Jak pogodzić wychowanie szczeniaka z pracą?

Szczeniak sam w domu a praca – jak to pogodzić?

Szczeniak sam w domu – co zrobić, kiedy w Twoim domu pojawił się nowy, mały przyjaciel, a Ty nie możesz poświęcić mu tyle czasu ile byś chciał, a co więcej – musisz wyjść z domu na 8, czy 9 godzin, a ze zwierzakiem nie ma kto zostać? Czy psiak może zostać na tyle sam? Jak sobie z tym poradzić? 

Szczeniak sam w domu a praca – jak to pogodzić? 

Planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie. Rozplanuj pory posiłków psiaka i w godzinach, w których Cię nie będzie, najlepiej zaopatrz się w automat na karmę, który o ustawionych przez Ciebie godzinach będzie zwierzakowi podawał karmę. Możesz też skorzystać z pomocy zaufanych sąsiadów, który mogą chociaż raz w ciągu dnia nakarmić zwierzaka. 

Bardzo ważną kwes ą jest również nauczenie psa zostawania samemu w domu. Początkowe rozstania z właścicielem mogą być (a raczej na pewno będą) trudne, dlatego warto wziąć kilka dni wolnego i zacząć zwierzaka przyzwyczajać do Twojej nieobecności. Jak to zrobić? Poprzez wychodzenie na coraz dłuższy okres czasu. Zacznij od wyjścia na 15 minut i najlepiej stój przez ten czas za drzwiami. Później wydłuż ten czas do pół godziny, godziny, aż w końcu psiak przyzwyczai się, że kiedy wychodzisz do pracy, wracasz po określonym czasie. 

Oczywiście szczeniak sam w domu nie może się nudzić, inaczej spędzanie czasu w samotności będzie dla niego straszliwie męczące. Zadbaj o zabawki, zagadki i gryzaki. Możesz kupić np. Zabawki z ukrytymi smakołykami, które zajmą psiaka na długo. Jeśli nie ma Cię długo w domu, warto również rozważyć adopcję psiego towarzysza dla Twojego malucha. Dwa psiaki będą sobie dotrzymywały towarzystwa (ale jednak jest to o wiele więcej obowiązków, więc warto to przemyśleć). 

Szczeniak sam w domu 9 godzin – co ze spacerami? 

Kolejną kwes ą są spacery (pamiętaj jednak, by zaszczepić szczeniaka przed rozpoczęciem przygody ze spacerami). Jeśli wiesz, że szczeniak będzie sam w domu przez dłuższy czas., możesz zaplanować spacery przed wyjściem do pracy (przy okazji zadbasz o dzienną dawkę ruchu). 

Reklama

Wiele osób biega, czy po prostu spokojnie spaceruje ze swoimi pupilami z samego rana. Jest to korzystne zarówno dla niego, jak i dla opiekuna. Poranny spacer powinien trwać minimum pół godziny. Po powrocie do domu również poświęć kilkanaście minut na wyjście z maluchem, a później na zabawę – będzie z pewnością stęskniony. 

Psy uwielbiają rutynę. Dlatego powtarzalne dni, w których nie dzieje się nic szczególnie zaskakującego, należą do ich ulubionych. Dbaj zatem o stałe pory posiłków i spacerów, co pomoże również przyzwyczaić się Twojemu psu do wypróżniania się na spacerach. 

Reklama

Szczeniak sika w domu jak jest sam – jak go tego oduczyć? Trening czystości będzie trwał tygodniami, dlatego trudno odpowiedzieć na pytanie: „kiedy szczeniak przestaje sikać w domu”. Warto zaopatrzyć się w maty do nauki czystości i kiedy będziesz w domu, uczyć psa, żeby właśnie na nich się załatwiał, kiedy Cię nie będzie. Kiedy tylko widzisz, że pies będzie chciał się załatwić, albo niedawno wypił dużą ilość wody, zanieś go na matę i zaczekaj. Miej dużo cierpliwości dla swojego zwierzaka, ponieważ na początku naprawdę nie będzie dobrze kontrolował swoich potrzeb fizjologicznych.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama