Oznaki śmierci kota

Po czym poznać że kot umiera? – Odpowiadamy

Wszyscy chcielibyśmy, żeby nasze koty żyły wiecznie. To ogromna niesprawiedliwość, że żyją o wiele krócej od nas. Dobra wiadomość jest jednak taka, ze wraz z postępem medycyny ich życie, tak samo jak nasze – wydłuża się, co pozwala nam spędzić z nimi więcej czasu. Cieszmy się tym czasem, póki mamy taką okazję! Niestety w końcu przychodzi moment, w którym kot umiera. Czy można go jakoś zauważyć? Po czym poznać, że kot umiera? 

Spis treści: ( kliknij aby przejść )

 1. Po czym poznać że kot umiera? 
  1. Oznaki śmierci kota 

   Po czym poznać że kot umiera? 

   Koty są prawie od zawsze uważane za istotny niezwykłe i wręcz magiczne. W starożytnym Egipcie były czczone praktycznie na równie z bogami, a skrzywdzenie kota wiązało się nawet z karą śmierci. Reputacja kotów nieco upadła w średniowieczu, kiedy to posądzano je (szczególnie czarne koty) o spiskowanie z samym diabłem. 

   Dzisiaj oczywiście nie wierzymy już, że przebiegające czarne koty zwiastują niebezpieczeństwo, ale mimo tego zachowały reputację tajemniczych i nieco magicznych zwierząt. Niektórzy uważają nawet, że są w stanie wyczuć śmierć innych ludzi, a nawet swoją własną. No właśnie, czy kot jest w stanie wyczuć swoją śmierć? A jeśli jest w stanie, to na jakie symptomy trzeba uważać? 

   Oznaki śmierci kota 

   Bardzo trudno jest pożegnać zwierzaka, którego kochało się i traktowało jak członka swojej rodziny. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie coraz częściej można pożegnać swojego zwierzaka w należyty sposób i zapewnić mu miejsce na specjalnym cmentarzu dla zwierząt. Czy jednak koty są w stanie w ogóle wyczuć swoją śmierć? 

   Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przywołać opinię znanego zoologa, Desmonda Morrisa, według którego kot, podobnie jak inne zwierzęta, nie zdaje sobie sprawy z tego, że umiera. Koty, według obecnej wiedzy nie posiadają takiej samoświadomości jak człowiek. 

   Reklama

   Innymi słowy, kot nie może jako tako wyczuć swojej śmierci, ale może bardzo dobrze rozpoznać jej symptomy, takie jak między innymi osłabienie. Mruczki postrzegają i odbierają świat zupełnie inaczej, niż my. Mają o wiele bardziej wyczulone zmysły i o wiele lepiej, niż my dostrzegają wszelkie zmiany, które zachodzą w ich ciałach. 

   Możesz być zaniepokojony, kiedy zachowanie kota nagle się zmieni. Jeśli zwierzak dotychczas bardzo lubił towarzystwo ludzi, a teraz zaczyna ich unikać, może to być oznaka tego, że śmierć może się zbliżać. Ale nie można jej wyrokować na podstawie jednego objawu. Apatia może być oznaką mnóstwa innych chorób, które są w pełni wyleczalne. Autorytetem powinien być przede wszystkim weterynarz. 

   Reklama

   Nie ulega jednak wątpliwości, że kot, którego koniec się zbliża, unika ludzi, innych kotów i udaje się w spokojne, ciche miejsce. Organizm kota, które zaczyna wchodzić w agonię jest o wiele bardziej wyczulony na wszystkie bodźce, dlatego ich unika. Odczuwa o wiele silniej dotyk, zapach, uciążliwe dźwięki, etc. 

   Wszystko zależy jednak od osobnika, ponieważ zdarzają się koty, które zachowują się zupełnie odwrotnie – chcą spędzać więcej czasu ze swoim opiekunem, tulą się więcej, niż zazwyczaj. Koty są mimo wszystko bardzo skrytymi istotami, dlatego należy szukać subtelnych sygnałów. 

   Zapisz się na newsletter!

   Autor: Maja Magiera

   Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

   Reklama

   Podobne artykuły

   Fontanna dla kota

   Jeśli Twój kot nie przepada za piciem wody z miseczki, warto go do tego zachęcić,  [...]

   Reklama

   Czytaj dalej

   Dodaj komentarz

   Reklama