Jak nauczyć psa pływać?

Jak schłodzić psa?

Jak schłodzić psa – to pytanie zadaje sobie każdy właściciel czworonoga, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna się podnosić. Na przegrzanie są szczególnie narażone szczeniaki, oraz psy starsze i schorowane. Co zatem możemy zrobić, jak schłodzić psa w upały

W jakich przypadkach należy schłodzić psa? 

Psy nie posiadają takiej termoregulacji jak ludzie, nie pocą się całą powierzchnią ciała, ale przede wszystkim schładzają swój organizm przez tzw. zianie. Na pewno zauważyłeś, że kiedy Twój pies zmęczy się albo przegrzeje, charakterystycznie dyszy. W ten sposób pozbywa się z organizmu nadmiaru ciepła. Szczególnie narażone na przegrzanie są rasy psów z krótkim pyszczkiem, ponieważ ich skrócone kanały nosowe o wiele gorzej chłodzą. Do takich ras należą między innymi: boksery, mopsy, buldogi i shih – tzu. 

Jak schłodzić psa – sprawdzone sposoby 

1. Zapewnij psu stały dostęp do chłodnej wody 

Nawadnianie jest niezwykle istotne. Niezależnie od tego, czy są upały, czy mrozy, woda jest dla zwierzaka kluczowa. Gdy pije jej za mało, zaburza się gospodarka wodno- elektrolitowa i dochodzi do odwodnienia. Przyjęło się, że pies powinien wypijać 14-28 ml wody na każdy kilogram swojego ciała. Co znaczy, że jeśli nasz pies waży 20 kg, powinien wypijać od 280-560 ml dziennie. Oczywiście to zapotrzebowanie trzeba dostosować do warunków pogodowych, aktywności, wieku, ewentualnych chorób. Chłodną wodę należy zmieniać kilka razy dziennie, a także umożliwić psu wylegiwanie się na kafelkach, czy w innych chłodnych miejscach. 

2. Jak schłodzić psa w domu? 

Jeśli mieszkasz w domu, świetnym sposobem na to jak schłodzić psa w upalne dni będzie włączenie w ogrodzie zraszacza, chociaż na kilkanaście minut. Psiak będzie z pewnością zachwycony, że może się jednocześnie schłodzić i pobawić. Możesz również przygotować psu chłodną kąpiel, ale pamiętaj, że jej temperatura powinna być nieco niższa, niż temperatura psiaka. Jest to niezwykle istotne, by nie doszło do szoku termicznego. 

3. Jak schłodzić psa w mieszkaniu? 

Przykryj go mokrą koszulką albo ręcznikiem. Jeśli psiak pozwoli, możesz go w taką koszulkę nawet ubrać. Jednak wcześniej upewnij się, że jest dobrze odciśnięta z nadmiaru wody.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama