pies sika w domu

Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym świecie. Zapewne znasz zbyt dobrze ten scenariusz: wracasz po ciężkim dniu do domu, witasz się radośnie ze swoim pupilem, aż tu nagle dostrzegasz żółtą kałużę (albo co gorsze – wpadasz w nią). Pół biedy, jeśli psiak wybrał kafelki, gorzej, jeśli panele, ale prawdziwą tragedią są zasikane dywany, buty i wszelkie inne materiały, z których pozbycie się zapachu graniczy z cudem. Co możesz zrobić? Jak nauczyć szczeniaka czystości

Nauka czystości psa to nauka cierpliwości 

Przygotuj się na to, że trening czystości psa zajmie trochę czasu – tak naprawdę może być to przedział od kilku tygodni do kilku miesięcy, zależy to tak naprawdę od szczeniaka, każdy uczy się czystości w innym tempie. Postaraj się nie zrażać tym, że początkowo nie będzie efektów. Trening czystości zacznij od zamykania psiaka ilekroć wychodzisz, w pomieszczeniu, w którym podłoga jest łatwa do utrzymania w czystości. 

Oczywiście pomieszczenie musi być na tyle duże, by psiak mógł się swobodnie poruszać, w końcu szczeniaki to istne wulkany energii. Wychodząc, zostaw mu jedzenie, świeżą wodę i dużo zabawek. Kolejnym krokiem będzie zostawienie w jednym rogu legowiska, a w drugim kuwety (mogą to być gazety posypane ziemią lub specjalne maty do nauki czystości dla psów). 

Psy nie lubią załatwiać się w pobliżu miejsca spożywania posiłków, a zapach ziemi zacznie w końcu kojarzyć się ze spacerami. 

Jak oduczyć rocznego psa sikania w domu

Roczne psiaki są nadal bardzo młodymi psami i możesz zastosować do nich powyższe metody. Jeszcze jedną rzeczą którą warto pamiętać, jest to, że rasy mniejszych psów (np. yorki, maltańczyki, chihuahua) mają mniejsze pęcherze, a wszystkie procesy trawienne zachodzą również szybciej, przez co będą sikały częściej, niż ich więksi koledzy. Dlatego jeśli Twój roczny psiak nie załatwia się tam, gdzie powinien, zastanów się, czy nie jest to kwestia zbyt rzadkich spacerów. Jeśli Twój psiak potrzebuje się załatwiać tak często, nie musisz sześć razy dziennie wychodzić z nim na półgodzinny spacer. Wystarczy tak naprawdę wyjść tylko na 2 długie spacery, a pozostałe załatwić w ciągu kilku, maksymalnie kilkunastu minut, by dać psiakowi chwilę na obwąchanie terenu i oczywiście na załatwienie swoich potrzeb. 

Reklama

Jeśli pies mimo treningu czystości załatwia się w dziwnych miejscach, zabierz go koniecznie do weterynarza, poprzez sikanie psy czasami dają nam znać, że coś złego dzieje się z ich zdrowiem – może to być zapalenie pęcherza lub problemy z nerkami. Możliwe również, że pies sika w różnych nietypowych miejscach ze względu na stres. Czasami silny stres może nawet powodować krwiomocz. 

Pamiętaj też, że np. szczenięta do 4 -5 miesiąca życia nie potrafią długo wytrzymywać bez zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Małe psiaki załatwiają swoje potrzeby zawsze po drzemce, intensywnej zabawie i jedzeniu. Wykorzystaj tę wiedzę i wyprowadzaj psa na krótki spacer po powyższych. Dla wzmocnienia efektu, nagradzaj psiaka smakołykiem za każdym razem, kiedy zrobi siku na takim szybkim spacerze. 

Reklama

Jak nauczyć dorosłego psa czystości 

Nauka tego, jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu jest procesem i może zająć więcej czasu niż w przypadku nauki szczeniaka, jednak jest jak najbardziej możliwa. Najskuteczniejszą metodą nauki dorosłego psa czystości, będzie regularne wyprowadzanie go w momentach, w których przewidujesz, że może mieć potrzebę się załatwić. Tak, niestety jest to żmudny trening, ale regularność i konsekwencja przynoszą wspaniałe rezultaty. Podobnie jak w przypadku nauki szczeniaków, nagradzaj psa smakołykami za posłuszne załatwienie się. Po kilkunastu razach pies zakoduje sobie w mózgu korelację pomiędzy załatwianiem się na spacerze, a otrzymywaniem przysmaków. 

Jeśli nie jesteś w stanie wyprowadzać psiaka za każdym razem kiedy tego potrzebuje, wygospodaruj mu w domu miejsce, w którym może się załatwiać, coś na kształt kociej kuwety. Możesz użyć do tego specjalnych mat do wypróżniania się dla psów. Możesz również pomóc wykształcić zwierzakowi dobre nawyki poprzez stosowanie specjalnych sprayów, którymi psika się miejsca, w których pies ma się wypróżnić – zapach preparatu przyciąga zwierzaka do wyznaczonego miejsca. 

Sikanie psa może być też oznaką znaczenia terenu, jeśli pies nie jest wykastrowany. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie kastracja, która uspokoi burzę hormonalną i sprawi, że psiak będzie o wiele spokojniejszy. 

Jak oduczyć starego psa sikania w domu? 

Jeśli masz w domu staruszka, przede wszystkim wykonaj wszystkie badania i upewnij się, że jest zdrowy. Starsze psy często zaczynają sikać w domu, ponieważ łapią infekcje pęcherza i nerek. Sikanie w domu może być również objawem cukrzycy, poprzez zwiększenie zapotrzebowania na płyny. 

Reklama

Jeśli okaże się, że pies jest zdrowy, zastosowanie w nauce czystości znajdą sposoby, którymi uczy się sikania w wyznaczonych miejscach dorosłych psów. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i absolutnie nie krzyczeć na psa – nie robi tego na złość. 

Można powiedzieć, że wychowanie psa trwa całe życie. Prawidłowe wychowanie to nie tylko poświęcanie mu czasu. Często niezastąpione w nauce będą odpowiednie akcesoria i pomoce wychowawcze dla psa. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę produktów, 

takich jak: pieluchy dla psa, podkłady i maty absorbujące, gwizdek i kliker, pozwalający przywołać psa. Niezastąpione są również torebki i pasy biodrowe na przysmaki, dzięki którym będziesz mieć zawsze pod ręką smakołyki dla Twojego czworonoga. 

Nauka czystości szczeniaka – specjalne maty do nauki czystości 

Maty do nauki czystości- chociaż byłoby idealnie, by pies załatwiał się tylko na spacerach, nie zawsze jest to możliwe. Maty umożliwią nie tylko naukę szczeniaka czystości, ale również będą świetnym rozwiązaniem, jeśli nie będzie nas przez dłuższy okres dnia w domu, czy zwyczajnie nie wytrzyma do następnego spaceru- wtedy psiak będzie wiedział, że ma wyznaczone miejsce do załatwienia swoich potrzeb i nie ucierpią nasze meble, czy dywany. 

Reklama
Reklama

Jak nauczyć szczeniaka korzystania z mat? Nie jest to trudne, takie maty zawierają feromony przyciągające psiaki. Po przebudzeniu, czy wypiciu wody, skieruj zwierzaka do maty. Kiedy zacznie wchodzić sam, nagródź go smakołykiem. W ten sposób psiak szybko zrozumie, że powinien się załatwiać dokładnie w tym miejscu. 

Jest jeszcze jedno pomocne narzędzie które można i warto zastosować w nauce czystości psiaka – są nim spraye zapobiegające znaczeniu terenu. Są one nieocenioną pomocą w nauce szczeniąt, natomiast może się zdarzyć, że adoptujemy starszego psa, który nie widzi żadnego problemu w załatwianiu swoich potrzeb w domu. Wtedy w pomocą przychodzą spraye zapobiegające znaczeniu terenu w domu. W połączeniu z matami do nauki czystości i ogromną dozą cierpliwości, będą idealnym sposobem na nauczenie psa, że potrzeby załatwiamy na spacerze, albo w wyznaczonym do tego miejscu. Substancje użyte do produkcji takich sprayów są bezpieczne dla psa i człowieka, najczęściej są to głównie olejki eteryczne, dlatego nie musisz się obawiać, że źle wpłyną na Twoje zdrowie, czy samopoczucie. 

Pamiętaj również, że psy bardzo lubią w swoim życiu regularność, co znaczy, że pies powinien mieć wyznaczone stałe pory posiłków i zawsze świeżą, codziennie zmienianą wodę. Miski z jedzeniem natomiast nie powinny być cały czas pełne, powinny być napełniane tylko o konkretnych porach posiłków, tak, by nauczyć psiaka regularnego jedzenia. Będzie to nieopisaną pomocą w nauce czystości, ponieważ regularne jedzenie będzie skutkowało regularnym wypróżnianiem się, co pozwoli Ci z czasem ustalić realny harmonogram spacerów. Po jakimś czasie ustalisz, w jakich porach Twój pies najbardziej prawdopodobnie będzie miał potrzebę pójścia na spacer, co pozwoli zaplanować Ci lepiej swój czas, a także dobrze wpłynie na samopoczucie Twojego pupila. Przede wszystkim jednak bądź cierpliwy, a w końcu dojdziesz do momentu, w którym psiak będzie sam dawał znać, że chce wyjść na spacer. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama