Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Jak nauczyć psa zostawać w domu, kiedy musisz wyjść i załatwić swoje sprawy? To oczywiste, że nie będziesz w stanie cały czas przebywać w domu, czasami trzeba wyjść i załatwić swoje sprawy, pójść do pracy, zrobić zakupy. Psiak prędzej czy później będzie musiał zostać sam w domu. Co jednak zrobić, kiedy w Twoim domu pojawił się nowy, mały przyjaciel, a Ty nie możesz poświęcić mu tyle czasu ile byś chciał, a co więcej – musisz wyjść z domu na 8, czy 9 godzin? Czy można zostawić psa samego w domu? Jak sobie z tym poradzić? 

Jak nauczyć psa zostawania w domu? 

Oczywiście, psa można i czasami nawet niestety trzeba zostawić samego w domu. Mimo tego, że prawdopodobnie chcielibyśmy spędzić z nim cały dzień, trzeba załatwić swoje sprawy i pójść do pracy. I im szybciej nauczymy psiaka, że wychodzimy z domu, tym lepiej, dla jego własnego dobra. Od czego zacząć? Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu? 

Planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie. Rozplanuj pory posiłków psiaka i w godzinach, w których Cię nie będzie, najlepiej zaopatrz się w automat na karmę, który o ustawionych przez Ciebie godzinach będzie zwierzakowi podawał karmę. Możesz też skorzystać z pomocy zaufanych sąsiadów, który mogą chociaż raz w ciągu dnia nakarmić zwierzaka. Jednak obecnie są na rynku dostępne naprawdę zaawansowane automaty na karmę, które potrafią otwierać się na specjalny mikrochip, który rozpoznaje tylko Twojego psa, (dlatego jeśli masz inne zwierzaki w domu, nie ma obawy, że zabiorą jedzenie Twojemu psiakowi – automat otworzy się tylko dla niego). Taki automat jest w stanie podawać regularne posiłki przez 2, a czasami nawet 3 dni. Warto zainteresować się taką opcją. Kolejną ważną kwestią jest też to, czy pies nie ma np. lęku separacyjnego, czy nie został zbyt wcześnie oddzielony od swojej mamy. Może to być powodem dla którego bardzo źle znosi rozłąkę, 

Niemniej jednak, nauka zostawiania psa w domu może być trudna, szczególnie na początku, nawet u zdrowego psiaka, który nie ma problemów behawioralnych i lęku separacyjnego. Początkowe rozstania z właścicielem mogą być (a raczej na pewno będą) trudne, dlatego warto wziąć kilka dni wolnego i zacząć zwierzaka przyzwyczajać do Twojej nieobecności. Jak to zrobić? Poprzez wychodzenie na coraz dłuższy okres czasu. Zacznij od wyjścia na 15 minut i najlepiej stój przez ten czas za drzwiami. Później wydłuż ten czas do pół godziny, godziny, aż w końcu psiak przyzwyczai się, że kiedy wychodzisz do pracy, wracasz po określonym czasie. 

Oczywiście szczeniak sam w domu nie może się nudzić, inaczej spędzanie czasu w samotności będzie dla niego straszliwie męczące. Zadbaj o zabawki, zagadki i gryzaki. Możesz kupić np. Zabawki z ukrytymi smakołykami, które zajmą psiaka na długo. Jeśli nie ma Cię długo w domu, warto również rozważyć adopcję psiego towarzysza dla Twojego 

Reklama

malucha. Dwa psiaki będą sobie dotrzymywały towarzystwa (ale jednak jest to o wiele więcej obowiązków, więc warto to przemyśleć). 

Nauka zostawiania psa w domu – 8 godzin bez spaceru? 

Kolejną kwestią są spacery (pamiętaj jednak, by zaszczepić szczeniaka przed rozpoczęciem przygody ze spacerami, szczeniak powinien mieć cały pakiet szczepień). Jeśli wiesz, że szczeniak będzie sam w domu przez dłuższy czas., możesz zaplanować spacery przed wyjściem do pracy (przy okazji zadbasz o dzienną dawkę ruchu). Przygotuj się też na to, że z uwagi na dość mały pęcherz psiaka, będziesz musiał przez pierwsze kilka miesięcy jego życia wychodzić na spacery o wiele częściej, niż kiedy psiak będzie starszy. 

Reklama

Wiele osób biega, czy po prostu spokojnie spaceruje ze swoimi pupilami z samego rana. Jest to korzystne zarówno dla niego, jak i dla opiekuna. Poranny spacer powinien trwać minimum pół godziny. Po powrocie do domu również poświęć kilkanaście minut na wyjście z maluchem, a później na zabawę – będzie z pewnością stęskniony. 

Psy uwielbiają rutynę. Dlatego powtarzalne dni, w których nie dzieje się nic szczególnie zaskakującego, należą do ich ulubionych. Dbaj zatem o stałe pory posiłków i spacerów, co pomoże również przyzwyczaić się Twojemu psu do wypróżniania się na spacerach. 

Nauka zostawania samemu w domu – szczeniak sika w domu 

Trening czystości będzie trwał tygodniami, dlatego trudno odpowiedzieć na pytanie: „kiedy szczeniak przestaje sikać w domu”. Warto zaopatrzyć się w maty do nauki czystości i kiedy będziesz w domu, uczyć psa, żeby właśnie na nich się załatwiał, kiedy Cię nie będzie. Kiedy tylko widzisz, że pies będzie chciał się załatwić, albo niedawno wypił dużą ilość wody, zanieś go na matę i zaczekaj. Miej dużo cierpliwości dla swojego zwierzaka, ponieważ na początku naprawdę nie będzie dobrze kontrolował swoich potrzeb fizjologicznych. 

Jeśli Twój pies nie czuje się bardzo bezpiecznie, możesz również spróbować poprawić jego samopoczucie klatką kennelową. Jest to specjalna klatka, do której będzie mógł się udać i w której będą na niego czekały jego ulubione zabawki, kocyk, mata do nauki czystości i może trochę ulubionych smakołyków. Dlatego takie rzeczy? Ponieważ sprawią one, że pies poczuje się swobodnie. Więcej o klatce kennelowej przeczytacie w naszym artykule o klatkach kennelowych, ich wadach i zaletach. Oczywiście można też rozważyć adopcję drugiego zwierzęcia, co z pewnością zmniejszyłoby poczucie samotności pierwszego psiaka, natomiast trzeba pamiętać, że każdy kolejny zwierzak to więcej odpowiedzialności, dlatego jest to ruch, który trzeba dobrze przemyśleć. Niemniej jednak jest to dobre rozwiązanie sytuacji samotności. Jednak nawet gdyby w domu pojawił się nowy psiak, czy kot, zawsze należy zaopatrzyć się w ulubione zabawki i przysmaki psiaka, tak, by zawsze miał do nich dostęp, tak, by poczuł się jeszcze bardziej bezpiecznie i by nie martwił się tym, gdzie jesteś, ani kiedy wrócisz (i czy wrócisz w ogóle). Psiaki niestety nie wiedzą gdzie ani na ile wychodzimy, ale jedno jest pewne – kiedy nas nie ma, bardzo tęsknią. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama