Kenell co to jest i do czego służy?

Klatka kennelowa dla psa – czy warto?

Klatka kennelowa mimo wielu zalet, budzi niestety wiele kontrowersji i źle się kojarzy – ze złym podejściem do szkolenia, męczeniem i więzieniem zwierzaka wbrew jego woli, a także z bezradnością i okrucieństwem. Czy te skojarzenia są zasadne? Absolutnie nie! Dzisiaj więcej o tym, do czego służy klatka kennelowa dla psa i klatka kennelowa dla kota, a także czym się kierować podczas jej wyboru. 

Do czego służy klatka kennelowa

1. Zwierzęta, w szczególności psy i koty, uwielbiają rutynę. Nie ma dla nich nic lepszego, niż dzień, co do którego są pewni, że nic nowego się nie wydarzy. Spokojne wykonywanie tych samych czynności o podobnych porach jest dla psa czystą radością. Rano jedzenie, spacer, zabawa, drzemka, jedzenie, spacer, zabawa, etc. Brak regularności może skutkować nawet problemami behawioralnymi u psa – brak poczucia bezpieczeństwa i pewności sprawia, że pies czuje się źle. Ponadto, psy uwielbiają czasami odpocząć w całkowitym spokoju, z dala od kogokolwiek. Jako opiekunowie, powinniśmy im to umożliwić i wyznaczyć psiakowi w domu miejsce, do którego będzie mógł się udać, kiedy będzie chciał być sam. Właśnie taką funkcję może pełnić klatka kennelowa. Jeśli popracujemy z psem w taki sposób, by miał z nią dobre skojarzenia, z radością będzie się do niej udawał, by zaczerpnąć spokoju. 

2. Do opanowywania destrukcyjnych zapędów psa. Klatka kennelowa będzie dobrym sposobem na tymczasowe poradzenie sobie z instynktami niszczenia wszystkiego wokół, kiedy nie ma Cię w domu. Możesz zamknąć w niej psa na czas swojej nieobecności. Pamiętaj jednak, żeby wypuścić go od razu po powrocie, a także upewnij się, że pies otrzymuje wystarczającą ilość ruchu i nie ma problemów behawioralnych, z którymi trzeba udać się do weterynarza i behawiorysty. Pamiętaj jednak, że pies nie może spędzić w klatce więcej, niż 3 – 4 godzin. I nie można od razu zamknąć go w klatce na tak długo okres czasu – powinno się go stopniowo wydłużać, zaczynając od kilku minut. Najlepiej jest zacząć ćwiczenie od czasu, kiedy pies jest jeszcze małym szczeniakiem. Jednak wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego należy podejść do całego procesu z cierpliwością. 

3. Kolejnym świetnym zastosowaniem klatki kennelowej są podróże. Jeśli Twój pies źle je znosi, albo nie lubi nowych miejsc, możesz zabierać go razem z klatką, która pachnie znajomo, wygląda znajomo i będzie stanowić dla zwierzaka bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć i poczuć się dobrze. 

4. Klatka kennelowa może również służyć jako bezpieczna strefa dla psa, kiedy przyjdą goście, a Twój zwierzak bardzo się wtedy stresuje i nie ma ochoty spędzać z nimi czasu. Sprawdzi się także podczas burzy sylwestra, wizyty kuriera. To strefa, co do której pies powinien mieć absolutną pewność, że jest tylko jego i nikt nie będzie mu przeszkadzał, ani próbował jej naruszyć. 

Reklama

5. Klatka sprawdzi się również jako jedno z narzędzi do treningu czystości dla szczeniaków. Dlatego? Ponieważ psy starają się nie załatwiać swoich potrzeb w miejscu odpoczynku i jedzenia. 

Czy klatka kennelowa ma wady? 

Przede wszystkim do wad można zaliczyć jej wygląd – nie jest niestety najpiękniejsza i trudno będzie ją ukryć w mieszkaniu. Jeśli jednak metalowe kraty będą Ci bardzo przeszkadzać, zawsze możesz poszukać klatek wykonanych z innych materiałów, dostępne na rynku są również materiałowe i drewniane. 

Reklama

Klatka kennelowa cena Cena będzie się oczywiście wahać w zależności od wielkości. klatka kennelowa dla amstaffa będzie przez to droższa, niż klatka kennelowa dla shih tzu czy klatka kennelowa dla maltańczyka

Większe klatki to koszt rzędu około 200 zł, z kolei mniejsze można kupić za około 100 zł. 

Jaki rozmiar wybrać? Klatka ma być dla zwierzaka miejscem relaksu, dlatego musi on być w stanie swobodnie się w niej obrócić, położyć, usiąść i stanąć. 

Do tego warto wziąć większą klatkę, by pomieściła zabawki zwierzaka i ewentualne miski z jedzeniem i wodą. 

Reklama

Gdzie ustawić klatkę kennelową

Na to pytanie można odpowiedzieć, zastanawiając się między innymi nad charakterem Twojego psa. Jeśli np. lubi on odpocząć od ludzi, ale pozostać w bliskiej odległości, możesz ustawić klatkę w salonie. Jeśli woli całkowity spokój i jest raczej samotnikiem, można ustawić ją w innym pomieszczeniu. Jeśli zauważysz, że umiejscowienie klatki psiakowi nie odpowiada, możesz je po prostu zmienić. 

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej

Jak już wspomniałam wcześniej, warto zacząć od okresu szczenięctwa, kiedy pies jest najbardziej podatny na szkolenie. Jednak niezależnie od tego, czy przyzwyczajać młodego, czy starszego psa, trzeba robić to stopniowo i powoli. Zacznij od budowania pozytywnych skojarzeń z klatką, czyli włóż do niej ulubiony kocyk psa, zabawki, którymi często i chętnie się bawi, a także ewentualne przysmaki. Absolutnie nie można zmuszać psa do wejścia do środka. Podczas treningu klatkowego namawiaj delikatnie psa, by chciał wejść do środka, możesz np. rzucać mu do klatki piłeczkę, czy smakołyki za dobrze wykonane ćwiczenie. Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ na efekty może przyjść trochę poczekać, ale z pewnością będą tego warte. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama