuje wszelkie odchylenia od normy. Zespół tych objawów pozwala wykluczyć pewne choroby, ale także przybliżyć przyczynę tych zaburzeń. Weterynarz bada m.in. odruch rzepkowy, odruch ścięgna Achillesa, odruch nadgarstkowy, powiekowy, rogówkowy, kichania itp.

Samo badanie polega na tym, że lekarz:

  • dotyka wybranych części ciała,
  • opukuje nerwy specjalnym młoteczkiem,
  • zgina stawy,
  • obserwuje ruchy kończyn,
  • obserwuje chód.

Jak przygotować się do badania neurologicznego?

Badanie neurologiczne psów poprzedza wywiad lekarski, który ma za zadanie jak najlepiej poznać sytuację zwierzęcia, a także wykluczyć wszelkie czynniki zewnętrzne, które mogą być przyczyną obecnego stanu zdrowia psa. Ty jako właściciel, powinieneś upewnić się, czy pies nie doznał ostatnio żadnego urazu, nie miał kontaktu z substancją trującą, czy też nie wprowadziłeś żadnych znaczących zmian w jego diecie. Zastanów się również nad tym, od kiedy obserwujesz niepokojące objawy u swojego pupila i kiedy najczęściej one występują. Weź ze sobą książeczkę zdrowia lub inne dokumenty na temat opieki zdrowotnej nad zwierzakiem. Jeśli dysponujesz filmami, na których zarejestrowałeś dziwne zachowanie pieska, będą one również bardzo pomocne.

Pamiętaj o tym, aby przed badaniem nie podawać zwierzęciu leków przeciwbólowych, ponieważ mogą zafałszować wyniki badania neurologicznego. Przekaż lekarzowi ważne informacje o jego dotychczasowym leczeniu i o lekach, które przyjmuje. Pamiętaj również o tym, aby zachować spokój i ograniczyć stres w trakcie wizyty, ponieważ to wzbudzi u Twojego pieska niepokój, co uniemożliwi weterynarzowi prawidłowo przeprowadzić badanie. Więcej informacji przekaże Ci lekarz przed wizytą. 

Reklama

Po badaniu neurologicznym psa weterynarz podejmuje decyzje o dalszej diagnostyce. Więcej informacji o neurologii u psa i zdjęcia z badania znajdziecie na stronie https://www.klinikadlazwierzat.pl/uslugi/neurologia/.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Jak schłodzić psa latem?

Jak pomóc psu w upały, by nie męczyły go wysokie temperatury? Czworonogi podczas długiego pobytu [...]

Reklama

Czytaj dalej

Pies i czystek

Czystek dla psa jest coraz częściej polecany dla psów. Jest to coraz bardziej popularne zioło, [...]

Dodaj komentarz

Reklama