Mata węchowa dla psa- co musisz o niej wiedzieć

Szacuje się, że węch psa jest około 16 razy lepszy od naszego węchu. Świat psich  zmysłów jest prawdziwie fascynujący. Obecnie posiadamy całkiem sporą wiedzę na temat  psiego węchu. Okazuje się, że węch psiaka może być bardzo efektywnie wykorzystany  do zabawy! Jednym z lepszych sposobów na jego wykorzystanie jest użycie maty węchowej. Jak działa i co to takiego? Sprawdź! 

Niesamowity węch psa 

Dla ludzi najważniejszym zmysłem jest prawdopodobnie wzrok, jednak psiak używa  wzroku tak właściwie tylko dlatego, żeby potwierdzić to, co wcześniej wyczuł. Pies który  węszy, poznaje otaczający go świat. Może wyczuć nie tylko zapachy, ale także Twój  nastrój i zyskać masę informacji na temat obwąchiwanego przedmiotu, czy osoby. No i  może oczywiście sprawdzić też, czy jedzenie które planuje spożyć, jest w ogóle warte  jego czasu.  

Psi węch jest doceniany od wieków. Dzięki czułym nosom wiele psów jest niezastąpioną pomocą dla myśliwych, ratowników, czy w poszukiwaniu zaginionych osób. Psy świetnie  sprawdzają się też jako tropiciele narkotyków. Jedną z ras, która jest absolutnie wybitna w  tropieniu, jest bloodhound – jest nie tylko bardzo wytrwały, ale potrafi również podążać za  śladem węchowym przez ponad 200 km. 200 km, wyobrażacie to sobie? Bloodhoundy  potrafią znaleźć też stare tropy, nawet do 12 dni wstecz.  

Oczywiście psiaki nie węszą tylko dlatego, żeby zdobyć konkretne informacje. Psiaki lubią węszyć, bo po prostu sprawia im to przyjemność. Węszenie między innymi pełni zatem  rolę terapeutyczną. Relaksuje, pozwala obniżyć napięcie i zwyczajnie poczuć się lepiej.  Jeśli zwrócisz uwagę na psiaka, na pewno zauważysz, że w sytuacjach które są dla niego  trudne, próbuje uniknąć niechcianej interakcji przez na przykład ignorowanie  napotkanego psa, czy Twojego polecenia, przez węszenie, nerwowe węszenie.  

Mata węchowa dla psa 

Mata węchowa jest bardzo ciekawym i przydatnym gadżetem, które może realnie  przyczynić się do poprawy samopoczucia Twojego psiaka. Najczęściej jest wykonana z  ażurowej, gumowej wycieraczki i przywiązanych do niej materiałowych, polarowych lub  filcowych frędzli.  

Reklama

Jaki działa mata węchowa? 

Zasada działania maty węchowej jest bardzo prosta – trzeba umieścić garść ulubionych  przysmaków Twojego psa między frędzlami. Najlepiej będzie wetknąć je głęboko, żeby  psiak od razu ich nie znalazł. Zadanie psa jest bardzo proste – ma wytropić, a następnie  zjeść smakołyk. 

Nie każdy psiak będzie od początku wiedzieć z czym to się je i na czym polega zabawa,  ale kiedy zorientuje się, że w grę wchodzą jego ulubione przysmaki, jestem pewna, że  będzie chętny do zabawy. Już po kilku próbach z pupilem psiak powinien załapać. Warto  zachęcać go do korzystania z maty, można na próbę dać mu do skosztowania kilka  smakołyków, a następnie pokazać, gdzie je chowamy. Na początku warto umieścić je  płycej, żeby psiak mógł je szybko zdobyć. Z każdym kolejnym podejściem warto wkładać je głębiej.  

Reklama

Używanie maty węchowej jest dla psiaka bardzo korzystne. Psiak, węsząc, może  oddawać się jednej ze swoich ulubionych czynności. Jest to również bardzo angażujące  ćwiczenie, które zużywa bardzo dużo energii.  

Mata węchowa jest wybawieniem dla opiekunów psiaków, które mają niespożyte pokłady  energii. Dzięki węszeniu i używaniu maty mogą skupić się na danej czynności, która swoją drogą jest bardzo męcząca. Plusem jest również to, że w przeciwieństwie do gryzaków,  psiak może używać maty kiedy nas nie ma. Po takiej męczącej zabawie z pewnością chętnie utnie sobie drzemkę i nawet nie zauważy nieobecności swojego opiekuna!  

Mata węchowa dla psa DIY 

Do przygotowania maty węchowej potrzebna będzie ażurowa wycieraczka, którą można  bez problemu zakupić w internecie. Dodatkowo potrzebne będą nożyczki i materiał, który  możemy pociąć na frędzle. Dobrze sprawdzą się stare, nieużywane polary, lub koszulki.  

Wykonanie maty nie jest zbyt czasochłonne, nie powinno zająć więcej, niż godzinę, w  przypadku maty o wymiarach 40 x 60 cm, a taka powinna w zupełności wystarczyć.  Materiał należy pociąć na paski o szerokości około 5 cm i długości 15 – 20 cm. Następnie  należy przewiązać go przez oczka maty. To wszystko!  

Reklama

Po dłuższym użytkowaniu mata będzie niestety ulegać zabrudzeniu od przysmaków i  śliny. Dbanie o jej czystość jest koniecznością! Na szczęście nie trzeba odwiązywać wszystkich pasków, wystarczy wrzucić ją do pralki i nastawić na temperaturę 30 – 40  stopni.  

Jeśli nie masz czasu lub ochoty na tworzenie maty DIY, możesz po prostu kupić gotową matę w internecie. Jej koszt waha się od 50 – 100 zł i jest uzależniony przede wszystkim  od wielkości i materiału, z jakiego jest wykonana. Koszt maty wykonanej w domu to jakieś 10 – 30 zł, a nawet mniej, jeśli do zrobienia frędzli użyjesz starych koszulek lub polarów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak wychować psa?

Jak wychować psa, tak, by jego zachowanie było jak najbardziej przez nas przewidywalne? Przede wszystkim [...]

Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym [...]

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies lubi wodę. Co więcej, nie każdy czworonóg umie pływać. Niektóre osobniki potrzebują [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama