Półki i inne gadżety dla Twojego kota

Odpowiednia dawka zabawy jest kluczowa dla dobrego samopoczucia kota. Zarówno  fizycznego, jak i psychicznego. Należy pamiętać, że nie wybawiony kot to nieszczęśliwy i  sfrustrowany kot. Nuda jest wrogiem, zarówno dla mruczka, jak i dla jego opiekuna,  ponieważ znudzony kot zaczyna psocić. Warto uatrakcyjnić mieszkanie dla zwierzaka,  tak, aby umilić mu czas i sprawić, że jego dzień stanie się ciekawszy nawet bez Twojego  udziału.  

Zacznijmy od tego, że najlepsze co możesz zrobić dla bezpieczeństwa, spokoju i  dłuższego życia kota, to nie wypuszczać go na zewnątrz. Koty żyjące w domu żyją średnio dwa razy dłużej od swoich wychodzących kolegów. Średnia długość życia kota  wychodzącego to zaledwie 4 lata. Na zewnątrz czeka na mruczka mnóstwo zagrożeń,  między innymi samochody, trutki na gryzonie, a także agresywni ludzie.  

Kot niewychodzący jest bardzo szczęśliwym i bezpiecznym mruczkiem. Jedynym  zagrożeniem jakie czeka na niego w domu, to nuda. My, jako opiekunowie jesteśmy  zobowiązani do tego, aby zadbać, żeby kot się nie nudził. Codzienna zabawa jest  oczywiście koniecznością, ale można również wzbogacić otoczenie mruczka, tak, by  mieszkanie było dla niego ciekawsze. W jaki sposób można jednak zapewnić rozrywkę kociakowi, który spędza praktycznie cały czas w mieszkaniu? 

Półka dla kota – ratunek od nudy 

Nie od dziś wiadomo, że koty uwielbiają się wspinać. Eufemizmem byłoby stwierdzenie, że  podłoga nie jest ich ulubionym miejscem do wylegiwania. Uwielbienie do przebywania na  wysokości jest uwarunkowane ewolucyjnie, ponieważ wysokość zapewnia nie tylko  bezpieczeństwo, ale również fantastyczny punkt widokowy. Wysokość pozwala kotu  widzieć wszystko, przy czym on sam nie jest widziany. Koty są mistrzami bezgłośnego  poruszania się, to niezwykłe pełne gracji stworzenia. Można to zauważyć, kiedy  przechadzają się między wazonami, nie zrzucając niczego (przynajmniej przez większość czasu). Warto zatem stworzyć koci ‚„fort” / „bazę”, która będzie przeznaczona tylko dla  niego i dzięki której będzie mógł obserwować swój mały świat z wysokości.  

Jak stworzyć taką bazę? Wystarczy zamontować odpowiednie elementy, między innymi  półki dla kotów, drapaki, budki z legowiskiem i w końcu zabawki. Ściana wspinaczkowa  to marzenie każdego kota. Dostosowanie mieszkania do kota nazywa się inaczej  kotyfikacją, a tworzenie kociej ściany to inaczej tworzenie kotostrady (kociej autostrady).  Idealną sytuacją jest ta, kiedy kot może przejść cały pokój nie dotykając łapkami podłogi.  Wpisując hasło „kocia autostrada” lub „kotyfikacja” w Google, uzyskasz mnóstwo  ciekawych wyników i zdjęć przykładowych ścian, które można wykonać dla kota. Półki  ścienne dla kotów można wykonać samemu lub kupić gotowe w internecie, choćby na Allegro. 

Reklama

Jeśli nie masz jednak warunków, by zamontować całą ścianę wspinaczkową, po prostu  zamontuj choć kilka półek, które będą wyścielone miłym materiałem. Takie legowisko  można zamontować w różnych miejscach w domu, nie tylko na ścianie, ale choćby na  parapecie.  

Gadżety dla kota – a może bedskirt? 

Koty uwielbiają nie tylko wspinaczkę, ale również kryjówki. Jeśli Twoje łóżko na to  pozwala, mruczek z całą pewnością się pod nim chowa, ponieważ pozwala mu to na  przyczajenie się i polowanie na ofiarę. To dodatkowe poczucie bezpieczeństwa jest dla  mruczka bardzo ważne. Aby uatrakcyjnić nieco sypialnię, zastanów się nad  wyposażeniem łóżka w tak zwaną spódnicę, czyli bed skirt. Jest to ozdobna falbana,  która elegancko zwisa z ramy łóżka, co na pewno sposób się Twojemu kotu.  

Reklama

Półki dla kota? A może drapak? 

Drapak w kocim mieszkaniu jest absolutną koniecznością. Jeśli kot nie będzie mieć w  mieszkaniu atrakcyjnego drapaka, poszuka do drapania czegoś innego, na przykład  Twojego ulubionego, skórzanego fotela. Drapanie jest dla kota bardzo ważną czynnością.  Dzięki drapaniu nie tylko ostrzy pazury, ale również pozostawia swoje feromony i zapach  na drapanej powierzchni. Jego to swego rodzaju „wizytówka”, która mówi innym  zwierzętom, a przede wszystkim kotom: „tutaj byłem!”. Nie jest możliwe, żeby oduczyć kota drapania, jest to po prostu wpisane w jego naturę, dlatego jeśli wiesz, że będzie Ci  to przeszkadzać, lepiej zastanowić się nad innym zwierzakiem. Nie ma też pewności, że  kot od czasu do czasu nie zdecyduje się podrapać Twoich mebli. To może się zdarzyć, w  końcu kot nie jest maszyną, nie da się go zaprogramować na takie samo zachowanie do  końca życia. Jeśli jednak mieszkanie będzie wyposażone w dobre drapaki, które będą stać w dobrych miejscach, drapanie będzie na pewno skierowane na drapak, a nie na  meble.  

Jak zainteresować kota drapakiem i przede wszystkim wybrać odpowiedni? Przede  wszystkim należy kupić atrakcyjny drapak i umieścić go w atrakcyjnym miejscu.  Atrakcyjne miejsce, to znaczy, że drapak powinien stać w takim miejscu salonu, czy  innego pokoju, żeby kot miał ciekawy widok. Nie stawiajcie drapaka w smutnym kącie.  

Dodatkowo warto zaopatrzyć się w drapak poziomy, pionowy i ukośny. Jest to konieczne,  by pracowały wszystkie ważne dla kota mięśnie.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czego nie mogą jeść koty?

Właściciele kotów chcą zapewnić swoim zwierzakom wszystko co najlepsze. Zapewne i Ty pragniesz dać swojemu [...]

Jak zrobić legowisko dla psa?

Jako właściciel psa wiesz, że Twój futrzany przyjaciel zasługuje na wszystko, co najlepsze. Wśród kolorowych [...]

Dodaj komentarz

Reklama