Australian Stumpy Tail Cattle Dog – opis rasy

Australian cattle dog jest bardzo blisko spokrewniony z cattle dogiem. Jest to dość niski, ale mocno zbudowany psiak o nieco szorstkiej, krótkiej sierści i niewielkim ogonie. Jest to radosny i pełen temperamentu psiak, który bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i chodzi za nim praktycznie krok w krok. 

Australian cattle dog – charakter 

Pełna nazwa rasy to „australian stumpy tail cattle dog” i oznacza ona po prostu australijskiego psa o krótkim ogonie, który nadaje się idealnie do bydła. Szczeniaki tej rasy rodzą się najczęściej ze szczątkowym ogonem, chociaż zdarzają się również osobniki, które mają ogon pełnowymiarowy. W przypadku tej rasy nie jest to jednak zaleta, a wada dyskwalifikująca z wszelkich wystaw i oficjalnej hodowli. 

Jest to psiak bardzo radosny i pogodny, ale nader wszystko potrzebujący silnego i częstego kontaktu z człowiekiem. Jest to delikatny i cierpliwy psiak, który jest przyjazdy wobec wszystkich naokoło. Stumpy uwielbia dzieci, jednak kontakty z nimi powinny odbywać się pod nadzorem. Nie z uwagi na jego agresję, której nie przejawia, ale po prostu z uwagi na jego entuzjastyczny i żywiołowy temperament. Jeśli psiak ten jest wychowywany razem z dziećmi, traktuje je jak właśnie potomstwo i jest gotowy oddać za nie życie. 

Stumpy jest czujnym psiakiem, który nie pozwoli prześlizgnąć się żadnemu intruzowi. Ze sporą dozą nieufności traktuje również obcych, których lubi obszczekiwać. Dlatego przy powitaniu gości należy zachować ostrożność. Dobrze wychowany i wyszkolony stumpy nie zrobi nikomu krzywdy, jednak zawsze warto uważać. 

Jeśli chodzi o inne zwierzaki w domu, stumpy toleruje je bardzo dobrze, o ile ich zapoznanie zostało przeprowadzone z rozsądkiem. 

Reklama

Stumpy może mieszkać zarówno w mieście, jak i na wsi. W domu i w bloku. Niezależnie jednak od miejsca zamieszkania, powinien mieć zapewnioną stałą dawkę ruchu i zabawy angażującej umysł. W innym wypadku może on niszczyć rośliny w ogrodzie, robić podkopy, czy gryźć buty i torebki. 

Jest to bardzo inteligentny psiak, który patrzy na świat z ogromną ciekawością. Jego podkłady energii są wręcz nieskończone, jest wręcz żywym srebrem. 

Reklama

Stumpy będzie idealnym psem dla wszystkich, którzy uwielbiają ruch, szczególnie na świeżym powietrzu. Można uprawiać z nim psie sporty typu agility, flyball, czy frisbee. Może również towarzyszyć podczas joggingu, czy na basenie. 

Stumpy nie znosi krzyku i przymusu. Jeśli zatem chcesz osiągnąć optymalne rezultaty w wychowaniu tego psiaka, trzeba nastawić się na wytworzenie partnerskiej relacji opartej na komunikacji i szacunku. W przypadku tej rasy bardzo ważna jest również socjalizacja, która powinna przebiegać od małego. Stumpy nie może być pozostawiony sam sobie, ponieważ zacznie dziczeć. Potrzebuje silnej więzi ze swoim opiekunem i dużej ilości uwagi. 

Cattle dog – zdrowie 

Stumpy jest niezwykle odpornym psem, który opiera się większości warunków klimatycznych. Najczęściej miewa problemy z zanikiem siatkówki, który pojawia się w miarę upływu lat u tego psiaka. Dobra wiadomość jest taka, że można psiakowi wykonać specjalny test, który wykryje, czy jest on narażony na tę chorobę. Czasami zdarzają się też dysplazje. 

Australian stumpy tail cattle dog – historia 

Zarówno stumpy jak i Australian cattle dog, mają wspólnego przodka, którym jest heeler. Historia healerów sięga aż XIX wieku. Pod koniec XIX wieku kynolodzy zainteresowali się cattle dogami. Pierwszy wzorzec powstał już w 1897 roku, jednak był o wiele bardziej liberalny niż obecnie, ponieważ dopuszczał do wystaw psiaki które miały krótki jak i długi ogon. W latach 20 XX wieku cattle dogi stawały się jednak coraz mniej popularne, co sprawiło, że w ciągu 20 lat została tylko jedna hodowla. Aby nie dopuścić do wymarcia rasy, w 1988 roku w Australii powstał zatwierdzony przez FCI program odbudowy rasy. 

Reklama

Do dzisiaj psiaki te są najpopularniejsze właśnie na australijskich ziemiach. Nadal jednak cattle dogów jest bardzo mało, szacuje się, że zaledwie 3000, z czego większość żyje w Australii, zaledwie 100 w USA i Kanadzie i tylko jeden pies w Polsce. Obecnie trudno jest kupić w naszym kraju szczeniaka tej rasy, raczej trzeba go sprowadzać z zagranicy. 

Cattle dog – pielęgnacja 

Pielęgnacja stumpy’ego jest bardzo łatwa i nieskomplikowana. Raz na tydzień, czy dwa, należy wyczesać jego sierść specjalnym gumowym zgrzebłem, by pozbyć się martwego włosa i naskórka. Poza tym wystarczy kąpać go raz na 2 – 3 miesiące. Należy również dbać o pielęgnację pazurów, uszu, oczu i zębów. 

Australian cattle dog hodowla 

Stumpy dotarł do Polski dopiero w 2006 roku i nie jest tutaj bardzo popularnym psiakiem, ale czasami można zauważyć go na ulicy. 

Jego wielkość to od 46 – 51 cm w przypadku psów i od 43 – 48 cm u suczek. Stumpy waży od 16 – 23 kg i żyje przeciętnie 16 lat, chociaż zdarzają się przypadki przedstawicieli tej rasy, którzy w dobrym zdrowiu doczekały dwudziestych urodzin. 

Reklama
Reklama

Australian cattle dog cena 

Szczeniak tej rasy kosztuje około 1500 euro, a jego miesięczne utrzymanie to koszt od 150 – 200 ł. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Anatolian - pies pasterski

Anatolian karabash brzmi dość egzotycznie, prawda? Nie bez powodu, rasa ta pochodzi poniekąd z Turcji, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama