Gorączka u kota- jak ją rozpoznać i o czym świadczy?

Gorączka u kota zazwyczaj mocno niepokoi każdego opiekuna. Jest to nic innego jak naturalna odpowiedź organizmu zwierzęcia na działanie chorobotwórczych patogenów. Co robić, gdy nasz domowy mruczek ma podwyższoną temperaturę ciała? Jak odpowiednio mu pomóc? W jaki sposób zareagować?

TEMPERATURA CIAŁA KOTA I SPOSOBY JEJ MIERZENIA:

Każdy właściciel kota powinien mieć wiedzę na temat jego prawidłowej ciepłoty ciała. Temperatura ciała zdrowego kota oscyluje w granicach 38,1 – 39,2 stopnie Celsjusza. Oznacza to, że w porównaniu do człowieka jest ona zdecydowanie wyższa. Dlatego należy wiedzieć, że temperatura niższa niż 37,5 stopnia uznawana jest za hipotermię, natomiast wszystkie wartości powyżej 39 – 39,5 stopni Celsjusza świadczą w sposób bezsprzeczny o kociej gorączce. 

Ważną informacją w tym zakresie wiedzy jest fakt, że rozmaite części ciała kota mogą odznaczać się różną ciepłotą. Dlatego też jego organy wewnętrzne posiadają wyższą temperaturę aniżeli skóra zwierzęcia. W związku z tym bardzo ważne jest miejsce dokonywania pomiaru, jak również sposób, w jaki bywa on pobrany. Ludzie sprawdzają ciepłotę swojego ciała, zazwyczaj umieszczając termometr pod pachą. U kota sytuacja ta nie ma prawa bytu, ponieważ zwierzę mocno pokryte jest futrem (nawet okolice ich pach), które wyklucza uzyskanie prawidłowych wartości. Podobna sytuacja związana jest z mierzeniem temperatury w ustach, a część osób wybiera właśnie taki sposób. Natomiast zwierzę postawione w takich okolicznościach może z dużym prawdopodobieństwem rozgryźć termometr. Dlatego też przyjęto przez lekarzy weterynarii, że pomiar ciepłoty ciała u czworonogów odbywa się w ich odbycie. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że u kota występuje takie zjawisko jak dobowe wahania temperatury ciała. Jest to ściśle powiązane z rytmem życia oraz aktywnością fizyczną zwierzęcia w ciągu dnia. Kot to czworonóg wykazujący dużą żywotność wieczorem i nocą. Oznacza to, że ciepłota ciała domowego mruczka właśnie w tych porach jest zdecydowanie wyższa aniżeli za dnia.

W żadnym przypadku nie możemy oceniać ciepłoty ciała u kota, dotykając jego uszu, nosa czy futra. Wyższa temperatura w tym przypadku może być wynikiem wylegiwania się zwierzęcia  na pełnym słońcu bądź leżenia bezpośrednio na kaloryferze. Dlatego tak niezwykle ważny jest sposób mierzenia temperatury kota. 

GORĄCZKA U KOTA – CO TO JEST?

Zarówno u ludzi, jak i zwierząt gorączka to nic innego jak naturalny proces obronny zainfekowanego (zaatakowanego przez patogeny) organizmu. Oznacza to, że w ciele zwierzęcia pojawiły się problemy natury zdrowotnej. W związku z taką sytuacją organizm wysyła sygnał, że toczy on walkę z chorobą. Dlatego każdy opiekun kota powinien wiedzieć, jak przebiega cały proces związany z gorączką, co umożliwi mu odpowiednio szybką reakcję i kontakt z lekarzem weterynarii w celu udzielenia mruczkowi właściwej pomocy.

Reklama

Podwyższona temperatura powoduje wytworzenie się w ciele zwierzęcia odpowiednich warunków, które uniemożliwiają namnażanie się szkodliwych mikrobów np. chorobotwórczych wirusów. Zjawisko to również pobudza w sposób naturalny cały układ odpornościowy kota wraz z komórkami zwalczającymi patogeny. Oznacza to, że gorączka ma działania dobroczynne, ponieważ jej głównym celem jest opóźnienie rozwoju choroby oraz przyśpieszenie całego procesu leczenia.

GORĄCZKA U KOTA– OBJAWY:

W wielu przypadkach właściciele kota zastanawiają się, w jaki sposób owa gorączka się objawia. Podstawowymi symptomami, które bezpośrednio oznaczają, że zwierzę ma wyższą temperaturę ciała to: brak apetytu oraz ogólna apatia zwierzęcia. W takich sytuacjach mruczek bywa osowiały, bardzo dużo śpi, kompletnie nie chce się bawić, a jego sposób zachowania jednoznacznie wykazuje, że jest on w mocnym stanie przygnębienia. Dodatkowo może dochodzić do takich sytuacji, że kot chowa się przed ludzkim wzrokiem. W taki właśnie sposób zachowują się zwierzęta, które cierpią z powodu jakichś chorób. 

Reklama

W wielu przypadkach czworonogi tego gatunku chorują w samotności i milczeniu. Natomiast osobniki mocno powiązane emocjonalnie z domownikami mogą wykazywać silna reakcje na ból – miałcząc w sposób głośny i mocno płaczliwy. 

Zmniejszone łaknienie to jeden z najważniejszych objawów gorączki u kota. W momencie, gdy organizm zwierzęcia walczy z chorobotwórczymi patogenami, może nie mieć ochoty, by przyjmować pokarmy (nawet ulubionych smakołyków). Natomiast całkowicie inaczej to wygląda w kwestii picia. W trakcie podwyższonej ciepłoty ciała kot może odczuwać zdecydowanie zwiększone pragnienie.

Te wszystkie wyżej wymienione zachowania są bardzo korzystne z biologicznego punktu widzenia, ponieważ schorowane zwierzę ukryte w jakiejś kryjówce jest mniej narażone na ataki ze strony drapieżników. Dodatkowo jego zmniejszona aktywność sprawia, że oszczędza on energię na skuteczną walkę z chorobą.

CO ZROBIĆ, GDY KOT MA GORĄCZKĘ?

Jeżeli domowy mruczek ma podwyższoną temperaturę ciała, niezwłocznie potrzebuje on kontaktu ze specjalistą – lekarzem weterynarii. Tylko w taki sposób będzie można uzyskać odpowiedź na pytanie: co za choroba męczy kota? 

Reklama

Gorączka u czworonogów jest objawem wyjątkowo nieswoistym. Oznacza to, że pojawia się ona w momencie działania licznych i różnorodnych patogenów chorobotwórczych – bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych. Jak również towarzyszy ona w momencie zakażenia pierwotniakami bądź pasożytami (na przykład wewnętrznymi). 

Najczęściej pojawiające się choroby u kotów odznaczające się wysoką temperaturą ciała to: koci katar, kaliciwiroza, białaczka kocia, zakaźne zapalenie otrzewnej, ospa kocia, zapalenie wątroby i wiele, wiele innych. Nie rzadko bywa ona symptomem nowotworów. Co więcej, gorączka u kota często pojawia się jako wynik mechanicznego urazu, stłuczenia lub złamania części ciała. W związku z tak szerokim zakresem powodów zwiększonej temperatury u kota wizyta weterynaryjna jest niezaprzeczalnie konieczna, ponieważ może być objawem choroby niebezpiecznej dla życia zwierzęcia.

Jednak zdarzają się przypadki czworonogów, u których pojawia się gorączka, lecz nie jest ona symptomem zakażenia patogenem chorobotwórczym. Może być również wywołana w wyniku działania na zwierzę silnego stresu bądź jako nie pożądane działanie podanych leków. 

W związku z tak różnorodnymi przyczynami podwyższonej ciepłoty ciała u kota profesjonalna diagnoza lekarza weterynarii jest niezbędna. Jego specjalistyczna wiedza oraz sprzęt medyczny pozwala odpowiednio ocenić stan zdrowia czworonoga. 

Reklama
Reklama

Oczywiście w sytuacji, gdy kot ma gorączkę, nie można zbijać jej przy pomocy powszechnie używanych wśród ludzi środków medycznych. Kot ma bowiem całkowicie różny metabolizm i spożycie przez niego „bezpiecznego leku” może spowodować silne zatrucie organizmu, a nawet jego śmierć. To samo dotyczy psich medykamentów lub innych zwierząt domowych. Zwykle walka z gorączką u kota polega głównie na leczeniu choroby, która ją wywołała. Natomiast leki przeciwgorączkowe podajemy mruczkowi tylko te, które przepisał lekarz weterynarii.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama