Ciążka u psa ile trwa?

Ile pies chodzi w ciąży – poradnik

Ile pies chodzi w ciąży? To pytanie z pewnością nurtuje wielu miłośników zwierząt. Ciąża jest niezwykle skomplikowanym procesem biologicznym. Z momentem jej rozpoczęcia, wszystko w organizmie przyszłej psiej mamy jest podporządkowane rozwijającemu się w niej życiu. 

Ciąża u psa – kiedy suczka osiąga dojrzałość płciową 

Czas osiągnięcia dojrzałości płciowej różni się nieco w zależności od wielkości psa. Mniejsze rasy są gotowe na przedłużenie gatunki szybciej niż rasy większe, ale w obu przypadkach jest to okres od 6 – 12 miesięcy. Oczywiście podobnie jak w przypadku ludzi, dojrzałość fizyczna nie idzie w parze z psychiczną, przez co mocno zalecane jest, by wstrzymać się z reprodukcją suczki minimum do 3 roku życia. Będzie to korzystne zarówno dla młodej mamy, jak i dla szczeniąt, ponieważ będzie w stanie się nimi o wiele lepiej zająć. Warto również pamiętać, że porzucone szczenięta mają bardzo nikłe szanse na przeżycie. 

Ile miesięcy pies jest w ciąży? 

Zatem ile pies jest w ciąży? W zależności od rasy psa, długość ciąży nieco się różni, ale można przyjąć, że jest to około 9 tygodni, czyli zaledwie nieco ponad 2 miesiące. 

Objawy ciąży u suczki 

Przede wszystkim zauważysz przyrost wagi po około 5 tygodniach, a także wzrost apetytu. Kolejnym widocznym objawem będą powiększające się sutki, a do tego, podobnie jak w przypadku ludziej ciąży, suczce mogą towarzyszyć poranne mdłości. 

Pierwsze tygodnie ciąży w suczki 

Od momentu owulacji do zapłodnienia może minąć aż 8 dni! Kiedy jednak uda się już zajść w ciążę, pierwszy tydzień nie różni się szczególnie od czasu sprzed tego stanu. Suczka nie powinna zmieniać swojej aktywności fizycznej ani jadłospisu. Nie powinno się jednak stosować żadnych preparatów, sumplementów i środków (np. przeciw pchłom) bez wiedzy i pozwolenia weterynarza. 

Reklama

Od trzeciego tygodnia możesz nieznacznie zwiększyć ilość jedzenia, ale trzymaj się raczej sprawdzonych i lubianych przez psiaka karm. Małe szczeniaczki mają w trzecim tygodniu około 1 cm długości. 

W czwartym tygodniu maluchy mają 1,5 cm i wykształcają się im oczy i kręgosłupy. Wydziela się także relaksyna, która pomaga suczce przygotować się do porodu. 

Reklama

Piąty tydzień ciąży 

W tym tygodniu szczeniaki mają od 2,5 do 3 cm i kształtują im się pazury, paliczki i wąsy. Zwiększa się również ilość płynu owodniowego, który chroni maluchy i amortyzuje. W piątym tygodniu o wiele wyraźniej widać powiększający się brzuch. Jest to dobry moment, by jeszcze trochę zwiększyć suczce racje żywieniowe. Możesz również wprowadzić do jadłospisu karmę dla szczeniąt i przez kolejne tygodnie ciąży dodawać jej coraz więcej do pokarmu przyszłej mamy. 

Kolejne tygodnie ciąży 

W szóstym tygodniu sutki ciemnieją, a brzuch powiększa się jeszcze bardziej. Jest to dobry moment na poproszenie weterynarza o dodatkowe witaminy dla psiaka. 

Siódmy tydzień może nieco wystraszyć, ponieważ suczka może wyłysieć nieco na brzuchu. Jednak nie ma się czym przejmować, jest to zupełnie normalne, pomoże to maluchom znaleźć drogę do sutków. Możesz nieco zmniejszyć ilość karmy dla szczeniąt i podawać więcej zwykłej karmy bytowej dla dorosłych – dzięki temu suczka zacznie gromadzić w organizmie więcej wapnia. 

Ósmy tydzień ciąży jest charakterystyczny dla wicia gniazda. Suczka może znosić do legowiska dziwne rzeczy, to zasługa budzącego się instynktu. W gruczołach mlekowych rozpoczyna się produkcja mleka. Dawaj suczce tyle jedzenia, ile potrzebuje. 

Reklama

Dziewiąty tydzień to oczekiwanie narodzin. Suczka jest spokojniejsza i wycofana, coraz więcej leży, nie lubi się przemieszczać, nadal dużo je (nie ograniczaj jedzenia!). 

Ile pies chodzi w ciąży – kundel 

Kundelek, tak jak większość psów, chodzi w ciąży około 63 dni. 

Ile pies chodzi w ciąży york 

Reklama
Reklama

Ciąża yorka trwa zazwyczaj od 59 do 65 dni. 

ile pies chodzi w ciąży owczarek niemiecki 

Ciąża owczarka niemieckiego może być nieco dłuższa, niż ciąża innych ras. Obecnie posiadane dane nie są niestety całkowicie wystarczające, ale zazwyczaj owczarki chodzą w ciąży od 54 – 72 dni. Przy kryciu wczesnym ciąża trwa minimum 68, z kolei przy późnym – 61 dni.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama