Ile snu potrzebuje szczeniak?

Ile śpi szczeniak? Odpowiadamy!

Ile śpi szczeniak? I ile powinien spać? W przypadku ludzi sen zajmuje aż 1/3 życia i trudno przecenić jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie organizmu. 

Ile godzin śpi szczeniak? 

Podobnie jak w przypadku ludzi, tak samo w przypadku psów, im psiak będzie starszy, tym mniej snu będzie potrzebował. Przeciętnej wielkości pies powinien potrzebować około 12 – 13 godzin snu. Im większy pies, tym więcej będzie spał i tym bardziej w ilości snu upodobni się do kota. Niestety jeszcze nie wiemy dlaczego większe psiaki śpią o wiele dłużej, niż mniejsze. Możliwe, że ma to związek z tym, że wszystkie procesy w ich organizmach zachodzą o wiele wolniej, dlatego potrzebują o wiele większej ilości odpoczynku. 

Wiadomo natomiast, że psiaki, tak jak ludzie, rodzą się z określonym temperamentem, który jest ściśle powiązany z ilością potrzebnego snu! Właśnie dlatego im pies jest bardziej aktywny, tym mniej snu będzie paradoksalnie potrzebował. Niespokojne i nerwowe psiaki też nie będą zbyt długo spały. Suczki w ciąży śpią natomiast dłużej, z uwagi na podwyższony poziom progesteronu. 

Szczenięta, które niedawno się obudziły, śpią natomiast aż przez 90 % doby! Przez pierwszy rok swojego życia, będziesz w stanie zauważyć, że pies przesypia większość doby i jest to zupełnie normalne, w końcu szczeniaki to żywe srebro i po intensywnej aktywności potrzebują dużej ilości odpoczynku. 

Ile godzin dziennie śpi pies? Jak można ulepszyć jego sen? 

Ustaliliśmy już, że przeciętny psiak śpi średnio 12 – 13 godzin dziennie. Ważne są jednak również warunki w jakich śpi. Przede wszystkim powinien mieć swoje legowisko, dopasowane do swojej wielkości. Legowisko może być nawet materacem. Powinno być jednak na tyle duże, żeby pies mógł się wygodnie rozciągnąć i wyprostować łapy. Warto również wywietrzyć pomieszczenie przed nocą. 

Reklama

W jakich warunkach powinien spać szczeniak? 

Upewnij się przede wszystkim, że miejsce w którym psiak śpi, jest spokojne i ciemne. Kup psiakowi legowisko, w którym będzie spał tylko on. Powinno być ono na tyle duże, żeby psiak mógł się w nim spokojnie i wygodnie rozłożyć. Niewygodne legowisko sprawi, że psiak zniechęci się do korzystania z legowiska. Warto również rozważyć, czy chcesz, żeby pies mógł spać z Tobą w łóżku. Jeśli definitywnie tego nie chcesz, pamiętaj, żeby od początku nie pozwalać psiakowi spać na łóżku i konsekwentnie trzymać się tej zasady, bo w innym razie pies szybko przyzwyczai się, że jeśli będzie wystarczająco uparty, to pozwolisz mu spać z Tobą. Oczywiście w spaniu z psiakiem nie ma nic złego i nie jest to absolutnie szkodliwe dla zdrowia, jest to po prostu kwestia osobistych preferencji. 

Małemu szczeniakowi zawsze warto do legowiska włożyć kocyk z zapachem jego mamy, albo Twoją koszulkę. Coś znajomego, co sprawi, że nie będzie się bał, kiedy obudzi się w nocy sam, w ciemności. Jak nauczyć psa spania w swoim legowisku? Za każdym razem, kiedy widzisz, że psiak robi się senny, zachęcaj go do zasypiania w legowisku, z czasem nauczy się, że to jego miejsce do spania. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama