Czy pies wytrzyma 8 godzin sam w domu?

Pies sam w domu – czy może wytrzymać 8 godzin?

To oczywiste, że nie jesteśmy spędzić w domu całego dnia, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy tego chcieli. Trzeba przecież zrobić zakupy, pójść do pracy, czy do urzędu. Jest to nieuniknione. Co jednak z pracą? Czy pies może w ogóle zostawać sam w domu na 8 godzin? A jeśli tak, to jak możemy go tego nauczyć? 

Pies sam w domu – czy to zdrowe? 

Wiadomo od dawna, że pies jest zwierzęciem stadnym i z całą pewnością potrzebuje towarzystwa, najlepiej czuje się w pobliżu osób i zwierząt, które dobrze zna. Kiedy wychodzimy z domu, a pies nie jest do tego przyzwyczajony, będzie to dla niego ogromny stres, który może nasilać się z każdym kolejnym wyjściem opiekuna z domu. Czy pies może właściwie zostawać sam w domu? 

Tak, pies może zostawać sam w domu na 8 godzin ( w innym przypadku większość pracujących ludzi nie mogłaby mieć psiaka), jednak musi zostać to zaplanowane i pies musi przyzwyczaić się do tego, że czasami zostaje sam. 

Szczeniak sam w domu – 8 godzin 

Zacznij od planowania. Psy uwielbiają rutynę i stałe pory spacerów, i jedzenia. Rozplanuj pory posiłków psiaka i w godzinach, w których Cię nie będzie, najlepiej zaopatrz się w automat na karmę, który o ustawionych przez Ciebie godzinach będzie zwierzakowi podawał karmę. Możesz również poprosić o pomoc sąsiadów, ale wiadomo, że nie zawsze będą mieli czas i możliwość, żeby nakarmić Twojego pupila. 

Zanim rozpoczniesz przyzwyczajanie Twojego psiaka do tego, że wychodzisz, upewnij się, że nie cierpi on na lęk separacyjny. Czy nie został zbyt szybko oddzielony od mamy? Jeśli Twój pies kiepsko znosi rozłąkę, to może być powodem i będzie to wymagać interwencji behawiorysty. 

Reklama

Nauka zostawiania psa w domu może być trudna, szczególnie na początku, nawet u zdrowego psiaka, który nie ma problemów behawioralnych i lęku separacyjnego. Warto zaplanować kilka dni wolnego na naukę psiaka zostawania samego w domu. Jak zatem można to zrobić? Cała nauka będzie polegała na wychodzeniu na coraz dłuższe okresy czasu. Zanim jednak wyjdziesz, upewnij się, że psiak ma wszystko, czego potrzebuje, czyli świeżą wodę, zabawki, gryzaki i wygodne legowisko. Warto również zabrać psiaka na spacer przed wyjściem do pracy i po powrocie, tak, by mógł załatwić swoje potrzeby. Oczywiście należy pamiętać, że nawet, jeśli psiak był na spacerze, należy zostawić mu w domu miejsce, w którym może się załatwić. Specjalną matę, do której należy go przyzwyczaić, że w razie braku spaceru, to właśnie tam powinien się załatwiać. 

Zacznij od wyjścia na 15 minut i najlepiej stój przez ten czas za drzwiami. Później wydłuż ten czas do pół godziny, godziny, aż w końcu psiak przyzwyczai się, że kiedy wychodzisz do pracy, wracasz po określonym czasie. Jeśli mimo częstego powtarzania tego ćwiczenia Twój pies nadal będzie bardzo źle znosił rozłąki, rozważ spotkanie z behawiorystą, którzy pomoże wam przejść przez cały ten proces. Uzbrój się w cierpliwość i nie przejmuj początkowymi niepowodzeniami, z czasem Twój psiak nauczy się zostawać sam. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama