Jak nauczyć psa dawać łapę?

Jakie komendy dla psa są ważne i jakich warto zacząć psiaka od razu uczyć? Wychowywanie / szkolenie warto zacząć od razu, kiedy tylko psiak będzie mały. Nauczenie psa podstawowych komend będzie niesamowitym ułatwieniem na całe jego przyszłe życie. A w końcu im pies starszy, tym trudniej nauczyć go nowych rzeczy. Jak nauczyć psa dawać łapę? Zapraszam do artykułu! 

Podstawowe komendy dla psa – komenda daj łapę 

Jak nauczyć psa „daj łapę”? Przede wszystkim zacznij od oswojenia swojego psiaka z tym, że bierzesz w rękę jego łapkę. Daj mu kilka dni, a nawet tygodni na to, żeby przyzwyczaił się, że jest to normalne i nic mu nie grozi. Warto zacząć od trącania łapą jakiegoś przedmiotu, np. pudełka. Można oczywiście próbować od razu namówić psiaka do podania łapy, ale może to być dość czasochłonne. Można np. ująć łapę psiaka w dłoń i położyć jej na swojej ręce, a następnie szybko dać psiakowi przysmak. Można powtórzyć takie działanie kilka razy, cały czas mówiąc do psiaka „daj łapę” pewnym i zdecydowanym głosem. Kiedy psiak zacznie coraz bardziej kojarzyć komendę z działaniem, można pozwolić mu samemu podnieść łapę na usłyszenie komendy „daj łapę”. Kiedy tylko uda się mu dać łapę bez naszej pomocy, należy od razu poczęstować psiaka smakołykiem, tak, by wiedział za co jest nagradzany. 

Można też nauczyć psiaka przybijać piątkę! Jak to robić? Najpierw trzeba nauczyć psa podawać łapę, żeby przejść do przybijania piątki. Należy wypowiadać każdorazowo komendę „daj łapę” i podnosić smakołyk coraz wyżej, czekając, aż pies także podniesie wyżej łapę. Po każdorazowym wykonaniu komendy, należy oczywiście psiaka nagrodzić i pochwalić. Kiedy pies opanuje już dobrze podawanie łapy, można zacząć wprowadzać nieco trudniejsze modyfikacje tego ćwiczenia, tzn. prosić psiaka o podanie drugiej łapy, na zmianę lewej i prawej, a nawet równoczesne przybijanie piątki jedną i drugą łapą. 

Jakich jeszcze komend warto nauczyć swojego psiaka? 

1. Komenda leżeć 

Jest to kolejna komenda, którą psiak powinien koniecznie przyswoić. Jednak należy ją trenować dopiero po tym, jak pies dobrze opanuje komendę „siad”. Dlatego przy ćwiczeniu tego polecenia, zacznij od komendy „siad”, a dopiero potem przejdź do „leżeć”. Tak jak w poprzednich ćwiczeniach, tak i tutaj za posłuszeństwo należy się smakołyk i pochwała, nie zapominaj o tym, motywacja jest bardzo istotną częścią treningu i należy o nią dbać. Ćwicząc, początkowo możesz lekko pociągać łapy psiaka, dając mu do zrozumienia, że zależy Ci na tym, by się położył. Prawdopodobnie będzie trzeba kilka razy pomóc mu i zasugerować o co Ci chodzi. Po upływie kilku tygodni, czy kilku miesięcy pies w końcu zapamięta o co chodzi w komendzie „leżeć” i będzie ją wykonywał bez żadnego problemu. 

2. Komenda siad 

„Siad” jest bardzo ważną komendą, szczególnie kiedy chcemy przywołać psiaka do porządku. Jest to podstawowa komenda posłuszeństwa, której uczy się psiaki. Za każdym razem, kiedy pies posłucha Twojej komendy, pochwal go wyraźnie i daj mu smakołyki. Naucz go również, że zostaje miskę z jedzeniem, przysmak, zabawkę, etc., wtedy, kiedy usiądzie na komendę „siad”. Oczywiście należy pamiętać, że pies nie od razu będzie chciał wykonać nasze polecenie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, żeby dać psiakowi czas. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama