Czy pies może jeść ryby? Jaką rybę dla psa wybrać?

Ryby są zdrowe. Jest to fakt, jednak dotyczy on ludzi. Właściciele psów często zastanawiają się, czy również dla ich pupila ryba będzie dobrym wyborem, szczególnie że to zazwyczaj koty kojarzone są z jedzeniem ryb. Przekonajmy się zatem czy również do diety psa warto i można włączyć rybę.

Czy pies może jeść rybę?

Pierwszą rzeczą, z której należy, zdawać sobie sprawę jest to, że ryby dla psa są raczej przekąską, a nie głównym składnikiem istotnych składników pokarmowych takich jak np. białko. Nie zmienia to jednak faktu, że tak jak dla ludzi, tak i dla czworonożnych pupili ryby są po prostu zdrowe. Tu można, by zamknąć temat, jednak istnieje kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać.

Ryba jest źródłem tiaminazy, związku, który powoduje rozpad witaminy B1. Obróbka termiczna unieszkodliwia ten związek, w związku z czym należy podawać rybę właśnie po takiej obróbce. Surowa ryba nie jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli jest standardem w codziennej diecie naszego pupila, a nie tylko dodatkiem. W rybach występuje również tlenek trimetyloaminy, który może prowadzić do uszkodzenia i niewydolności nerek. Można jednak zapobiec temu, jak przy poprzedniej substancji, za pomocą obróbki termicznej.

Czy zatem żadnej z ryb nie można podawać psu w postaci surowej? Otóż można: sola, halibut, dorsz i łosoś to ryby, w których nie ma tiaminazy. Surową rybę możemy podać też, gdy robimy to okazjonalnie jako przekąskę. W związku z tym wybieramy filety lub ryby bardzo drobno zmielone przed podaniem. Jeśli już zamierzamy podać zwierzęciu surową rybę, istotne jest by nie była ona wcześniej mrożona. Proces odmrażania może spowodować rozwój skażenia mięsa, nie tylko bakteriami, ale też pasożytami.

Jaka ryba dla psa?

Pierwsza kwestia to, fakt, że najlepsza ryba dla psa to ryba tłusta. Jeśli jest to okazjonalny smakołyk to najważniejszy jest w niej właśnie tłuszcz, a nie białko. Tłuszcze zawierają kwasy omega- 3, mocno zalecane także dla ludzi. Istotne jest też to, żeby były to ryby morskie, najlepiej z białym mięsem. Należy też wiedzieć, że psy w przeciwieństwie do kotów, są bardzo wrażliwe na rybie ości, gdyż mogą one utkwić w ich przewodzie pokarmowym, a nawet doprowadzić do jego przerwania.

Reklama

Gdzie zaopatrzyć się w ryby dla psa?

Oczywiste jest, że nie sposób podać konkretnych miejsc, gdzie kupimy najlepszą rybę dla naszego psa, jednak zawsze warto dokonywać zakupu, w miejscu nam dobrze znanym i sprawdzonym, gdzie mamy pewność co do świeżości i najwyższej jakości towaru. Tak jak u ludzi, ważne aby do ryby nie były dodane konserwanty i inne chemiczne specyfiki.

Dobrą praktyką jest, gdy ryba na sklepowej ladzie jest obłożona lodem, wtedy wiemy, że przechowywana jest w odpowiednich warunkach. I teraz rada nieco kontrowersyjna, ale bardzo przydatna. Nie bójmy się wąchać ryb. Zapach jest bardzo istotnym wskaźnikiem świeżości towaru.

Reklama

Sposoby podania ryby psu

Sposobów na przygotowanie ryby dla psa jest kilka. Oczywiście, najlepiej podawać rybę w całości, razem z wnętrznościami, jednak jak już wcześniej zostało wspomniane, należy ją bardzo dokładnie zmielić. Jeśli jednak rybę podajemy częściej, najlepiej ją ugotować, nie zapominając oczywiście o wybraniu z niej ości. Wspominam o tym tak często, ponieważ połknięcie ości, może mieć naprawdę poważne konsekwencje a nawet doprowadzić do śmierci pupila. Żaden właściciel nie powinien tego lekceważyć.

A co jeśli nasz pies ma tzw. “długie zęby” na ryby? Pozostaje nam wtedy podawanie mu karm suchych lub mokrych z dodatkami rybnymi. Jest to całkiem niezły sposób na przemycenie do diety pupila ważnych składników odżywczych pochodzących z ryb. Tu oczywiście znowu zasada wysokiej jakości karmy i braku niepotrzebnych ulepszaczy i konserwantów. Wybór jest naprawdę duży, w związku z czym przy zakupie należy dokładnie zapoznać się ze składem.

Niektórzy psi dietetyce zalecają, aby psom, które ryby jedzą często dodatkowo suplementować witaminę E.

Czy zmuszać pupila do jedzenia ryb?

Jeżeli jednak trafił się nam egzemplarz, który naprawdę kategorycznie odmawia jedzenia ryb i to w każdej postaci? Czy powinniśmy takiego delikwenta zmuszać? Otóż nie, jedzenie ryb nie powinno być obowiązkiem. Ogólnie rzecz biorąc, zmuszanie w kwestiach jedzenia nie przyniesie niczego dobrego. Nie zmienia to faktu, że warto próbować i zachęcać pupila na różne sposoby, np.: zmienianiem gatunku ryby, różnymi teksturami, wielkością podawanych kawałków.

Reklama

Ryby w psiej diecie są wskazane, zdrowe i potrzebne. Należy jednak ryby odpowiednio przygotować, zwracać uwagę na ich gatunek i jakość. Podawać je z początku bardzo dokładnie obserwując psiaka, bo nigdy nie wiadomo jak organizm konkretnego psa zareaguje. Podawajmy ryby morskie z białym mięsem. Tłuste lub nawet bardzo tłuste. Uważajmy na ości. Nie podawajmy ryb w dużych ilościach szczeniętom i psim seniorom oraz w późnych porach wieczornych, ponieważ ze względu na ilość tłuszczu mogą być ciężkostrawne.

Jeśli jesteśmy właścicielami psiego niejadka, kombinujmy z teksturą, gatunkiem czy po prostu przemycajmy składniki z ryby w suchej lub mokrej karmie. No i nie zmuszajmy naszego pupila jeśli ewidentnie nie jest zainteresowany spożywaniem ryb. Jedzenie ryby ma być przyjemnością, formą atrakcyjnej przekąski, a nie obowiązkiem.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak schłodzić psa?

Jak schłodzić psa - to pytanie zadaje sobie każdy właściciel czworonoga, kiedy temperatura na zewnątrz [...]

Dodaj komentarz

Reklama