Karma dla kota

Karmy dla kota – jak wybrać odpowiednią?

Rodzaj i jakość pokarmu mają ogromny wpływ na zdrowie oraz kondycję Twojego mruczka. Jak znaleźć karmę, która by w pełni odpowiadała jego potrzebom i zapewniała mu dobre samopoczucie? Sprawdź, czym powinna charakteryzować się dobra karma dla kota i jaki sposób żywienia sprawdzi się najlepiej!

Mruczki słyną z dość specyficznych wymagań żywieniowych. Bywają też wybredne i często odrzucają posiłki, których smak lub zapach nie do końca im odpowiada. Wszystko to sprawia, że znalezienie odpowiedniej karmy dla kota nie jest zadaniem tak łatwym, jak mogłoby się wydawać. Mimo to już od pierwszych dni opieki nad mruczkiem warto zwracać uwagę na jakość i atrakcyjność serwowanych mu posiłków. Dlaczego? I jak wybrać karmę, która zdoła zapewnić zwierzakowi zdrowie oraz dobre samopoczucie?

Karma dla kota – jak ją wybrać?

Układając jadłospis dla swojego pupila, warto pamiętać o starym powiedzeniu „jesteś tym, co jesz”. To znane porzekadło świetnie odnosi się również do czworonogów. Możesz mieć pewność, że wszystko to, co trafi do miski Twojego mruczka, prędzej czy później wpłynie na jego kondycję i samopoczucie. Jak uniknąć błędów żywieniowych i związanych z nimi powikłań?

Po pierwsze, wybierając karmę dla kota, weź pod uwagę kilka zmiennych czynników, takich jak wiek, wielkość czy stan zdrowia pupila. Pamiętaj, że potrzeby żywieniowe kociąt różnią się znacząco od potrzeb dorosłych kotów. Pewne różnice w żywieniu zauważysz także w przypadku zwierzaków całkiem zdrowych oraz tych, które borykają się z różnymi schorzeniami, na przykład chorobami nerek. Mówiąc krótko, karmę dla kota należy dobrać pod konkretnego czworonoga i jego indywidualne potrzeby.

Po drugie, zawsze staraj się czytać i analizować składy danych produktów. Kot, jako mięsożerca, potrzebuje posiłku bogatego w białko odzwierzęce i to właśnie ono powinno być głównym składnikiem każdej karmy. Jakich innych substancji odżywczych warto szukać w składzie karmy dla kota?

Reklama
Top hotele na Lato 2024

Jaki skład powinna mieć karma dla kota?

Czynnikiem, który decyduje o tym, czy dana karma nadaje się dla kota, jest skład. Dobry, czyli pełnoporcjowy pokarm powinien zaspokoić zapotrzebowanie mruczka na wszystkie składniki odżywcze. Jakich elementów szukać w składzie produktu?

Mięso, czyli źródło białka

Wybierając karmę dla kota, pamiętaj, że Twój pupil jest z natury bezwzględnym mięsożercą. Znaczy to, że metabolizm jego organizmu oparty jest na podaży białka i to właśnie ono powinno stanowić główny składnik jego diety. Źródłem białka jest mięso oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego, na przykład podroby.

Reklama

Analizując skład wybranej karmy, sprawdź, ile mięsa zawiera i jakie jest jego pochodzenie. Na rynku znajdziesz rozmaite pokarmy dla kotów, z różnymi rodzajami mięsa. Twój pupil ma do wyboru drób i wołowinę, a także dziczyznę, ryby czy mięso królika.

Tauryna i arginina – dwa najważniejsze aminokwasy w kociej diecie

Białko zwierzęce jest źródłem aminokwasów, takich jak tauryna i arginina. Związki te muszą być dostarczane wraz z pokarmem, ponieważ organizm mruczka syntezuje samodzielnie jedynie niewielką ich ilość, niewystarczającą do pokrycia pełnego zapotrzebowania metabolicznego.

Aminokwasy te odgrywają kluczową rolę w procesach trawienia tłuszczów, pracy serca, układu nerwowego czy siatkówki oka. Arginina uczestniczy też w przekształcaniu toksycznego amoniaku w nietoksyczny mocznik, wydalany przez nerki. Niedobór obu substancji może skutkować zwyrodnieniem siatkówki, zaburzeniami pracy nerek, rozwoju narządów rozrodczych oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Witaminy i minerały

Analizując skład karmy dla kota, weź też pod uwagę zawartość poszczególnych witamin. Dla futrzaka, którego cały metabolizm związany jest z przemianą białek, szczególnie istotne będą witaminy z gruby B, takie jak witamina B1, B2, B6 oraz B12.

Reklama

Równie ważna jest witamina A oraz witamina D, czyli niacyna, której organizm kota nie wytwarza samodzielnie.

Kwasy tłuszczowe omega

Kolejnym ważnym składnikiem kociej diety są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Substancje te odpowiadają za kontrolę procesów zapalnych zachodzących w komórkach, wspierają także prawidłowe działanie mózgu, procesy rozrodcze oraz kondycję sierści i skóry. Warto szukać ich zwłaszcza w składzie karm dedykowanych kotom długowłosym oraz zwierzakom borykającym się z problemami skórnymi. Najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych są ryby oraz tłusty drób, na przykład kaczka lub gęś.

A czego nie powinno być w kociej karmie? Wybierając pokarm dla pupila, staraj się unikać produktów, w których pełno jest konserwantów, sztucznych barwników i polepszaczy smaków. Wiele specjałów gorszej jakości ma w składzie takie dodatki. Niestety żaden z nich nie służy zdrowiu pupila, a może stać się przyczyną alergii pokarmowej.

Karma sucha czy mokra dla kota – co sprawdza się lepiej?

Z tym dylematem mierzy się większość kociarzy. Wydaje się bowiem, że to pokarm mokry jest bardziej zgodny z kocią naturą i jego potrzebami. A jednak pokarmy suche wciąż cieszą się ogromną popularnością i wielu opiekunów sięga właśnie po nie. Czy słusznie?

Reklama
Reklama
Kot przy misce z karmą mokrą

Tak naprawdę, wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji, gustu mruczka oraz tego, jak skomponowana jest jego całodzienna dieta. Zarówno pokarmy suche, jak i wilgotne mają swoje zalety, a wybór zależy wyłącznie od Ciebie. Co warto wiedzieć o każdym z posiłków?

Zalety karmy suchej dla kota:

  • zbilansowany skład – sucha karma dla kota dobrej jakości zawiera wszelkie składniki odżywcze, niezbędne kotu do prawidłowego funkcjonowania;
  • proste użytkowanie i przechowywanie – karmę suchą możesz dawkować pupilowi zgodnie z zaleceniami producenta, bez ryzyka przekarmienia lub niedożywienia. Produkty tego typu łatwo też przechowywać, ponieważ suche granulki mają dłuższy termin przydatności i nie psują się tak łatwo, jak wilgotne pokarmy;
  • różnorodność – w sklepach zoologicznych znajdziesz karmy dla kotów ze wszystkich grup wiekowych i wagowych. Nie brakuje także propozycji dla zwierzaków o specjalnych potrzebach, borykających się z różnymi chorobami czy dolegliwościami;
  • zdrowie jamy ustnej – gryzienie suchych krokietów ma korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Twarde odłamki jedzenia ścierają kamień nazębny i poprawiają ukrwienie dziąseł.

Jeśli karmisz swojego pupila suchą karmą, pamiętaj o zachęcaniu go do picia wody. Pokarmy suche mają niską wilgotność, na poziomie około 10%, co nie zaspokaja potrzeb kociego organizmu.

Zalety mokrej karmy dla kota:

  • wysoka wilgotność – mokra karma odznacza się zawartością wody na poziomie 80%. To znaczne ułatwienie dla zwierzaków, które nauczyły się pozyskiwać większość płynów prosto z pożywienia. Wilgotność karmy korzystnie wpływa na pracę dolnych dróg moczowych i przeciwdziała kamicy moczowej;
  • smak i miękka konsystencja – smak i struktura mokrego specjału doskonale odzwierciedla to, czym mruczek żywiłby się na wolności. Ich aromat pobudza apetyt, więc miska dla kota jest szybko wymieciona do czysta;
  • duża zawartość mięsa – mokre karmy składają się niemal wyłącznie z mięsa, z niewielkim dodatkiem warzyw i naturalnego sosu.

Karma sucha i mokra dla kota w mieszanym modelu żywienia

Najlepszym kompromisem pomiędzy suchą a mokrą karmą dla kota jest tak zwany mieszany model żywienia. Zgodnie z tym jadłospisem mruczek powinien otrzymywać codziennie porcję karmy suchej oraz mokrej, w ilości odpowiadającej jego zapotrzebowaniu na energię. Dużą zaletą tego modelu jest różnorodność. Koty nie przepadają za monotonią w diecie i szybko nudzą się posiłkiem, jeśli powtarza się zbyt często. Mieszany jadłospis pozwala także uniknąć niedoboru wody i białka w diecie pupila.

Sprawdź szeroką ofertę karm dla kota: kakadu.pl/107-karma-dla-kota/ oraz misek dla kota: kakadu.pl/137-miski-dla-kota/

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama