Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia? Gryzienie jest niestety dla opiekunów bardzo nieprzyjemne i kiedy się zdarza, reagujemy najczęściej złością i krzyknięciem na psiaka, co niestety niewiele daje i może tylko pogłębiać problem. Gryzienie może się objawiać w różnych formach, psiak może gryźć opiekuna, buty, kanapę, czy inne przedmioty, których gryźć nie powinien. Z czego może wynikać takie gryzienie i co można zrobić, by psiak przestał gryźć? 

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? 

Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie, dlaczego pies w ogóle gryzie? Szczeniaki gryzą wszystko wokoło dlatego, że w ten sposób poznają otaczający je świat. Szczeniak najpierw uczy się w jaki sposób nagryzać sutki swojej mamy, by wypływało z nich mleko, uczy się siły nacisku, tak, by nie ugryźć za lekko, ani też za mocno. Jest to dla małego psiaka bardzo ważna lekcja dotycząca tego, co zrobić, żeby dostać (a nie stracić) jedzenie. Kiedy piesek wychowuje się ze swoim rodzeństwem, również uczy się, w jakich sytuacjach gryzienie jest zabawą, a kiedy nie. Psiaki wzajemnie obgryzają swoje uszy i łapią ogony. Nie stanowi to żadnego powodu do niepokoju. Psiak potrafi swojemu rodzeństwu bardzo wyraźnie i dokładnie zakomunikować, że nie życzy sobie gryzienia, bo zabawa szybko się skończy. Dorastające psiaki często biorą do pyszczka przeróżne przedmioty, bo w ten sposób poznają świat i sprawdzają, czy dana rzecz nadaje się do jedzenia. 

Jak oduczyć psa gryzienia rąk? 

Jak nauczyć szczeniaka, żeby nie gryzł rąk? Przede wszystkim zastanów się nad tym, co może być przyczyną tego, że psiak gryzie. Może został zbyt szybko oddzielony od swojej mamy i nie został prawidłowo zsocjalizowany ze swoim rodzeństwem, przez co nie wie jak powinny wyglądać prawidłowe zachowania w stadzie. Może jest znudzony, bo ma za mało zabawy, a jego opiekunów przez większość dnia nie ma w domu? Warto się nad tym zastanowić. 

Możliwe, że psiak ma zbyt mało zabawek, dlatego próbuje je organizować na własną rękę i kończy się to niszczeniem butów, mebli, etc. Powodem może być też to, że zabawki nie są do psa dobrane. Nie zawsze popularne zabawki będą odpowiadały akurat naszemu pupilowi. Niestety, w tym wypadku trzeba kierować się metodą prób i błędów i szukać odpowiednich zabawek do skutku. Możliwe też, że spacery z psem są zbyt krótkie, ma on za mało ruchu i po prostu się nudzi, przez co gryzie ręce, nogi i przedmioty, bo chce zwrócić na siebie uwagę. Może psiak nauczył się, że dostaje uwagę tylko wtedy, kiedy kradnie buty, albo coś niszczy? 

Jeszcze jednym powodem może być stres i lęk u psiaka. Może jego życie było ostatnio stresujące? Może pojawił się nowy pies, czy członek rodziny w domu? 

Reklama

Aby pies nie gryzł rąk, warto za każdym razem kiedy to zrobi, powiedzieć głośno „ała!”. Kiedy pies po chwili znowu spróbuje ugryź, powtórz komunikat i odejdź. Będzie to dla psiaka znak, że kiedy gryzie, zabawa się kończy. Jest to bardzo dobra metoda, ale wymaga cierpliwości i konsekwencji. W razie wątpliwości skonsultuj się koniecznie z behawiorystą! 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak nauczyć psa sztuczek?

Jak nauczyć psa sztuczek? Z pewnością każdemu właścicielowi zależy na tym, żeby ich psiak był [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa szczekać?

Jak nauczyć psa szczekać? Najczęściej nie lubimy, kiedy pies szczeka, szczególnie kiedy robi to często [...]

Dodaj komentarz

Reklama