Czy pies może jeść ziemniaki?

Czy pies może jeść ziemniaki? Ziemniaki są warzywami, które zawierają wiele cennych witamin i minerałów, a także stanowią najczęściej lwią część ludzkiej diety. Czy psiaki jednak powinny je spożywać? A jeśli tak, to w jakiej formie i jak często? 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

 1. Czy pies może jeść ziemniaki? 

  Opiekunowie psiaków często objawiają się podawania czworonogom ziemniaków. Uważają, że zawierają one mało witamin i są stosowane w wielu tanich karmach jako zapychacz, który wnosi do diety bardzo mało i przede wszystkim.. no właśnie, zapycha. Ile jest w tym prawdy? Prawdą jest z pewnością fakt, że niektórzy producenci karm dla psów „zapychają” je ziemniakami, tak, by można było użyć do jej produkcji mniej mięsa i obniżyć koszty. Jednak z pewnością nie można powiedzieć o ziemniakach, jakoby nie miały wielu witamin. Są to warzywa bardzo zdrowe i wspomagające funkcjonowanie organizmu. 

  Czy pies może jeść ziemniaki? 

  Dieta psa może i powinna być uzupełniona o różnorodne warzywa, w tym ziemniaki. Są one cennym źródłem witamin i substancji odżywczych, takich jak witamina A, B, C, magnez, wapń, potas, fosfor i żelazo. Poza powyższych zawierają naprawdę dużo błonnika pokarmowego, który bardzo korzystnie wpływa na układ pokarmowy i usprawnia pracę jelit. Do tego ma właściwości przeciwzapalne. Warto jeszcze dodać, że ziemniaki są źródłem polifenoli, czyli związków, które działają przeciwnowotworowo i wspomagają działanie układu krążenia, o którego choroby jest w dzisiejszych czasach naprawdę łatwo. 

  Ponadto ziemniaki są lekkostrawne i są tak naprawdę bardzo dobrym źródłem energii. Warto jednak pamiętać o tym, że pies nie może przyjmować ziemniaków w każdej formie. W jakiej zatem może? 

  Ziemniaki dla psa powinny być bardzo dobrze ugotowane, mogą być nawet rozgotowane. Można i warto dodać je psiakowi do jedzenia w formie papki. Należy jednak uważać, by były dobrze ostudzone, ponieważ gorące mogą doprowadzić do skrętu żołądka. Ziemniaki są świetnym dodatkiem i nie powinny nigdy przekraczać 1/3 posiłku. W żadnym przypadku nie można podawać surowych ziemniaków. 

  Reklama

  Zapisz się na newsletter!

  Autor: Maja Magiera

  Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

  Reklama

  Podobne artykuły

  Reklama

  Czytaj dalej

  Jak wychować psa?

  Jak wychować psa, tak, by jego zachowanie było jak najbardziej przez nas przewidywalne? Przede wszystkim [...]

  Dodaj komentarz

  Reklama