Czy koty mogą pić mleko bez laktozy?

Czy koty mogą pić mleko? Odpowiadamy!

Wszyscy pamiętamy bajki o kotku i jego miseczce w mlekiem. Niesamowite, jak mocno kot został w naszej kulturze połączony z piciem mleka. Sama pamiętam, kiedy w dzieciństwie spotykałam bezdomne kociaki, częstowałam je mleczkiem, które zawsze nosiłam w plecaku. Wydawało mi się wtedy, że jest to najlepsze, czym mogę uraczyć mruczka. Czy mleko jest jednak dla kotów zdrowe? Czy powinny je pić? 

Czy kot może pić mleko? 

Koty są ssakami, tak jak ludzie, co znaczy, że po urodzeniu żywią się mlekiem matki do czasu, kiedy będą gotowe do spożywania normalnego pokarmu. Kociaki powinny przyjmować mleko od 8 do 12 tygodnia. Oczywiście w tym czasie można zacząć wprowadzać już stopniowo stałe pokarmy. 

Wydawałoby się zatem, że skoro kociaki piją mleko, nie powinno być problemu, żeby podawać im je, kiedy będą starsze. Niestety okazuje się, że nie jest to do końca prawdą. Odpowiadając na to, czy koty mogą pić mleko: niestety nie. Dlaczego? 

W organizmie kotów po skończeniu picia mleka mamy zanika specjalny enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy, która znajduje się w zwierzęcym mleku i jego przetworach. Podawanie kotu mleka kończy się najczęściej biegunką, wysypką i wymiotami. Mruczki reagują zatem tak samo jak ludzie cierpiący na nietolerancję laktozy. Trzeba jednak przyznać, że u niektórych kotów takie objawy po prostu nie występują. 

Koty nie powinny również spożywać innych mlek zwierzęcych, takich jak mleko kozie i owcze. Mimo tego, ze kocie mleko nie zawiera laktozy, jest niestety bardzo kaloryczne i tłuste, co bardzo obciążałoby wątrobę zwierzaka i przyczyniało do wzrostu wagi. Mleka sojowego również należy się wystrzegać. 

Reklama

Czy koty mogą pić mleko bez laktozy? 

Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz podawać swoim kotom mleko. Uważaj jednak na etykiety i sprawdź, czy mleko faktycznie nie zawiera laktozy, czy po prostu zawiera jej obniżoną ilość. Mimo wszystko takie mleko powinno być podawane rzadko i w małych ilościach, mimo tego, że kot domaga się więcej. Pamiętaj, że kociaki są z natury łakomczuchami i nigdy nie odmówią okazji spałaszowania czegoś pysznego (a mleko jest dla nich naprawdę bardzo smaczne, szczególnie te, które zawiera większą ilość tłuszczu). 

Na rynku i praktycznie w każdym sklepie zoologicznym można bez problemu zakupić specjalne mleczko dla kotów w niewielkiej cenie, które powinno zastąpić mleko krowie i można podawać je częściej. Możesz zakupić też wiele innych mlecznych produktów przeznaczonych dla kotów. Nie tylko nie zawierają one laktozy, ale również są wzbogacane wieloma składnikami odżywczymi, np. bardzo ważną dla kota tauryną (tauryna dba o zdrowy wzrok i zdrowe kości). 

Reklama

Głównym napojem dla kota powinnna być jednak woda! Każdy kot żyjący w Twoim domu powinien mieć swoją miseczkę ze świeżą, chłodną wodą. Jeśli Twój kociak nie przepada za wodą, polecam spróbować kociej fontanny (jest dostępna w każdym internetowym sklepie zoologicznym). Mruczki bardzo dobrze reagują na dźwięk lejącej się wody i chętniej ją piją, szczególnie, że jest na bieżąco filtrowana.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama